Hlavní navigace

Jací jsou američtí uživatelé bezdrátového Internetu?

 Autor: 29
Jan Handl 3. 8. 2009

Americká organizace Pew Internet and American Life Project se ve svém výzkumu podrobně podívala na americké uživatele bezdrátového Internetu. Jak Internet používají, z jakých zařízení a jak často? Více než polovina Američanů má bezdrátový přístup k Internetu, z notebooků, mobilních telefonů, MP3 přehrávačů a herních zařízení.

Američané se díky výzkumu projektu Pew Internet and American Life Project dozvěděli dost o tom, jak vlastně používají bezdrátový Internet. Celých 56 % Američanů bezdrátový Internet využívá, a to z nejrůznějších zařízení. 39 % Američanů přistupuje k Internetu bezdrátově ze svého notebooku, 32 % pomocí mobilního telefonu. 51 % Američanů používá jedno nebo obě zmíněná zařízení pro připojení k bezdrátovému Internetu. Mobilní telefon i notebook používá 19 % Američanů.

bezdrát v USA 1

Pokud se podíváme do nedávné historie, můžeme vysledovat strmý nástup bezdrátového Internetu v USA. Na konci roku 2007 používalo Internet v mobilním telefonu 24 % Američanů, nyní je to zmíněných 32 %. Zajímavostí je, že mobilní Internet používají nejvíce Američané původem z Afriky, a to 48 %. Z toho 29 % uživatelů mobilního Internetu využívá službu každý den. Američané hojně využívají nehlasové služby, do kterých spadá i Internet v mobilu, 69 % Američanů použilo někdy více než 10 nehlasových služeb (například textové zprávy, focení, hry atd…).

Skoro polovina dospělých Američanů má iPod nebo jiný MP3 přehrávač, ale jenom 5 % tato zařízení používá k přístupu na Internet. Rozšíření herních zařízení je podobné, 9 % jejich uživatelů využívá online služby. Dále jsou k přístupu na Internet využívány PDA nebo čtečky elektronických knih, tato zařízení ovšem nejsou tolik rozšířena.

Proč je mobilní Internet využíván? Jde o to být na příjmu i mimo domov nebo zaměstnání, být stále v kontaktu s přáteli. Polovina lidí chce být ve styku s přáteli neustále, 46 % se zajímá o aktuální dění a vyhledává zpravodajství.

bezdrát v USA 2

Američané hojně využívají WiFi a předplacené služby od mobilních operátorů. Zajímavé je, že WiFi je hodně využívána hlavně doma. 64 % uživatelů se ze svého notebooku připojuje k bezdrátovému Internetu nejméně jednou za den, 48 % uživatelů vícekrát za den. Pro připojení k Internetu z domova je ze 69 % využíván právě bezdrátový Internet.

Notebook mají hlavně vysokoškolsky vzdělaní Američané (68 % z nich), 58 % z nich používá notebook také pro připojování k Internetu. Ve věkovém rozpětí 18 – 29 let mají notebook dvě třetiny Američanů a 55 % se připojuje k Internetu. Zajímavé je srovnání podle rasy, notebook má 47 % bílých Američanů (38 % využívá bezdrátový Internet) a 34 % Afroameričanů (28 % využívá bezdrátový Internet).

Pro 19 % Američanů je typické připojovat se každý den k Internetu pomocí mobilního telefonu. Více než polovina Američanů někdy použila Internet v mobilním telefonu. I v této oblasti je zřejmý nárůst, za poslední 2 roky se počet uživatelů Internetu v mobilním telefonu posunul ze 32 % na 39 %.

bezdrát v USA 3

Celých 24 % Američanů se k Internetu pomocí mobilního telefonu připojuje několikrát denně, 12 % tak činí jednou za den a pouhých 13 % nikdy. 41 % uživatelů mobilního Internetu se připojuje více z jiných míst, než je domov nebo práce, 22 % se připojuje hlavně z domova, 10 % hlavně z práce.

Jaké jsou vůbec nejoblíbenější služby mobilního telefonu kromě služeb hlasových? Jde hlavně o textové zprávy, focení a hraní her. Následuje e-mail a Internet. Nehlasové služby využívá skoro 70 % dospělých majitelů mobilních telefonů.

bezdrát v USA 4

Zajímavá zjištění přinesl výzkum i v oblasti dalších mobilních zařízení. Herní konzole má 41 % Američanů, 21 % je používá pro přístup k Internetu, což je 9 % z celé dospělé populace. Asi 2 % Američanů vlastní čtečku elektronických knih, 32 % z nich se připojuje k Internetu (tedy pod 1 % dospělé americké populace). 17 % Američanů používá Internet v MP3 přehrávači, PDA, herním zařízení nebo čtečce elektronických knih.

Za pozornost stojí také srovnání používání bezdrátového Internetu v notebooku a mobilním telefonu.

bezdrát v USA 5

Pokud vás zajímají zvyky Američanů ohledně používání bezdrátového Internetu podrobněji, podívejte se na výše odkazovaný dokument, ve kterém jsou statistiky rozdělené podle nejrůznějších parametrů.

Anketa

Máte mobilní telefon s WiFi?

Našli jste v článku chybu?

9. 8. 2009 9:21

cernoch (neregistrovaný)
Uz je "cernoch" nepripustne oznaceni i v CR? Priznam se, ze mi prislo divne zahrnovat soucasne africke emigranty do pruzkumu, protoze jich bude tak par set tisic max. A pak mi to doslo.

Politicka korektnost nade vse. Ale zvykam si.

4. 8. 2009 0:45

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Mohou. Ale urcite ne u nas :-) Tady se budou s velkou slavou uvadet v provoz ty jinde jiz nepouzivane a za zcela neuveritelne ceny. Podporeno kecy mobilnich operatoru, jak strasne musi investovat do "modernich" technologii. CR je/bude takove technologicke smetiste.
Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?