Hlavní navigace

Internetový trh musí odhodit ega a naučit se lobbing, jinak bude stále prohrávat

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 31. 5. 2016

Prohraný a pozdě zahájený boj proti blokování webů může přinést alespoň ponaučení a profesionalizaci českého internetového lobbingu.

Senát minulý týden i přes odpor trhu posvětil rozhodnutí Poslanecké sněmovny a schválil zákon o hazardu, který umožňuje blokovat webové stránky a do budoucna vytváří možný prostor pro cenzuru. Na Twitteru se zdálo, jako by se proti rozhodnutí bouřil celý svět. Šlo ale spíš o bublinu, retwítování a informování informovaných.

Po bitvě je každý generál, ale minulý týden jasně ukázal, že se internetový a technologický svět v Česku musí z porážky poučit. Nový národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza dobře naznačil, že je potřeba vystupovat jednotně a vytvářet na zákonodárce i společnost vyšší tlak.

Lidé kolem iniciativy Přichází cenzor si libovali, že se ministerstvu financí podařilo ICT sektor nebývale sjednotit. Teď ještě, aby to vydrželo i do budoucna. Je totiž jednoduché vysmívat se a rozčilovat se nad neschopností zákonodárců a ministerstev v oblasti internetu, jenže samotný internetový trh politikům situaci často nijak zvlášť neulehčuje.

Ukázalo se to třeba v případě jednání kolem 14 miliard dotací na stavbu vysokorychlostních sítí. Když ministerstvo průmyslu a obchodu po nepochopitelném váhání konečně přizvalo sektor k jednacímu stolu, zástupci trhu se i tam stihli pohádat a musela se udělat pauza. Jedna část providerů dotace nechce, druhá chce, třetí v jiné formě, a tak dále.

Odhodit ega

V některých případech prostě bude nutné odložit ega a případnou vzájemnou rivalitu. Kdo chce ovlivňovat vytváření legislativy a bránit zbytečným regulacím, musí umět hrát podobnou hru, jakou hrají politici. Lobbing je pro mnohé ošklivé slovo, ale český internetový trh se v něm bude muset mnohem více profesionalizovat. Možná by se mohl jít poučit třeba do finančního sektoru.

Trh také nesmí trucovat. Je samozřejmě lehké politikům a úředníkům po mnoha zkušenostech nevěřit, což už zaznívá i směrem k Tomáši Prouzovi, ale v tom případě ani nelze čekat, že pak stát bude chtít najít společnou řeč.

Internet je otevřené a „punkové“ prostředí a mnoho jeho vlivných hráčů si zvyklo na to, že se v něm vše řeší rychle a na základě principů, na kterých tato síť vznikla. Význam internetu v široké společnosti ale zásadně roste a snahy o jeho omezování budou stále častější.

Jakmile do hry vstupuje síla státní regulace, není možné se spoléhat pouze na osvícenost, ale je nutné nasadit i kvalitní lobbing a osvětu. Stačí se ostatně podívat na neustálé navyšování investic Facebooku, Googlu, Applu a dalších firem do těchto aktivit.

Edukace veřejnosti je rovněž důležitá. Na proslovech senátorů v minulém týdnu bylo jasně vidět, že o tom, jak internet funguje, nemají nejmenší tušení. Ani širší veřejnosti nemusí dopady regulací docházet, internet je pro mnoho z nich nějaká věc ve vzduchoprázdnu, která prostě existuje.

Iniciativa Přichází cenzor začala aktuální problém správně vysvětlovat, ale už bylo prostě pozdě. Trh se měl sjednotit už někdy před rokem a osvětová kampaň se měla vést už před hlasováním sněmovny. Vkusná forma aktivismu je na místě, a jakmile se o téma začnou zajímat voliči, začne to být i tématem pro informovanou politiku.

Našli jste v článku chybu?

31. 5. 2016 10:00

Skřetík (neregistrovaný)

Argumentace že "senátoři nemají tušení jak internet funguje" je mimo. Oni nepotřebují vědět jak funguje, od toho jsou komise a výbory, které dávají svá stanoviska (na základě kterých by pak poslanci a senátoři měli rozhodovat).

Problém je v tom, že stanoviska měli (a prakticky všechna negativní) a zignorovali, že náklady na zavedení nikdo neřeší (tragická byla pak argumentace "buď uděláme něco a špatně, nebo nic, tak je lepší udělat to špatně"). A samozřejmě, že k prosazení stačí mávat mapkou E…

31. 5. 2016 10:37

Ja se za nas spolek snazil pomoct a jedna vec je pravda. Sam jsem si ji vsiml a sam nevim, co s tim. Jsme proste lidi od IT a mame vschno radi exaktne, myslime, ze argumenty staci, ale ona to neni pravda. Kdyz se ve vsech diskuzich hazi pojmy, VPN, sifrovani, RFC a tak dale, tak prichazi odpovedi - ale vy chcete, aby lidi pachali sebevrazdy? A v tu chvili ustrneme a nemame na to co rict (a jakoby "legalni" hazard byl o tolik lepsi). Protoze proti tomuhle zadny exaktni argument nepomuze.

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá