Hlavní navigace

Jak dnes vypadá Internet zadarmo z pohledu uživatele?

Daniel Rejchrt 12. 7. 2000

Nejprve se objevil VOLný a s odstupem několika měsíců další společnosti, jejichž společným jmenovatelem bylo poskytování internetového připojení zdarma. V mnoha článcích se čtenáři mohli dozvědět, jak se budou nadále vyvíjet ceny placených dial-upů, či který poskytovatel je nejlepší. Jak však vypadá Internet zadarmo z pohledu uživatele? Ptá se Daniel Rejchrt.

Nejprve se objevil VOLný a s odstupem několika měsíců další společnosti, jejichž společným jmenovatelem bylo poskytování internetového připojení zdarma. V mnoha článcích se čtenáři mohli dozvědět, jak se budou nadále vyvíjet ceny placených dial-upů, či který poskytovatel je nejlepší. Jak však vypadá Internet zadarmo z pohledu uživatele? Ptá se Daniel Rejchrt.

Uběhl už nějaký čas od okamžiku, kdy český Internet poprvé poznal fenomén bezplatného připojení k Internetu. Na trh vstoupila firma Czech On Line se svojí službou VOLný. Jedná se o klasické dial-up připojení, zaměřené na běžné uživatele. Hned jak jsem se dozvěděl o této možnosti, začal jsem ji využívat. Zpočátku jsem byl velice spokojen. Připojení 56kb/s, e-mail, webhosting, atd. Vše zdarma. Co víc si přát. Vše „šlapalo“ bez problémů. Už jsem se chystal své placené připojení zrušit. Neudělal jsem to a nelitoval jsem. V průběhu několika měsíců stále více lidí začínalo pro připojení k Internetu využívat právě Volný. Projevilo se to zpomalením , linky byly často obsazené, čekací doby dlouhé, časté výpadky. Být na Internetu přes VOLný jsem vzdal. Čekat i 80 minut na uvolnění linky, na to jsem neměl nervy. A tak jsem opět začal využívat svůj starý dobrý placený dial-up.

Začátkem letošního roku se objevila další možnost, jak se bezplatně na Internet připojit. Vše měla na svědomí firma World OnLine. Nabídka byla (a je), až na nějaké drobnosti, stejná jako u VOLného. Ale jeden podstatný rozdíl tu byl: možnost připojit se odkudkoli z České republiky díky národnímu číslu s tarifem Internet 2000. Nelenil jsem a hned si u World OnLine zřídil uživatelský účet. Dál bych mohl klidně pokračovat slovo od slova z předchozího odstavce. Průběh byl totiž stejný jako u VOLného. Nejprve bylo vše v naprostém pořádku, na nic jsem si nemohl stěžovat. Ale po nějaké době (u VOLného to bylo několik měsíců, u World OnLine několik týdnů) se vše kriticky zhoršilo a tak jsem i toto bezplatné připojení přestal používat. Následoval opět návrat k vlastnímu placenému dial-upu.

Jednou se mi však stalo, že můj placený provider měl obsazeno. Jelikož jsem nutně potřeboval odeslat nějaké e-maily, připojil jsem se přes VOLný. A vida, vše fungovalo jako v začátcích. Bezproblémově a rychle. Jen ze zvědavosti jsem poté zkusil World OnLine, jestli i tato služba mě nepřekvapí. Tam se však nic nezměnilo. Půlhodinu jsem čekal, než se uvolní linka a pak vše šlo jak ve zpomaleném filmu a končilo to výpadkem linky. Tragédie. A tak jsem si užíval volna na VOLném. Jenže moc dlouho to nevydrželo. Rychlost se začala snižovat a napojení na první pokus už nebylo pravidlem. Čekal jsem další hluboký úpadek, ale ten nenastal. Situace u World OnLine se naopak začala mírně zlepšovat.

Příběh končí šťastně. Na českou scénu s bezplatným internetovým připojením vstoupila další společnost – Contactel a její nabídka Internet RazDva. Služba velmi podobná té od World OnLine. Národní číslo, e-mail , webhosting atd Díky Contactelu se lidé, využívající bezplatný Internet, nerozdělili na dvě, ale už na tři části. A tak každá část využívá svého bezplatného poskytovatele.

Dnes už placené připojení nemám, vystačím s bezplatnými poskytovateli. Pokud má obsazené linky VOLný, připojím se na World OnLine, případně mám ještě Contactel. A pokud i ten zlobí, opakuji vše znovu Za poslední dva měsíce se mi však nestalo, že bych musel na připojení výrazně čekat. Pár minut a jsem na Internetu. Rychlost je průměrná a občas nějaký ten výpadek z linky také je, ale nemusím (vyjma telefonu) nic platit. Tuto zkušenost nemám sám. Spousta známých má stejné zkušenosti. Pokud by se objevila ještě jedna společnost, která by začala také nabízet bezplatný Internet, nastalo by další zlepšení. Zatím můžeme jen doufat a tajně se těšit Snad se dočkáme.

Daniel Rejchrt

Našli jste v článku chybu?

8. 12. 2005 12:44

janik (neregistrovaný)
no tak 170 za ony peníze u ttnet bych opravdu nechtěl. to bych měl cca 5,6MB emailu a serfování na den. To je výsměch, za částku toho paušálu je na většině území možná neomezená dat.linka o rychlosti min 128/128.

2. 12. 2004 12:22

Jona (neregistrovaný)
Od kdy je Internet za babku poskytovatel zdarma? Asi zijeme v jinym svete... Pekna dezinformace
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy