Hlavní navigace

Invaze začíná!

Vojtěch Bednář

Jestliže měla Evropa Americe dlouho a intenzívně co závidět, byla to naprostá přístupnost placených hudebních služeb. Bohaté a poměrně levné archívy legální hudby si zákazník mimo USA a Kanadu zatím užívat nemohl. To se má nyní změnit, bude to ale k něčemu platné? Budou evropští zákazníci ochotni za hudbu najednou platit?

Na Evropský trh se chystají přinejmenším dvě služby archívu placené digitální hudby, konkrétně služba Sonicselector podporovaná především Microsoftem, a potom nesmrtelná (a nejznámější) služba iTunes společnosti Apple Computer. Přitom je pravděpodobné, že toto spektrum se v dohledné době rozšíří. Uživatelé ve vybraných evropských zemích, a snad i v ČR, budou moci stahovat a za kontrolovaných podmínek používat hudbu z archívu nejznámějších vydavatelů. Ceny předplacených služeb by se měly pohybovat řádově v eurocentech, což není ani na české poměry příliš mnoho.

Placené služby hudebních archívů zůstaly za hranicemi možností českého občana, a z větší části také evropského kontinentu, tak dlouho z několika příčin. Především byla otázka jejich výdělečnosti dlouho poněkud sporná, samotné obrovské objemy prodaných skladeb totiž zdaleka nemusí znamenat investiční zisk a návrat toho, co se do služby nacpalo. Dalším problémem byl dlouhodobě i fakt, že Evropa je roztříštěna na relativně malé země, které různým způsobem řeší otázku placení autorských poplatků za poskytnuté skladby, a tento chaotický systém značně zpomalil nástup velmi dlouho víceméně experimentálních služeb. Poslední potíž, která se týká pouze služby iTunes, je fakt, že tato služba je vázána na hardware Applu, respektive na aplikaci stejného názvu. Tato aplikace představuje špičku ve správě a poslechu hudby na platformě Apple, ale v prostředí většinových Windows není ani její aktuální verze právě etalonem kvality.

Placené služby tedy přicházejí. Otázka zní: ujmou se? Že značná část uživatelů Internetu v Česku, ale i ve zbytku EU a v postkomunis­tických zemích, které k Evropě nyní již patří, využívá Internet ke stahování hudby, je známá a prokázaná věc. Absence „legálních“ služeb pro stahování způsobila nejen nárůst, ale především ohromné technické zdokonalení těch ostatních. Sítě typu Gnutella trpěly dlouho specificky evropským problémem. Tím byla skutečnost, že obsahovaly sice mnoho mainstramové a také alternativní hudby, leč poměrně málo místní, národní a především neanglicky zpívané. Nyní je ale situace jiná. Nejen americká, ale také evropská a česká produkce je na výměnných systémech velmi snadno k dosažení. Mnoho uživatelů, kteří si udržují relativně rychlé internetové připojení, tak činí právě proto, aby mohli stahovat (a nabízet) multimedia. Represivní pokus zastavit je omezením provozu výměnných systémů nebo jejich persekucí by tedy pravděpodobně narazil na ISP, pro které představují zisk. A položme si otázku: budou tito uživatelé ochotni za stahování hudby platit?

Troufám si tvrdit, že ne. Tedy především ne v Česku, a to po poměrně dlouhou dobu. Cca 30 korun za jednu aktuální skladbu by nebyla vysoká, nebýt dvou okolností. První je dostupnost nahrávky v neplacené variantě, druhou je fakt, že služby jsou vybaveny DRM technologií, která omezuje nakládání s takovou skladbou. To bohužel znamená i jisté omezení jejího přehrávání na těch mobilních zařízeních, která daný formát s danou ochranou nezvládají. Tedy na všem levnějším. Výsledkem je, že placené služby nebudou mít v ČR, a troufám si tvrdit, že i ve zbytku Evropy, velmi dlouho ani náhodou na růžích ustláno. Na druhou stranu to však může mít velmi pozitivní efekt na jejich vývoj. Ohromný zámořský trh si již nyní vynutil určité ústupky od původní koncepce online prodeje hudby, jako nabízení „bonusových“ skladeb při nákupu hamburgerů, oblečení nebo třeba Pepsi Coly. Nicméně evropské prostředí může vést, a doufejme také, že povede, k jejich skutečnému vývoji. Tedy k hledání nových obchodních modelů, snižování celkových nákladů na provozování služeb, a především snižování nákladů na straně zákazníků. Kterými bychom se tak mohli stát my všichni, a to ke všestranné spokojenosti. Taková spokojenost se ale zatím, ani přes nadcházející invazi online prodeje muziky do Evropy, nekoná a dovolím si odhadnout, že se ještě velmi, velmi dlouho konat nebude.

Anketa

Kolik byste byli ochotni zaplatit za jednu písničku?

Našli jste v článku chybu?

25. 7. 2004 21:42

pwyll (neregistrovaný)
Nic proti nazoru autora a pokud se mu nezdaji iTunes kvalitni, ma na to bezesporu pravo. Jen mne neustale znovu a znovu zarazi, jak cela rada komentatoru tento nazor prezentuje jako objektivni pricinu, proc nema Apple sanci uspet. Podobne anylyzy pravidelne cteme uz od prvniho uvedeni iPodu a s nastupem iTunes jeste zesilily. Zpocatku mozna mely i nejaky logicky zaklad (Apple je preci jen velmi minoritni platforma), ale ve chvili, kdy ma iPod 50% podil na trhu s MP3 prehravaci a pres iTMS se pro…
Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu