Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu (14.): Kde a jak koupit konektivitu - část jak

Michal Krsek

V předchozích dílech jsme se především zabývali tím, co a jak prodávat. Dnes se podíváme na to, jak nakupovat komoditu, kterou poskytovatel přeprodává dále - tj. přístup k Internetu. Michal Krsek tentokrát zabrousil do oblasti, která není zajímavá jen pro poskytovatele připojení, ale vlastně pro každého uživatele.

Pro jednoduchost se nebudeme zabývat možností umístění vlastního zařízení např. v peeringovém centrum MAE-East a nakupovat konektivitu tam. Pokud je autorovi známo, žádný subjekt v ČR tuto metodu zatím nezvolil. Pro připojení tedy budeme nakupovat konektivitu v Evropě, konkrétně v Praze, kde mají někteří velcí ISP Point of Presence (PoP) s variantou připojení do Frankfurtu nad Mohanem, kde má PoP většina operátorů v Evropě.

Pokud chcete být pouze regionálním ISP, který nakupuje službu v ČR u velkoprodejce (jako je například Český Telecom nebo Global One), máte situaci ulehčenou po formální stránce. Tento velkoprodejce s vámi uzavře smlouvu dle českého práva, sám zabezpečí směrovací politiku a členství v RIPE a dalších organizacích. Směrování vašich adres potom budete moci bez problémů zařídit pomocí protokolu OSPF či dokonce statického směrování.

Zároveň můžete těžit z jeho zdrojů, jako je news server nebo cache servery. Nevýhodou ovšem je, že nemáte vlastní propojovací (peeringovou) politiku a u některých ISP, například Českého Telecomu, nejsou známy podmínky oddělení jejich wholesale služby od připojení klasických zákazníků – kterých jsou desetitisíce.

Pokud zvolíte variantu nákupu konektivity u tranzitního ISP, budete muset vlastnit „autonomní systém“ (AS) a provozovat „local Internet authority“ (LIR) – vysvětlení těchto pojmů najdete například na RIPE. Pokud už AS vlastníte, stačí se propojit s okolním světem pomocí směrovacího protokolu BGP-4. Okolní svět budou pravděpodobně přestavovat kromě vašeho upstream připojení také připojení v peerigových centrech.

Tranzitní ISP nejsou obvykle české společnosti, takže se připravte na podpis smlouvy dle práva jiné země – samozřejmě také v jiném jazyce. Platby také nebudete realizovat v Kč, ale v USD, DEM či GBP.

Smlouva s tranzitním ISP se obvykle uzavírá na jeden rok za fixní částku. Je ovšem zajímavým faktem, že nároky na připojení rostou rychleji než jednou za rok. Díky tomu je možné uzavřít s danou společností několik smluv, které budou běžet v různém časovém „okně“, případně vyhotovit dodatek. Po skončení účinnosti smlouvy můžete za stejné peníze dostat lepší konektivitu nebo stávající připojení zlevnit. Pokud dokážete dobře kombinovat trvání jednotlivých nasmlouvaných rychlostí, můžete zajímavým způsobem ušetřit.

Samozřejmě, jste-li nadnárodní telco společnost, objednáte si do začátku 34 Mb/s :-). Pro nás ostatní je základem 1 Mb/s (i když začít se dá někde i na 512 Kb/s). Jeden megabit je také nejmenší krok, kterým budete postupovat směrem vzhůru.

Pokud nakupujete konektivitu v Praze, nemusíte se příliš obávat toho, že vám cenu navýší poplatky za přístupovou linku. Naopak cena za konektivitu je v Praze dost vysoká. Přesně obrácené podmínky platí pro přístup ve Frankfurtu nad Mohanem.

V souvislosti s rozhodnutím, zda nakoupíte konektivitu u nás či v zahraničí, hraje velkou roli to, jakou rychlost požadujete. Existuje poměrně velká mezera mezi technologiemi E1 (2 Mb/s) a E3 (34 Mb/s). Je ještě smysluplné provozovat dva paralelní okruhy o kapacitách 2 Mb/s, ale výše budete mít problém. Existuje sice možnost rozhraní E2, které umožňuje rychlost 8 Mb/s, nicméně toto rozhraní není až na výjimky podporováno. Platit 34 Mb/s linku do Frankfurtu jen proto, abyste po ní provozovali 8 Mb/s není příliš ekonomické a připojení v Praze vám vyjde levněji.

Kromě nutnosti výběru typu připojení se také musíte rozhodnout, zda budete připojeni k jednomu či více tranzitních ISP. Připojení k jednomu ISP přináší jednoduchou směrovací politiku, bývalo však problematické z hlediska spolehlivosti. Dnes, díky zakruhování velkých transportních sítí, je tento problém z velké části eliminován. Druhým faktorem, proč zvolit více tranzitních ISP, je cena za konektivitu. Tato cena se mění samozřejmě v závislosti na trhu, nicméně velkou roli v ní hraje aktuální dostupnost služeb konkrétního ISP na českém trhu. Je velmi pravděpodobné, že s novými okruhy do Prahy poklesne cena připojení daného ISP více, než by se dalo očekávat na trhu.

V příštím díle uvedeme přehled dostupné konektivity a způsob, jakým jsou jednotliví ISP v ČR připojeni.

Pokud chcete načerpat podrobnější informace, koukněte na knížky Isp Survival Guide: Strategies for Running a Competitive Isp a ISP Marketing Survival Guide: Proven Strategies and Secrets for Outmaneuvering the Competition.

Michal Krsek

Našli jste v článku chybu?

6. 6. 2000 15:57

MK (neregistrovaný)
Zkuste se zeptat na http://www.bandwidth.com/

6. 6. 2000 11:41

sajtna (neregistrovaný)
kolik stoji takova likna E3 v $.
Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D