Hlavní navigace

IPnet nabízí bezdrátové linky

Marek Antoš

Bezdrátové připojení je už nějakou dobu trhákem dne a nabízí ho už většina poskytovatelů. Nyní se k nim přidává i IPnet, síť firmy Mopos. V jednom bodě se však jeho nabídka liší - na rozdíl od většiny ostatních totiž využívá přidělované, nikoliv volné pásmo, takže zákazník má zaručenou určitou kvalitu.

Příslušná služba, kterou Mopos zatím nabízí pouze v Praze, se jmenuje IPNet LAN City. Zákazník má sice výhodu vyhrazeného pásma, ale oproti jiným nabídkám, které fungují na bázi bezlicenčního pásma, si musí připlatit. Připojení 64 kb/s totiž měsíčně vyjde na 23.500 Kč, což je citelně více než například u InWay, která začala s masovým nasazováním bezdrátů jako první. V ceně služby jsou zahrnuty všechny poplatky za přístupovou linku včetně bezdrátových jednotek na obou stranách přístupové linky. Součástí ceny je i zajištění zřízení přístupové linky. V případě podpisu smlouvy na 2 roky zahrnuje cena také router Cisco u uživatele, což už je dnes poměrně standardní nabídka, která vychází z partnerského programu Cisco pro poskytovatele připojení.

Podle mého názoru se podobnou cestou, tedy do licenčního pásma, budou postupně muset vydat i ostatní poskytovatelé. Problémy vznikají především ve velkých městech, hlavně v Praze. Bezlicenční pásmo totiž není nafukovací a bezdrátů je stále více: díky tomu se v některých lokalitách vzájemně ruší. Největší potíže působí různá technologická řešení různých poskytovatelů, protože produkty dvou výrobců, nasazené ve stejném místě, mají větší tendenci se vzájemně „shazovat“. Pokud nemá dojít k zahlcení, pak je výhledový přesun do jiného pásma jediné řešení – je ovšem otázka, nakolik je to možné podniknout se standardními BreezeNety, které se u nás pro bezdrátové připojení používají nejvíce.

Vedle neomezené služby IPnet LAN City existuje také její modifikace City – Limit, za kterou zákazník platí podle přenesených dat. Za 14.000 Kč měsíčně zákazník získá připojení 64 kb/s a kredit 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí 2.000 korun, což je poměrně hodně. Podle mého názoru se však tato varianta těžko může někomu vyplatit.

Mopos současně oznámil rozšíření své nabídky o dnes populární měřené pevné linky. Služba IPNet LAN ekonomik – Limit je poskytována pro pevné linky údajně o rychlosti 38,4 (?). Uživatel získá za 5.500,– Kč měsíčně 250 MB, za každých dalších započatých 100 MB pak zaplatí navíc 500,– Kč. Služba IPNet LAN profesionál – Limit je poskytována pro pevné linky o rychlosti 64 kbps včetně přípojek bezdrátovými jednotkami Point – Multipoint. Uživatel získá za 17.000,– Kč měsíčně 1 GB, za každých dalších započatých 0,5 GB pak zaplatí navíc 2.000,– Kč. V ceně služby jsou zahrnuty měsíční telekomunikační poplatky za přístupovou linku (tedy pokud tomu rozumím, zákazník už nemusí nic platit Telecomu), jejichž součástí jsou i modemy / bezdrátové jednotky na obou stranách přístupové linky.

UX17_snitker

IPnet se doposud profiloval zejména jako poskytovatel připojení pro dial-up, zvláště vzhledem ke stylu Go karet, kterými je možné platit (a dokupovat kupóny třeba v trafice). Uvidíme, jak se mu povede na již poměrně obsazeném trhu bezdrátů. Konkurence má sice povětšinou nižší ceny, licenční pásmo by však pro některé zákazníky mohlo být zajímavé.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
22. 9. 1999 0:55
Jan Vohralik (neregistrovaný)
Sam pripojeni na InWay pouzivam a ten rozdil bych videl v rychlosti. Zatimco u IPnet (jak se pise v clanku) je rychlost pevna, u CityWay firmy InWay a.s. je ta 64 kB rychlost minimalni. Z vlastni zkusenosti mohu prrict, ze u nas je typicka minimalni rychlost v pracovni dobe okolo 128 kB, ale po ranu, ci o vikendu i hodne pres 500 kB. Kancelar mam ve Stepanske na Praze 1 a antenu nasmerovanou na celu Strahov.
21. 9. 1999 14:47
Marek Antoš (neregistrovaný)
Máte pravdu, že "zaplnění pásma" je možná silný pojem. Já jsem vycházel z informací od některých poskytovatelů, kteří bezdráty nabízejí - jak jsem uváděl - v Praze. Podle nich už v některých lokalitách mají problémy, zvláště tehdy, když se někde vedle jejich antény kromě standardních poskytovatelů někdo "nový" (například VOL a InWay mají domluvený určitý postup, jak antény instalovat, aby se nerušili).

I z jiných měst jsou přitom slyšet signály, že ne vždycky se dvě konkurenční firmy domluví a pa…