Hlavní navigace

Jak bude vypadat Internet v roce 2025

Martin Vyleťal

Za patnáct let se zvýší počet uživatelů Internetu z dnešních dvou miliard až na 5,5 miliardy. Největší rozvoj Internetu nastane v rozvíjejících se ekonomikách. Klávesnice již nebude sloužit jako primární nástroj pro komunikaci s Internetem. Nahradit jí mají nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky a další technologie. Studie, jejíž závěry prezentoval na dnešní tiskové konferenci Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika…

Za patnáct let se zvýší počet uživatelů Internetu z dnešních dvou miliard až na 5,5 miliardy. Největší rozvoj Internetu nastane v rozvíjejících se ekonomikách. Klávesnice již nebude sloužit jako primární nástroj pro komunikaci s Internetem. Nahradit jí mají nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky a další technologie. Studie, jejíž závěry prezentoval na dnešní tiskové konferenci Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika, nabízí čtyři možné scénáře, jak bude v budoucnu Internet vypadat, na základě rozdílného vývoje v oblastech rozvoje sítí, technického pokroku a chování uživatelů.

První scénář počítá s tím, že Internet se stane neoddělitelnou součástí života. Bude se rozšiřovat a decentralizovat. Exponenciální růst internetového provozu bude vyvolán nejen explozí cloudových služeb v komerčním sektoru, ale i zvyšující se oblibou videa a širokopásmových aplikací mezi jednotlivci.

Podle druhého scénáře poklesne využití Internetu pro ekonomické aktivity z toho důvodu, že kybernetické útoky pravděpodobně překročí běžná očekávání a budou snadno vzdorovat mezinárodním i vládním preventivním opatřením. Bezpečnostní alternativy budou mít uživatelé k dispozici, ale budou velmi drahé. Přednost dostanou na Internetu kulturní, umělecké a společenské aktivity.

Třetí scénář bere v úvahu pokračující důsledky finanční krize, která nutí firmy ale i běžné uživatele šetřit. To se projeví i na menším rozvoji Internetu. Uživatelů bude méně a budou využívat pouze ty nejzákladnější funkce, jako je VoIP, email či jednoduché P2P aplikace. Technologie nenabídnou žádné převratné změny.

test 2

Poslední scénář předpovídá svět, ve kterém se Internet stane obětí svého vlastního úspěchu a bude připomínat přehřátou lokomotivou fungující na hranici svých možností. I když počet uživatelů naroste, nepřizpůsobí se k tomu technologie a možnosti používání Internetu tak budou velmi omezené. Mezinárodní technologické standardy se nedaří zavést. Rozvoj Internetu bude limitovat nedostatek IP adres, protože nedojde k prosazení standardu IPv6.

Kompletní výstup studie je k dispozici zde, [PDF, 5,42 MB, anglicky].

Našli jste v článku chybu?
12. 10. 2010 18:55
To ano. Co je nepřirozené, je samotné držení iPadu oběma rukama nebo někde na klíně. Hodí se to jen někdy, jen někde, ovšem ne pro osmihodinovou směnu. :)
14. 10. 2010 19:04
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Já si ale dokážu docela dobře představit práci na počítači s využitím hlasu! "Dokumenty" (oteřou se dokumenty...) "Prohlížeč" (oteře se IE...) "Zkopíruj obsah" (Zkopíruje se obsah právě otevřeného okna...) "Vlož osah", "Edituj", "Vyhledej...", "Otevři", "Plocha" ............... Proč klikat, stačí kváknout... kvák :-)