Hlavní navigace

inZine je out

Mirek Zeman 7. 3. 2002

V polovině minulého týdne přestal bez valného zájmu veřejnosti nebo médií vycházet inZine, intenzivní internetový magazín -- jak se uvádělo v tiráži. Není se ostatně čemu divit. Podle prosincových výsledků iAuditu návštěvnost projektu byla 400 UIP/den, což znamená, že o časopisu s největší pravděpodobností příliš lidí nevědělo.

V polovině minulého týdne přestal bez valného zájmu veřejnosti nebo médií vycházet inZine (viz Poslední odbočka na inZine), intenzivní internetový magazín – jak se uvádělo v tiráži, v jehož čele stál Ivan Adamovič. Není se ostatně čemu divit. Podle prosincových výsledků iAuditu návštěvnost projektu byla 400 UIP/den, což znamená, že o časopisu zřejmě příliš lidí nevědělo. S tím samozřejmě souvisí nízké příjmy z inzerce, takže důvody ukončení provozu jsou celkem zjevné. Na celé situaci je zajímavý především fakt, že po uzavření společenského časopisu Pauza vydavatelství Computer Press zůstává na českém Internetu pouze jediný „obecný“ server. A sice Novinky.

inZine byl projektem firmy Gratex International, slovenské softwarové společnosti, která „strká nos“ téměř do všeho – a pobočky v Austrálii, České republice a USA naznačují, že nejen na Slovensku. Počínaje vývojem aplikací, přes poskytování přístupu k Internetu a konče vydáváním internetových magazínů (5D, inZine). inZine je na Slovensku velmi úspěšný časopis, který si na tamním trhu drží pozici českých Novinek a obsahově se jim podobá. Česká filiálka Gratex International příliš známá není, jejím největším hitem byl CD-ROM Angličtina s Krtkem. Firma však pojala podezření, že pokud má slovenský inZine návštěvnost 1.600 UIP/den, musí se tato na dvojnásobném trhu logicky zdvojnásobit.

Podle Ivana Adamoviče měl být český inZine čímsi mezi časopisem Reflex a kultovním magazínem Živel, jehož je šéfredaktorem. Reflex je „rebelie v mezích zákona“ – nepohoršuje běžného čtenáře a současně není mainstream. Výroba podobného časopisu je sice poměrně nákladná, jenže Reflex je již několikátý rok inzertním hitem, takže si to může dovolit. Ovšem řada společností, které zadávají do Reflexu reklamu (výrobci alkoholu, cigaret) na Internetu příliš neinzeruje a firmy vyrábějící auta zase hledají servery s „bohatými“ čtenáři. Náklady na provoz inZine zkrátka přesáhly tři miliony korun ročně, přičemž příjmy dosahovaly desítek tisíc. Gratex International se proto rozhodl jeho provoz nadále nedotovat.

inZine byl snad až příliš intelektuálně laděný na to, aby se prosadil. Měl sice řadu kvalitních autorů, nicméně se jednalo především o lidi známé úzkému okruhu čtenářů. Na novinářské hvězdy nebyly peníze a spousta autorů se přesunula k bonitnějším zaměstnavatelům (MAFRA, Tiscali). Gratex International navíc celý projekt „potopil“ marketingově, protože po neúspěšné počáteční kampani v online, i offline médiích se rozhodl, že do propagace dále nebude dávat peníze, což pro časopis bez zázemí velkého vydavatele znamená jistou smrt. Dnes je na českém Internetu řada stabilních poskytovatelů kvalitního obsahu a pokoušet se jim přetáhnout čtenáře vyžaduje značné investice do konkurenceschop­nosti.

MIF16

Zdá se, že jediným úspěšným hráčem na trhu zůstávají Novinky. Ty na to šly od začátku úplně jinak – díky zázemí Seznamu se nikdy nepotýkaly s nedostatkem inzerce – podle Petra Matouška, původního šéfredaktora, byly od prvního roku v černých číslech – a mohly si dovolit zaplatit autory, kteří byli nejen dobří, ale také známí širokému spektru čtenářů (Jiří Peterka, Honza Dědek, František Fuka, Petr Koubský, Miloš Čermák, Tomáš Baldýnský). Když jste v minulosti přišli na Novinky, tak byl každý den na první pozici umístěn článek někoho známého, u koho jste si mohli být jisti standardem a kvalitou, což jim dávalo určitý punc exkluzivity. Co na tom, že na spodních pozicích už to tak růžové nebylo?

Na příkladu inZine se bohužel opět ukazuje, že pokud není projekt zachycen v horizontále nějakého většího celku (Computer Press, MobilMedia), má jen velice omezenou šanci na přežití. Pokud kupříkladu Computer Press spustí nový server, zajistí mu počáteční přísun návštěvnosti interním marketingem – tj. tím, že jej zařadí mezi své ostatní projekty. Servery stojící samostatně musí investovat nemalé částky pouze do toho, aby lidé vůbec věděli, že existují. Nového obchodu si všimnete cestou po ulici, ale nového serveru? Že jde uspět i samostatně, ukázal například server Peníze, který se dostal do povědomí, přestože sám není součástí žádného širšího spektra. Ale stojí to právě ty peníze.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše