Hlavní navigace

IOL trápí problémy se sítí

Zdeněk Polách 3. 10. 2000

22. září bylo pro našeho poskytovatele Internetu - společnost Internet OnLine, divizi Českého Telecomu - černým pátkem. Krátce před polednem se totiž ČTc zhroutila síť digitálních datových okruhů (mimo jiné také E1) a klienti Internet OnLine začali pociťovat časté výpadky sítě, které trvaly řádově desítky minut.

Páteční situace ještě nebyla nejhorší, ačkoli se již technici Internet OnLine pravděpodobně potýkali se značnými problémy. Provozovatelé serverů – které jsou umístěny na páteřní síti Internet Online – totiž zaznemenali výrazné zpomalení a horší dostupnost (případně úplnou nedostupnost) svých stránek. Stejně na tom byly i společnosti, které od Internet OnLine nakupují větší konektivitu (řádově Mb), aby tuto konektivitu dále prodávaly zákazníkům. Já sám jsem u jednoho takového poskytovatele připojen a některé mé internetové projekty jsou umístěny na páteřní síti Internet OnLine, takže jsem celou situaci pozorně sledoval.

První, koho jsem v souvislosti s velice častými výpadky sítě kontaktoval, byl samozřejmě můj provider, který mi však oznámil, že chyba není na jejich síti, ale na síti Internet OnLine. V pátek večer začal Internet fungovat poměrně spolehlivě a rychle. Stejně tomu bylo i v sobotu a v něděli, výpadky jsem nezaznamenal téměř žádné, a to ani v případě serverů, ani v případě mého připojení k Internetu.

V pondělí se páteční problémy opakovaly v ještě horší podobě. Internet přes den nefungoval, servery na tom byly o něco lépe, ale o ideálním stavu nemohla být řeč. Večer – kdy technici Internet OnLine pravděpodobně přestali závadu opravovat – se situace opět zlepšila, všechny technické potíže však vyvrcholily v úterý. Pokud jste sledovali online zpravodajství ze zasedání Mezinárodního měnového fondu na serveru iDnes, možná si vzpomínáte na výpadek serveru a následnou omluvu, umístěnou na titulní stránce: „Vážení čtenáři, server iDNES byl dnes po poledni necelé dvě hodiny nedostupný. Výpadek znovu způsobila technická chyba u společnosti Internet OnLine. Velmi se omlouváme.“

Dlouhá nedostupnost serveru iDnes nebyla prvním problémem Internet OnLine v posledních dnech, pro Internet OnLine to však byla určitě velká ostuda. V iDnes situaci vyřešili přestěhováním stránek se svým nepřetržitým zpravodajstvím na jiný server.

O problémech v síti Internet OnLine však tento článek být neměl, spíše jsem se chtěl zeptat, co se stalo a jak se bude Internet OnLine těmto problémům v budoucnu bránit. Nic podobného se však na tomto místě nedočtete, neboť Jana Voňavková, tisková mluvčí Internet OnLine, dosud neopověděla na dotazy, které jsem jí na základě pátečního telefonického rozhovoru zaslal emailem. Po telefonu paní Voňavková tvrdila, že síť Internet OnLine měla výpadky pouze v úterý.

KL_HLASOVANI

Mohu tedy posloužit pouze neoficiálními informacemi od lidí, kteří od Internet OnLine konektivitu nakupují. Největší problém byl pravděpodobně ve výpadku digitálních okruhů a následně se u Internet OnLine rozhádaly směrovače CISCO a technici se tyto směrovače snažili neustále přenastavovat, aby situaci vrátili do původní podoby. Bohužel se původní nastavení routerů obnovit nepodařilo a ani dnes se nadá hovořit o stabilitě sítě. Podle neověřených informací museli na základě žádosti Internet OnLine přijet vypomoci i technici ze Spojených států, kterým nakonec podařilo směrovače zprovoznit.

V současné době se má situace tak, že servery umístěné na páteřní síti IOLu nemají s dostupností problémy větší než obvyklé. My, kteří se přes IOL připojujeme do Internetu, už jsme také klidnější, neboť počet výpadků se neustále snižuje, včera (pondělí) jich nebylo více než pět a netrvaly déle než několik minut. Možná je to i tím, že Internet OnLine zprovoznil svůj nový portál Quick, začal nabízet připojení k Internetu zdarma, spustil velkou reklamní kampaň a nechce si tudíž dělat před novými uživateli ještě větší ostudu. Stav jeho sítě však stále není ideální a to ani přes posílení zahraniční konektivity.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty