Hlavní navigace

IPTV, kam se podíváš

 Autor: 29
Michal Krsek 9. 6. 2006

V posledním půlroce se na chudáky uživatele hrne ze všech stran pojem IPTV. IPTV služby ohlašuje každý, kdo poskytuje telekomunikační služby a chce vypadat zajímavě (případně nemá co říct jinak). Co je doopravdy IPTV a je to to, co uživatelům tlačí místní provozovatelé PC směrovačů?

Hned na počátku se sluší poznamenat, že IPTV (respektive IP TV) je registrovaná ochranná známka společnosti CISCO Systems. CISCO Systems kdysi prodávalo řadu CISCO IP/TV 3400, která sloužila ke kódování a distribuci formátu MPEG (1,2,4) prostřednictvím IP sítí. CISCO nicméně 23. března letošního roku ohlásilo ukončení prodeje ke dni 23. květnu 2006. Tudíž tuto část historie (až na možné žaloby právníků CISCO Systems na firmy používající IPTV) můžeme považovat za uzavřenou.

IPTV, jak ho vnímá mediální průmysl, je snahou nalézt další distribuční kanál (přes telekomunikační operátory) pro multimediální obsah. Tuto zkratku už mediální maséři několik let tlačí telekomunikačním operátorům, kteří, jsouce frustrováni tím, že cena za jednotku přenesených dat dramaticky klesá, hledají podobný zlatý důl, jakým byly SMS. Také mají pocit, že proti kabelovkářům jim chybí distribuce obsahu pro běžné Franty uživatele. Příkladem tlaku budiž fakt, že poslední tři roky jsou na konferenci NAB (National Association of Broadcasters) věnovány spousty času powerpointovému inženýrství a produkci marketingové mlhy ve snaze vštípit IPTV hluboko do myslí telekomunikačních operátorů.

V podání mediálního průmyslu je IPTV službou, která nemá s Internetem nic společného, a veškerá podobnost s Internetem musí být skryta. Nic na tom nemění fakt, že distribuce dat je realizována IP sítí, multimediální obsah je poskytován metodou proudování (nejčastěji formátem MPEG-4 nebo Windows Media) nebo že uživatelské rozhraní je založeno na HTML.

Koncovým zařízením je jednoznačně televize, doplněná černou či stříbrnou krabičkou, která nevypadá jako počítač. Systém směrem k uživateli je černá skříňka, která neumožňuje digitální kopírování. Pokud existuje vazba na externí gizma (například v případě služeb založených na Windows Media Center), je obsah vždy chráněn pomocí DRM.

Obchodní model nijak neomezuje způsoby zpoplatnění – tj. platbu za kanál, platbu za konkrétní obsah nebo platbu „sledováním reklamy“. Vyúčtování probíhá prostřednictvím účtu za služby telekomunikačního operátora.

Jak je vidět, infrastruktura takového systému je (časově i finančně) nákladnou záležitostí. K tomu můžeme připočíst problémy s nákupem práv od jejich držitelů. Jejich ochota poskytnout práva roste s velikostí obratu, který chce telekomunikační partner realizovat. Proto je IPTV prozatím doménou silných společností, ponejvíce inkumbentů. I proto se v této podobě chystá nabídnout IPTV služby společnost Telefónica O2 Czech Republic (dříve známa jako Český Telecom).

Nicméně v ČR existuje ještě jeden typ IPTV. Představují ho malí operátoři, kteří nemají chuť, technologii, peníze ani zákaznickou základnu připravenou na podobný gigaprojekt. Jejich politika je celkem jednoduchá – vezmou volně dostupný A/V signál (z analogového nebo digitálního terestrického vysílání, satelitu nebo volně dostupného internetového proudu) a šíří ho svým zákazníkům.

Náročnost takového projektíku na technologii je takřka nulová. Pokud síříte proud multimediálních dat vysíláním na skupinové adresy (streamujete multicastem), stačí k distribuci jednoho kanálu kancelářské PC s příslušným rozhraním. Stejně tak nároky na síťovou infrastrukturu odpovídají počtu vysílaných stanic, nikoliv počtu uživatelů.

MIF16

Koncovým zařízením takového systému je PC a služba je za oblíbenou internetovou cenu – zdarma. Malí operátoři takovou službu nepoužívají jako motor pro své výnosy, ale jako marketingové lákadlo pro zákazníky zblblé kouzelnou zkratkou IPTV.

Všichni operátoři se budou pochopitelně své zákazníky snažit přesvědčit, že právě jejich IPTV je to pravé, nefalšované s krásnou budoucností. Pro uživatele existuje jedna praktická rada – nehleďte na nálepky (ty jsou jen pro zmatení novinářů a uživatelů) a chtějte vědět, co vám konkrétní služba přinese.

Anketa

Plánujete provoz IPTV?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní