Hlavní navigace

Jak cestovat s počítačem?

Aleš Miklík

Létání nebylo počítačům přes všechen pokrok nikdy příliš nakloněno, po zavedení přísnějších bezpečnostních opatření se však z jejich převozu stala takřka adrenalinová záležitost. Při cestování s notebookem lze ještě ledacos vyřešit a snést, co ale v případě, že s sebou vezete desktop?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ano, mám na mysli stolní počítač. Než položíte otázku, zda jsem tak náročný uživatel, že se ani na dovolené či pracovní cestě neobejdu bez plnohodnotného výkonu a velké obrazovky (na kterou bych ostatně odpověděl „ano“), vysvětlím raději celou situaci. Počítač, který už za pár týdnů budu potřebovat přepravit za kanál La Manche, není můj. Patří mému švagrovi, který se do země hrdého Albionu přestěhoval spolu s rodinou mé sestry, aby pokračoval v úspěšné kariéře softwarového testera a lokalizátora (globalizace vždy přála především snadno přenositelným zkušenostem). A jelikož tento domácí počítač koupil teprve nedávno, je mu líto nechat jej doma morálně zastarávat.

Dohodli jsme se tedy, že jej převezu cestou na první návštěvu v příručním („kabinovém“, jak hezky říkají na letištích) zavazadle. První problém s váhou počítače (14 kilogramů) vyřešila volba letecké společnosti, která neklade na kabinová zavazadla žádný váhový limit. Horší je to s rozměry: vejít se do 55×40×20 cm nejspíš skříň počítače nepřinutím. Budiž, přinejhorším nechám skříň („case“, jak zase nehezky říkají prodavači některých velkoobchodů) doma a do letadla vezmu jen pečlivě zabalený obsah.

V tuto uspokojivou chvíli však do našich plánů tvrdě udeřila přísná bezpečnostní opatření po dalším pokusu o teroristický útok na letadla, mířící z Londýna do USA. Situace se průběžně mění, pokud však bude nadále platit, že do kabiny letadla nejsou žádná větší zavazadla (natož neprůhledná) povolena, zužuje se výběr našich možností na dvě varianty: složení vnitřností počítače do mezivrstev z oblečení a polystyrenu v kufru do nákladového prostoru, nebo opuštění myšlenky počítač do Británie přepravit. Jistě se mnou budete souhlasit, že pro tvořivou a fantazie plnou mysl jde o dvě zhruba stejně nepříjemné představy.

Vzdát se tak snadno? To snad ne. Na druhou stranu mám stále v živé paměti výjev (který ostatně zřejmě dosud nezapomněli ani ostatní tehdy přítomní) právě na letišti Stansted, kdy fronta lidí čekajících na otevření vstupu („gate“, jak divně říkají na letištích) do letadla sledovala nakládání svých zavazadel do přistaveného trupu aeroplánu. Chlapíci v montérkách se s kufry a taškami nemazlili, z vozíků je házeli dvoumetrovým obloukem na pojízdný pás, který končil v letadle. Za celý přesun se stalo jedinkrát, že hodili jednu z tašek špatně, ta se u ústí letadla zarazila o stěnu, pomalu se otočila… a spadla z několikametrové výšky rovnou na asfalt. Chlapík v montérkách k ní ledabyle přišel, zvedl, zatřepal a hodil na pás znovu. Těžko říct, nakolik přihlížejícími tato scéna otřásla, každopádně na mne už se dívali vyděšeně všichni – stál jsem totiž nalepený na skle terminálu a křičel Uá, to je moje taška, M-O-J-E T-A-Š-K-A!!

K eliminaci podobných nedopatření jistě nutnost složit počítač do jednoho z těchto předem odepsaných zavazadel nepřispěje. Musím se proto jen útrpně usmívat nad čtením doporučení jednoho z CEO technologických společností, jak v době zpřísněných bezpečnostních opatřeních cestovat letadlem (nakládají se zavazadly pasažérů business třídy jinak?). Přenášení některých částí počítače (harddisk) v příručním zavazadle má však také slabiny – například detektor kovů, který by je mohl poškodit.

Takže co teď? Jak ven z patové situace? I když už budou kabinová zavazadla povolena, je větší hazard převážet součásti počítače v něm, nebo v nákladovém prostoru? Najde se mezi čtenáři Lupy zkušený cestovatel, který mně a švagrovi poradí?

Našli jste v článku chybu?

24. 8. 2006 21:38

Diky za tip, bohuzel to cenove vychazi zrejme srovnatelne jako prevoz jenom nejdulezitejsich komponent a dokoupeni zbytku na miste...

24. 8. 2006 9:19

To by bylo rozumne reseni, kdybychom uz nemeli koupene letenky... Napad vzit s sebou pocitac se objevil az pote :)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují