Hlavní navigace

iTunes Store a prázdný krám

Vojtěch Bednář 3. 10. 2011

Otevření největšího online obchodu s hudbou (ale i dalšími multimédii) iTunes Store tuzemskému publiku se neobešlo bez očekávaného mediální řevu. Přesto se obávám, že zůstane jen u něj. A i když si iTunes své zákazníky dozajista najdou, nebude jich mnoho.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Apple je v tomto ohledu mistr světa. Jeho iTunes Store  je s přehledem největší online obchod s hudbou na světě. Dlužno dodat, že především díky americkým zákazníkům. Nyní tedy i pro občany České republiky. Tohoto prestižního a nepochybně ojedinělého vítězství dosáhl nikoli lákavými cenami nebo neodolatelnými benefity, ale jednoduše proto, že své podnikání v této oblasti založil na vytvoření a prosazení uzavřené architektury. Jasně, můžeme říkat, že takřka vše se dnes z iTunes Store prodává bez DRM a tedy o uzavřené architektuře nemůže být řeč. Realita je ovšem někde úplně jinde.  Celá architektura Apple je totiž konstruována primárně ne pro jeho fanoušky a nadšence, ale pro tzv. obyčejného člověka.  A z jeho pohledu se zcela jednoznačně o uzavřený systém jedná a jednat bude.

iTunes Store v České republice bude zpočátku nepochybně okupován Apple pozitivními lidmi, kteří se už nemohli dočkat, až mocnému Mobsovi otevřou svá srdce a peněženky. Ale to moc dlouho nepotrvá. Jsem přesvědčen, že masový uživatel, kterému jsou iTunes určeny, si cestu do tohoto krámu v Česku nenajde. Důvodů vidím několik;

Za prvé, panuje zde nepříliš  velké rozšíření platformy Mac OS, na které (a jedině na které) funguje aplikace iTunes nativně. Verze pro drtivě převažující systém Windows má řadu částečně nezáměrných, částečně záměrných nedostatků, které většině silně vadí. Pro ilustraci: iTunes nedokáží automaticky detekovat změnu v obsahu složky a načíst nové soubory, které do ní byly doplněny – rozuměj „staženy“.

Za druhé, přehrávače Apple jsou zde luxusní zboží. Dávají, nebo přesněji řečeno dávaly se jako dárek, pozornost, bonus. Mnoho jejich majitelů si je opečovávalo a šetřilo, jsouce si vědomo vysoké hodnoty do nich vložené. Že je tato hodnota vykoupena o něco nižší kvalitou v porovnání s obdobně drahými produkty jiných značek (samozřejmě se nebavím o stokorunových kusech z tržnice), nevadilo nikomu nevadilo, protože přece šlo o imidž. Za každým imidž se ale skrývá pozlátko a obávám se, že na jeho demaskování dojde v okamžiku, kdy by si lidé, kteří chtěli imidž, měli začít platit za obsah. Jasně, někteří z nich dodnes na šedém trhu kupovali dárkové kupony do iTunes a pak pod svým, v USA registrovaným účtem „kupovali“ hudbu. Ale to dělali pouze proto, aby posílili imidž. Co teď, když může mít muziku z iTunes každý?

MIF16

Za třetí, iTunes Store je v současné podobě pro většinového českého zákazníka k ničemu. Ceny v €, anglické rozhraní (ne že bychom anglicky nerozuměli, ale naše kultura diktuje, že i rozhraní nejhloupějšího MP3 musí být česky), komplikovaná spolupráce. Komplikace spojené s používáním iTunes, špatná integrace do Windows a výkonnostní problémy i na moderním hardware.

Samozřejmě pokud jste fanouškem značky, hrdým majitelem iSbírky a nadšencem pro jablečné technologie, již nyní stahujete Karla Gotta z iTunes a dost pravděpodobně i žehráte na fakt, že je bez DRM. Pokud jste kdokoli jiný, možná iTunes jednou zkusíte a už se nevrátíte. Nechci zde zapalovat další flamewar, ale myslím si, že pro naprostou většinu českých uživatelů Internetu zůstanou iTunes prázdným krámem. Otázkou je, zda je menšina dlouhodobě uživí.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje