Hlavní navigace

Internetové obchody budoucnosti

Jan Vavřička 12. 3. 2008

Položili jste si někdy otázku, jak bude vypadat internetové nakupování budoucnosti, a nemohli jste se dobrat uspokojivé odpovědi? Nezoufejte! Nabízím vám vizi, která by se mohla stát realitou. Budoucnost e-shoppingu spočívá v uživatelském pohodlí a ve špičkových technologiích.

Představte si svět bez klikání. Myslíte si, že je tato představa utopická? Nikoliv! Stačí navštívit portál www.dontclick.it a ocitnete se ve zvláštním prostředí, kde klikání prostě neexistuje. Elegantní, uživatelsky příjemné, trochu kuriózní a rozhodně unikátní ovládání myši je, podle mého názoru, jedním ze způsobů, jak zvítězit v boji o uživatele (zákazníka).

Vítězem na poli e–businessu se však stane ten, kdo uživateli poskytne ještě větší komfort. Setkali jste se někdy s pojmem eye-tracking? V podstatě se jedná o metodu využití oční kamery nebo zařízení, které sleduje pohyby lidského oka a dokáže zjistit, kam se toto oko právě dívá a do jaké vzdálenosti má zaostřeno. V marketingu se eye-tracking používá pro optimalizaci layoutu marketingových sdělení (direct mail, webové stránky, videospot, apod.).

Budoucnost internetového nakupování vidím v implementaci uživatelsky příjemného rozhraní „eye-buying“. Toto rozhraní je vylepšením modelu eye-tracking, kdy zákazník nakupuje pouhým pohybem oka či mrknutím. Zavedením takového systému by zákazník získal neuvěřitelné pohodlí a rozhodně by například nebyl ohrožen syndromem karpálního tunelu. Samozřejmě, že vývoj takového interface bude časově a finančně náročný, ale já pěvně věřím, že tato koncepce bude marketingově úspěšná. Se zavedením metody eye-buying logicky souvisí i změny v koncepci internetové reklamy. Systémy PPC (pay per click) budou nahrazeny systémy PPB (pay per blink). Doposud je systém PPC nastaven tak, že inzerent platí za prokliknutí reklamního inzerátu uživatelem. To se však změní a firmy budou platit za každé realizované mrknutí. Vylepšené webové kamery se masivně rozšíří mezi internetovou populací a systém „eye-tracking 2.0“ bude vyhodnocovat, na jakou reklamu se uživatel dívá, a pokud mrkne, realizuje se přesměrování na specifikovanou cílovou URL.

Se zavedením systému nakupování prostřednictvím mrkání vypukne doménová válka, a proto vám radím zaregistrovat zajímavé domény včas. Pro český trh rozhodně doporučuji prozatím volnou doménu www.omrkni.to (v tomto případě se opravdu vyplatí zaregistrovat si národní doménu Království Tonga).

Mrkání ale stále neznamená maximální pohodlí pro uživatele. Ještě lepším nákupním systémem se nakonec stane „brain-buying“. Po implementaci čipu přímo do mozku uživatele (zákazníka) bude možno realizovat nákup pouhou myšlenkou. Již v současnosti existuje zařízení BCI (brain-computer interface), které umožňuje ovládat počítač pomocí myšlenek. Zařízení snímá malé rozdíly elektrického napětí vznikající při práci mozku a na jejich základě pak vykoná počítač přiřazené příkazy.

KL_HLASOVANI

Možnost ovládání strojů (počítačů) prostřednictvím myšlenky potvrdil například také profesor Ivo Provazník z Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT v rozhovoru pro ČT1 již 25. ledna 2007.

Vítejte v budoucnosti!

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?