Hlavní navigace

Jak by ADSL mohlo vypadat, kdyby...

Jiří Peterka 31. 5. 2002

Jak vychází srovnání služeb ADSL od Českého Telecomu se situací v zemích jeho strategického partnera? Ve Švýcarsku má Swisscom téměř identickou skladbu tarifů a také čelí obvinění ze zneužití dominantního postavení. V Nizozemí a v Belgii naopak již funguje wholesale, po kterém tak volají čeští alternativní operátoři.

Na středeční tiskové konferenci, na níž Český Telecom prezentoval své nové tarify ADSL, přišla řeč i na to, že „počítané ADSL“ (s limitem objemu přenesených dat) není jen naší specialitou. Zmiňováno bylo v této souvislosti např. Švýcarsko, tedy země, ve které působí společnost Swisscom, zapojená do konsorcia TelSource, jenž bylo (a vlastně stále ještě je) strategickým partnerem Českého Telecomu (nedávno se Swisscom dokonce ucházel o doprivatizaci Českého Telecomu). Jak tedy vypadá situace se službami ADSL ve Švýcarsku?

Zdejší Swisscom má divizi Fixnet, která se stará o celou jeho pevnou síť. Služby ADSL však ve spolupráci s Fixnetem poskytuje firma Bluewin, jenž je stoprocentně vlastněná Swisscomem – což velmi připomíná situaci v České republice, kde služby ADSL nabízí Internet OnLine, který je součástí odštěpného závodu Imaginet Českého Telecomu.

Bluewin provozuje služby ADSL v následující podobě, jež nápadně připomíná nynější „testovací“ nabídku Českého Telecomu, včetně počítaného přístupu:

 • BroadWay ADSL 256/64: za 49 CHF měsíčně (cca 1.022 korun), s objemem 3 GB dat v ceně.
 • BroadWay ADSL 512/128: za 79 CHF měsíčně (cca 1.640 korun) s objemem 6 GB dat v ceně.
 • BroadWay ADSL 1024/256: za 169 CHF měsíčně (cca 3.509 korun) s objemem 12 GB dat v ceně.
 • BroadWay ADSL 2048/352: za 279 CHF měsíčně (cca 5.793 korun) s objemem 24 GB dat v ceně.

U všech těchto tarifů se za „data navíc“ platí stejná částka, a to 0,05 CHF (cca 1,04 koruny) za 1 MB.

Jak ukazuje následující orientační tabulka, srovnání s cenami služby IOL Platinum vychází doslova tragicky.

Švýcarsko Česká republika
ADSL 256/64 Měsíční paušál 1.022 korun 1.900 korun
Objem dat v ceně 3 GB 0,5 GB
ADSL 512/128 Měsíční paušál 1.640 korun 2.800 korun
Objem dat v ceně 6 GB 1 GB
ADSL 1024/256 Měsíční paušál 3.509 korun 7.500 korun
Objem dat v ceně 12 GB 3 GB
ADSL 2048/356 Měsíční paušál 5.793 korun není v nabídce
Objem dat v ceně 24 GB

Z toho lze snadno nahlédnout, že oproti Bluewinu je nabídka Českého Telecomu přibližně dvakrát dražší co do měsíčních paušálů, přičemž za tuto zhruba dvojnásobnou cenu zákazník získá 4× až 6× méně dat. Pokud si bude platit data nad limit, budou asi 2× až 3× dražší než ve Švýcarsku.

Celkové zhodnocení srovnání České republiky se Švýcarskem raději ponechám na vás. A to je samozřejmě ještě otázka, zda bychom se v cenách telekomunikačních služeb měli srovnávat právě se Švýcarskem. Jak je to vlastně se stavem konkurence v této zemi, alespoň pokud jde o služby ADSL?

Soudě podle dostupných zdrojů zde právě řeší přesně ten problém, který v České republice (podle mého odhadu) nastane, až se alternativní operátoři horko těžko domohou nabídky velkoprodeje (wholesale) služeb ADSL. Swisscom, jemuž patří místní smyčky podobně jako Českému Telecomu, již nabízí ADSL konektivitu ve formě velkoprodeje i ostatním, ale cena, kterou si za to stanovil, přesahuje koncovou cenu, za niž jím stoprocentně vlastněný Bluewin prodává celou službu BroadWay ADSL (tj. i s přístupem k Internetu). Alternativní operátoři (Profitel a Sunrise) jej za to už zažalovali u místního antimonopolního úřadu (Swiss Competition Commission (WEKO)), který nyní vše řeší.

Co by přinesl velkoprodej?

Zkusme si nyní naznačit, po čem to vlastně volají čeští alternativní operátoři, když se tak vehementně dožadují velkoprodeje služeb ADSL (wholesale). Ukažme si to na konkrétním příkladě dvou zemí, ze kterých se také rekrutují zástupci strategického partnera Českého Telecomu, konkrétně Belgie a Nizozemí.

V Belgii je vlastníkem místních smyček tamní Belgacom. Ten na ně nasazuje technologii ADSL a výsledek („holý“ datový okruh) pak pronajímá v podobě služby Belgacom ADSL:

 • Belgacom ADSL Go: 758 kbit/s dow­nload, 128 kbit/s upload, za 30,37 EUR (cca 925 korun)
 • Belgacom ADSL Plus: 1024 kbit/s d­ownload, 128 kbit/s upload, za 39,66 EUR (cca 1.208 korun)

K této přenosové kapacitě si pak zákazník může přikoupit internetové služby (přístup do Internetu, emailové schránky, prostor na WWW atd.) od toho poskytovatele internetového připojení (ISP), kterého si vybere a v takovém provedení, jaké mu vyhovuje (ať již „počítané“ či bez omezení objemu přenesených dat).

Jako ilustrační příklad uvádím nabídku jednoho z alternativních ISP (ceny jsou bez okruhu ADSL, tj. bez služby Belgacom ADSL):

 • Win Open Office: bez omezení objemu, pevná IP adresa, sdílená konektivita, za 119 EUR ročně (cca 3.600 korun)
 • Win Open Premium: bez omezení objemu, pevná IP adresa, garantováno 256 kbit/s na download (maximálně 1 Mbit/s), za 499 EUR ročně (cca 15.299 korun)

Zákazník si samozřejmě může zvolit jako ISP i samotný Belgacom (resp. jeho dceřinnou firmu Skynet). Pak si může vybírat mezi službami (ceny včetně okruhů ADSL):

 • ADSL Starter Go 750/128, za 39,54 EUR měsíčně (cca 1.204 korun), s objemem 10 GB dat v ceně (a 0,12 EUR za 1 MB navíc, cca 3,05 koruny)
 • ADSL Starter Plus 1024/128, za 54,41 EUR měsíčně (cca 1.657 korun), s objemem 15 GB dat v ceně (a 0,12 EUR za 1 MB navíc, cca 3,05 koruny)

Podobná je situace v Nizozemí, kde tamní KPN (velmi aktivní v konsorciu TelSource) nabízí „holý“ okruh ADSL v těchto cenových relacích:

 • Mxstream 512/128 za 27,95 EUR měsíčně (cca 851 korun)
 • Mxstream 1024/256 za 33,95 EUR (cca 1.034 korun)

K tomu si pak lze dokoupit samotné internetové služby od kteréhokoli z ISP, který je nabízí. Opět ilustrační příklad: nizozemský Euronet poskytuje neomezený objem dat na lince 512/128 za (příplatek) 22,70 EUR měsíčně (cca 691 korun) a na lince 1024/256 za 50 EUR (cca 1.522 korun).

O co tady jde?

Na závěr si neodpustím malý vlastní komentář k tomu, co se nyní odehrává v České republice kolem služeb ADSL. Ceny, které Český Telecom nasadil pro svůj současný „testovací provoz“, jsou ve světle světových cen ADSL opravdu výrazně „mimo mísu“. Srovnání snesou spíše s jinými způsoby přístupu (bezdrátové připojení, pevné linky), kde asi má smysl se bavit o tom, co se komu v jeho konkrétním případě vyplatí. Proto se na rozdíl od alternativních operátorů tolik neobávám, že by Český Telecom s touto podobou své nabídky služeb ADSL nějak výrazněji obsadil trh a změnil ho.

Vychází mi spíše, že zde jde o něco úplně jiného: právě o to, aby se dosavadní trh příliš neměnil, aby se co nejdéle pozdržel nástup nových technologií s potenciálem vyvolat pokles cen, a naopak aby se co nejdéle udržely „tradiční“ technologie, jako je ISDN či pevná telefonní linka (která má, alespoň podle letáčků Českého Telecomu, svou budoucnost stále ještě před sebou), a také časově či alespoň objemově závislý způsob zpoplatnění poskytovaných služeb.

Našli jste v článku chybu?

2. 7. 2002 14:33

ptaczek (neregistrovaný)
O to mu ale nejde: mit vic klientu a vydelavat stejne. Vic klientu znamena vic prace, vetsi naklady... Zrejme je chyba nekde jinde. Ona ta "dobra vule" ve skutecnosti u CTc neexistuje. A tam kde se toci moc penez ani nikdy existovat nebude... :/

2. 7. 2002 14:20

grrr (neregistrovaný)
skoda ze CT jeste nepochopil, ze kdyz zlevni bude mit vic uzivatelu, vydela stejne jako pred tim
a hlavne ty uzivatele budou spokojeny a ne nas...y z toho sprostyho vokradani
***Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?