Hlavní navigace

Internet zdarma? To je minulost

Nikola Rafaj

Pokud jste si zvykli o víkendech naplno relaxovat a zahodit i noviny, možná toho budete jednou pořádně litovat. Stejně jako mnozí britští čtenáři, kteří si nekoupili nedělní vydání Independent On Sunday. V rozhovoru s místním šéfem Microsoftu by se totiž dozvěděli, co má za lubem: zpoplatnit Internet. Přesněji MSN.com.

V pondělí se na Lupě objevil článek reagující na výrok jednoho z šéfů Microsoftu; na výrok odsuzující otevřený kód. Z trochu jiné strany, z Británie, přiletěl v neděli jiný výrok, který může za pár měsíců znamenat velkou bouři na Internetu. Co by ji mohlo způsobit?

Mr. Holloway, šéf britského Microsoftu, v rozhovoru pro Independent on Sunday uvedl: „Je jasné, že online reklama a placení za kliky nemůže generovat dostatečné příjmy. Do MSN zabudujeme "extra“ služby a během jednoho roku začneme s jejich zpoplatňováním." Jako příkladný paušál uvedl 60 liber za rok, za které by uživatel získal „něco navíc“ – například filtrování spammovacích mailů na stále bezplatném Hotmailu.

Ponechejme prosím stranou výroky typu „M je …“ a podívejme se, co na to řeknou ostatní, především internetoví soupeři MSN.com. Přesto Microsoftem ještě začněme.

Jako firma s dosud neotřesitelnou pozicí působí na firmy i uživatele perfektně: Výrok o možném zpoplatnění Internetu vyšel časově na jedničku – přesně ve chvíli, kdy Media Metrix oznámil, že MSN přeskočil Yahoo na druhé místo v počtu uživatelů. Výrok vyšel odjinud než z Ameriky – přestože se o něm na „hlavním tržišti“ zaručeně dozvědí, nepadlo to přímo při projevu Gatese nebo Ballmera. A hlavně to přišlo v době, kdy Microsoft začíná pořádnou ofenzívu na Internetu a Windows nechává do nové verze trochu stranou.

Jeho soupeři (především první AOL a třetí Yahoo!) určitě nejsou touto zprávou zaskočeni – všichni již příliš dlouho říkají, že jen reklama je neuživí, a hlavně se na to připravují. Nechat miliony uživatelů brouzdat bez toho, aniž by zanechali za sebou jediný dolar, je příliš troufalé. Navíc když výdaje za technologie rostou stále rychleji a peníze lačné po akciích utekly.

Všichni proto řeší palčivou otázku. Kde brát z Internetu peníze – ať jsou hlavně co nejrychleji. Yahoo! si již vyzkoušelo zpoplatnit aukce, další části se chystají. Trend je zřetelný a zřetelný je i posun od pojetí „vydávat bezplatný deník Metro, který žije jen z inzerce“ k „MF Dnes, kde pár korun za každý výtisk vedle reklamy znamená stále dobrý příjem.“

Co tedy můžeme očekávat v následujících 365 dnech?

Pokud čekáte převratné změny, pravděpodobně se jich nedočkáme. Udělat z celého portálu placený koutek by znamenalo jistou záhubu. Prodávat surfařům zpravodajství nebo freemail si nikdo nemůže dovolit – uživatelé jsou dosud hodně přelétaví a konkurence je zatraceně blízko. Spíše se setkáme s klasickou formou „přilákat dostatek lidí a potom začít utahovat kohoutek“. AOL a Microsoft mají v tomto oproti Yahoo! obrovskou výhodu v podobě mediálních aktivit za zády – Time Warner či krabice s novými Windows můžou udělat placeným službám obrovskou reklamu: „Kup si mě a získáš přístup za 50 dolarů zdarma.“

Nikdy se však nemůže jednat o utažení až do konce – Internet je naštěstí hodně volný a konkurence „na jeden klik“ stále blízko.

Našli jste v článku chybu?

2. 3. 2001 11:16

Nikola Rafaj (neregistrovaný)
Jednou bude muset "internetovy platebni oligopol" vzniknout. VISA/MasterCard maji stale prevahu, ale do budoucna jim konkurence urcite pribude - sanci maji jak IT firmy (napr. i Microsoft v ramci .NET), tak i velke e-shopy (pokud by Amazon s Barnes&Noble zavedli vlastni placeni).

Drive se vsak setkame s "unifikovanymi platebnimi branami" - v Cechach se vyvijeji alespon 2 produkty, ktere budou e-shopum zprostredkovavat ruzne platebni kanaly pod jednim spolecnym protokolem (napr. www.platba.cz).

1. 3. 2001 23:27

Martin Kopta (neregistrovaný)
Pokud je placena kabelova televize a satelitni kanaly a eroticke stranky, tak se asi uzivatele nebudou prilis bourit, bude jim jasne, ze je proste treba, aby bohati byli stale bohatsi a chudi, aby poradne platili :-)

Zaroven si ale myslim, ze krome placenych kanalu zustanou i kanaly hrazene z jinych zdroju. O placeni za obsah se diskutovalo treba uz u WAPu, kde meli byt platby distribuovany provozovatelum sluzeb z pristupovych poplatku od operatoru... No, nevyslo to, ja vim. Naopak se plati z…

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?