Hlavní navigace

IRC: dobrá, ale nebezpečná zábava

Daniel Rejchrt 18. 8. 2000

Snad každý uživatel Internetu se setkal s pojmem Chat. Aby ne, vždyť chatů je spousta a nabízí je většina portálů. Nejsou však jen chaty přes webové rozhraní, ale také servery na chat specializované. Pro tyto chaty jsou používány samostatné klienty, které však někdy představují bezpečnostní rizika.

Na tyto servery se připojíte pomocí některého z četných klientů. Klient = program (většinou shareware) nainstalovaný na vašem PC. Klient poté chat zprostředkovává (mIRC, ICQ, AOL Instant Messenger atd).

I já patřím mezi uživatele chatu. Čas od času dostanu chuť si jen tak „pokecat“ a napojím se na IRC (Internet Relay Chat). Dokonce byly doby, kdy jsem na chatu trávil celé hodiny. Nikdy bych však nevěřil, že může být chatování přes IRC značně rizikovou záležitostí.

Začátkem prázdnin si jeden známý zakoupil modem a internetové připojení u místní firmy. Brzy ho však brouzdání přestalo bavit a tak jsem jej naučil pracovat s IRC. Byl nadšen. Vrhl se do toho, psal, psal a psal Týž den večer jsem se připojil k chatu i já. Založili jsme vlastní kanál a tam „tlachali“. Všechno probíhalo naprosto normálně. Zhruba po půl hodině se však na našem kanále objevil host s podivným jménem. Nevěnoval jsem mu pozornost, jeho přítomnost mi byla lhostejná. A to byla chyba. Po chvíli se mi několikrát v okně klienta objevilo: „I'am virus“ Špatný vtip, řekl jsem si. Jenže vtip to bohužel nebyl. Během několika sekund mi začaly Microsoft Windows zobrazovat různé hlášky o nenalezených souborech, špatných knihovnách, chybně nastavených registrech atd. Neváhal jsem a počítač okamžitě vypnul. Po následném restartu systém hlásil spoustu chyb. Prohlédl jsem tedy pevný disk a zjistil, že zcela chybí adresář operačního systému Windows a nejen on. Ještě štěstí, že mi nesmazal rovněž Dokumenty. Připravil jsem si vše potřebné a pustil se do kompletní nové instalace svého počítače. Za chvíli zvonil telefon – volal vyděšený kamarád. Byl na tom ještě o něco hůře nežli já, na disku mu zůstalo jen pár nepotřebných souborů.

MIF16

Druhý den jsem začal zkoumat, co nás to vlastně potkalo. Od lidí, kteří IRC používají více, než je zdrávo, jsem se dozvěděl, že to není nic výjimečného. Stávají se prý i horší věci. Pokud nesprávný člověk dostane nebo vytvoří správný skript, může vám při užívání IRC pěkně znepříjemnit život. Dokáže to i začátečník. A pokud je dotyčný jen trochu znalejší, může si na vašem PC dělat téměř cokoliv. Znám pár lidí, kteří sítím rozumí více než dobře. Všichni se shodli na jednom důležitém: Při užívání IRC se váš počítač otevře světu. Je jako odemčené dveře, stačí vzít za kliku a vstoupit.

A jak se tedy chránit? Pouze nejhoršímu zabrání nainstalovaný firewall (např. Norton Internet Security) a antivirový program (např. AVG). Stoprocentní ochranou je nepoužívat IRC vůbec. Bohužel, za všechno se musí platit, tudíž i za dobrý „pokec“.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína