Hlavní navigace

IOL zakazuje SMTP servery

Marek Antoš 16. 3. 2000

Včera jsem dostal nebývalé množství dopisů od rozhořčených zákazníků Internet OnLine, kteří si stežují na to, že IOL zablokoval své zákaznické poštovní servery pro přístup od jiných poskytovatelů. Zástupci IOL tento krok zdůvodňují obranou proti spammerům, nespokojení uživatelé se však domnívají, že jde o zásah proti konkurenci.

Oficiální oznámení, které bylo rozesláno všem zákazníkům IOL, je poměrně stručné a výstižné: Z důvodu výrazného nárůstu rozesílání nevyžádané pošty (SPAM) přes poštovní systém služby IOL, jsme byli nuceni přistoupit k úpravě možností odesílání pošty přes systém mail.iol.cz. Nadále bude možné poštu odesílat na jiné než lokální e-mailové adresy a explicitně určené sítě POUZE při připojení přes síť IOL. Pokud je uživatel připojen přes síť jiného ISP, je nutné nastavit pro odesílání pošty příslušný SMTP server daného providera. Důvodem tohoto opatření je vážné nebezpečí umístění mail serveru, případně celé domény iol.cz na listinu spamujících serverů/domén, což má za následek nemožnost doručování pošty z naší domény do jiných sítí. Omezení je namířeno pouze na odchozí poštu, tj. protokol SMTP. Služby POP3, která slouží pro příjem pošty, se omezení netýká. Děkujeme za pochopení našeho opatření.

Řada zákazníků však patrně dosud spravovala svůj mail i z jiných míst, nejčastěji asi četli a odpovídali na svůj domácí e-mail v práci, připojeni k jinému poskytovateli: a s tím nyní nastaly problémy. Někteří z nich si proto tento krok vysvětlili jako snahu Internet OnLine o potírání konkurence tím, že donutí zákazníky, aby se připojovali výhradně k němu. Osobně však tento pohled na věc nesdílím.

Podstatné je, že se omezení týká pouze SMTP, tedy odchozí pošty, a nikoliv POP3, tedy vybírání došlé pošty. Tu si proto ze svému mailboxu může stáhnou kdokoliv a odkudkoliv. V případě, že chce odpovídat, si však musí nastavit SMTP podle toho, kde je právě připojen. Pokud je tedy připojen v práci, je logické, že si pro odesílání pošty nastaví tamní SMTP server (případně SMTP tamějšího poskytovatele). Kromě jiného to má i pro něj samotného pozitivní efekt v podobě vyšší rychlosti odesílání.

Podobné nastavení, které omezuje možnost odesílat poštu jen na počítače v dané síti, má podle mých zkušeností drtivá většina českých poskytovatelů připojení. Důvodem je skutečně spam. Zcela otevřených mailserverů totiž z těchto důvodů značně ubývá a spammeři proto s oblibou vyhledávají ty, které dosud zůstaly a jejich prostřednictvím posílají zprávy do celého světa. Takovým serverům pak hrozí zařazení na černou listinu, což má za následek blokování pošty z těchto serverů všemi, kteří tuto černou listinu používají; a není jich málo. Ve výsledku by se tedy skutečně mohlo stát to, co naznačuje oznámení IOL zákazníkům: po zařazení na černou listinu by byla odmítána pošta, kterou by uživatelé IOL chtěli posílat do světa.

KL_HLASOVANI

Více než samotné zavedení této restrikce mne proto překvapuje, že tak IOL činí až nyní, osobně bych očekával, že toto nastavení bude mít – tak jako ostatní poskytovatelé – už dávno. Sporným tak v celé záležitosti zůstává jediný moment – někteří zákazníci si stěžovali na to, že jim IOL nedal o tomto opatření dopředu vědět. Podle sdělení tiskové mluvčí IOL Jany Voňavkové bylo opatření provedeno v pondělí a tentýž den odpoledne bylo rozesláno oznámení, někteří zákazníci si však stěžují na to, že jim odesílání pošty nefungovalo už minulý týden a přitom jim ještě v pondělí operátorky na help-line nebyly schopny pomoci, protože o žádných změnách nevěděly.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se