Hlavní navigace

Internetová (ne)bezpečnost

Martin Kamín 29. 1. 2002

Tak se na to podívejte, hemží se to šváby, viry, koni, a kdoví jakou zvířenou, a přesto to všichni považuji za médium budoucnosti. Nechce se mi věřit, že by snad současných Internet mohl být adeptem na síť všech sítí, a pokud by snad jen trošku chtěl kandidovat, něco významného se musí změnit: bezpečnost.

Bezpečnost, zabezpečení dat, ochrana osobních údajů a informací, ochrana našich počítačů a všeho elektronického, co s tím souvisí, budou podle názorů mnoha analytiků tím nezlatějším pokladem nejbližšího období. Pokud má svět IT růst jen několika procenty, právě náklady na bezpečnost získají v celkových rozpočtech významný podíl.

Podle Reuters stály v roce 2001 opravy škod napáchaných počítačovými viry 12,3 mld. dolarů, dost na to, aby se tímto problémem začal někdo vážně zabývat. Ale situaci nikdo neřeší, Windows XP jsou nadále děravá, crackerů přibývá, občas někoho odsoudí, ale fakticky se nic neděje. Americké počítače jsou teď mnohem otevřenější k napadení než kdykoliv předtím, AOL klient Instant Messager prodělal opravu svého kódu a opravou do něj zanesli backdoor, prostě hanba.

Nejde přitom jen o klientské počítače děravé jako řešeto, ale také servery, které běhají třeba na Hradě. Například The Register uvedl, že IPlanet webový server má také závažnou chybu. A to prosím v očesané verzi stojí tisíc dolarů!

Na vině naší (ne)bezpečnosti jsou děravé operační platformy – samozřejmě, že narážím na platformu Windows, ale i jiné, třeba i Linux nebo Solaris. Na Internetu se objevuje jedna bezpečnostní hláška za druhou. Amatér programátor si klidně napíše makrovirus, který je schopen do několika hodin „zavšivit“ celý Internet. Jak je to proboha možné, v době, kdy lidé chtějí na Mars? To jako poletí se zavirovaným řídícím počítačem?

Hrozím se hlavně toho, že se podobné návyky a zlozvyky přenesou do jiných sítí podobných Internetu, třeba do mobilních, od kterých bych čekal vyšší spolehlivost. V DoCoMo (japonský mobilní operátor) předpokládají, že do roku 2010 budou mít v 570 mil. zákazníků – mezi jinými i psy a kočky. :-) Ač zní zpráva neuvěřitelně, má své racionální pozadí. Sítě 3G (UMTS) totiž mohou oproti stávajícím GSM sítím poskytovat nové moderní služby, například multimediální obsah, rychlý přístup k Internetu, a v neposlední řadě i informace o pozici zákazníka.

MIF16

DoCoMo předpokládá, že pouze 120 mil. mobilů se bude používat tradičním způsobem pro telefonování a komunikaci mezi uživateli. Zbytek má být osazen ve formě nehlasových terminálů pro použití jinými službami. Terminály by měly zajišťovat například ochranu automobilů a kol při zcizení, případně přinášet multimediální obsah do domácností. 30 mil. terminálů má být také použito zásilkovými službami, které tak budou moci snáze monitorovat pohyb zásilek s mnohem nižšími náklady než nyní.

Když si ale uvědomíme, že takové UMTS karty budou v našem autě, v ledničce, mobilu a každé benzínové pumpě, že budou cestou v autě stahovat do přehrávače z veřejných internetových zdrojů texty písně You got me rocking od Rolling Stones nebo mapové informace včetně provozu na blízkých komunikacích, trošku jsem se zhrozil. Až budete spěchat s akutním zánětem slepého střeva do Motolské nemocnice a jakýsi trojských kůň vám jen tak ze srandy změní trasu cesty přes Vinohrady a Letnou, bude po srandě. Proboha, udělejte něco s tou bezpečností! To aby se opravdu člověk fakt bál připojit…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem