Hlavní navigace

Jablko až pod nos

Vojtěch Bednář 26. 8. 2005

Když společnost Apple oznámila, že se svými Macintoshi přechází na procesory Pentium, a dala první vzorky těchto - teď už PC - několika vyvoleným, spustily se pomyslné stopky. Jak dlouho potrvá, než slavný operační systém Mac OS uteče? Moc dlouho to netrvalo.

Každý fajn nápad s sebou přináší také určité riziko. V případě přechodu Apple na platformu Intelu tímto rizikem byla skutečnost, že ve světě x86 prostě nelze ochránit data tak, aby nešla okopírovat. Můžete o tom diskutovat, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat.

Přesto si úspěšné překonání hardwarové ochrany v podobě speciálního čipu TPM (Trusted Platform Module) dalo relativně na čas. Ani postup pro zprovoznění Mac OS X na běžném PC přinejmenším zpočátku nebyl pro úplné začátečníky, postupně se však zjednodušoval. To, čeho se společnost Apple chtěla rozhodně vyvarovat, tedy nekontrolovatelného šíření jejich operačního systému a nejcennějšího softwaru, se však stalo realitou.

Následoval velmi rozhořčený e-mail serverům, které si dovolily zveřejnit byť jen hloupé video systému běžícího na PC. Někteří jej stáhli, jiní nikoliv, celkově se počet kopií návodu, kde a jak Mac OS X pro PC sehnat a jak jej uvést do chodu, mým odhadem ztisícinasobil. Jinými slovy, pokud chcete mít ve svém počítači poslední verzi operačního prostředí z kdysi tak exkluzivních Macintoshů, není problém. Postačí vám k tomu počítač, jeden volný pevný disk (ne diskový oddíl) a vyhledávač. Výsledky jsou přitom velmi dobré, a i když systém nefunguje úplně dokonale, většina jeho funkcí pracuje a vypadá přesně tak, jak má. Prostě, je to prima, ať si Apple myslí, co chce.

Proč o tom všem píši. Úspěšný crack onoho operačního systému úspěšně zbořil nemálo mýtů, které se za ty roky okolo něj vytvořily. Jedná se o obejití zabezpečení, hardwarového zajištění nedotknutelnosti systému. Z toho vyplývá, že společnost Apple neumí své produkty zabezpečit tak, aby byly dlouhodobě neprůstřelné. Neumí to proto, že to na dané platformě není fyzicky možné, ale ruku na srdce, uměla to již dříve? Vývoj a implementace použité ochrany musel stát pěknou hromádku peněz. Útěk systému má sice hezký vedlejší marketingový efekt, ale v podstatě je to taky průšvih. Průšvih, který firmu diskredituje. Navíc díky tomu, jak je systém (i s popisem instalace) šířen na Internetu, je de facto vyloučena možnost jeho stažení. Zboží je příliš zajímavé a zdrojů příliš mnoho. Jeden naštvaný e-mail a následující malá aférka spíše ještě popíchne ty, kteří si Mac OS zatím ještě nestáhli, ale přemýšlejí o tom.

V každém případě útěk „Virus Free“ a „zcela bezpečné“ monstrance z dílny Apple Computer ukazuje, jak zranitelná tato svátost ve skutečnosti je a pravděpodobně vždy byla. Dost možná, že budou následovat viry, objevování mnoha bezpečnostních mezer á la Windows, rozšíření spywaru a jablečná verze neustálé a trvanlivě marné snahy Microsoftu o omezení pirátů. Na druhé straně celá událost zafungovala jako spolehlivá demonstrace komunikačních možností Internetu a nemožnosti „vymazat“ z něj něco, co je jednou publikováno a o co je zájem. Tato funkce může být přitom použita k mnoha chvályhodnějším účelům, než je krádež jednoho operačního systému.

Našli jste v článku chybu?

29. 8. 2005 12:35

Eman (neregistrovaný)
No ona ta obsluha preruseni na x86 a ve winskach je jednim z tristnich nedostatku PCcek.

28. 8. 2005 12:25

David Krumphanzl (neregistrovaný)
To jsem nechtěl odstartovat flamewar, jen jsem tak nadhodil důvody pro MacOS. Přepisoval jsem to nadvakrát, protože jsem inteligentně klikl na "Vymazat" pod příspěvkem, místo "Odeslat" -- z ergonomického hlediska bych ta tlačítka přehodil :) No a napodruhé jsem tam zapoměl slovo "pohoda" ;-)

A jinak s kvalitou PC hardware si nedělám iluze, prošly mi pod rukama stovky Meků i PCček i dalších a v práci mám volky nevolky jako hlavní stroj PC... Značkovéá PC taky nejs…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...