Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu (16) - Usenet News

Michal Krsek 26. 6. 2000

Kromě služeb, za které si necháte platit, budete, chcete-li se etablovat jakožto ISP se slušnými službami, muset nabízet Vašim zákazníkům další služby. Z těchto služeb nedostanete žádné velké peníze, patří však k bontónu (a velcí zákazníci to vyžadují) tyto služby v nějaké podobě nabízet.

Kromě služeb, za které si necháte platit, budete, chcete-li se etablovat jakožto ISP se slušnými službami, muset nabízet Vašim zákazníkům další služby. Z těchto služeb nedostanete žádné velké peníze, patří však k bontónu (a velcí zákazníci to vyžadují) tyto služby v nějaké podobě nabízet.

Co do náročnosti datových toků i nároků na systémové prostředky jsou nejvýraznější položkou Usenet News. Newsy, jak se jim česky říká, představují vzájemně propojenou síť serverů, které archivují příspěvky na jednotlivá témata v diskusních skupinách. Tato síť může běžet nezávisle na Internetu, nicméně v dnešní době jsou tyto servery Internetem propojeny. Jelikož diskusních skupin je několik tisíc, jsou organizovány ve stromové struktuře, díky které se v systému dá snadno najít konkrétní téma. Pro připojení do této sítě musíte najít systém, který bude váš server akceptovat pro posílání těchto příspěvků, vydedikovat server (velkou diskovou kapacitou) pro provoz vlastního systému a samozřejmě počítat s nemalou zátěží, kterou může takový „news feed“ (propojení news serverů) udělat na vaší zahraniční lince. Feed, který obsahuje všechny news skupiny, může dosáhnout dvou až pětimegabitového toku ve špičkách.

Nakoupit server s velkou diskovou kapacitou (desítky až stovky gigabajtů dle velikosti feedu a času, kdy jsou příspěvky ze serveru smazány) je dnes otázkou několika desítek až málo stovek tisíc (značka, technologie disků), zde není třeba vidět problém. Přestože nejznámější a nejpoužívanější software pro běh news serveru – INN – nemá zrovna intuitivní rozhraní, obsahuje vzorové příklady, se kterými ho lze za pár desítek minut rozeběhnout. Kromě toho má oproti některým konkurenčním produktům jednu výhodu – je zdarma a běží na většině autorovi známých platforem.

Sehnat „feed“ je možné dvěma způsoby. Prvním je jeho nákup spolu s nákupem konektivity (nabízí většina tranzitních ISP), druhým potom nalezení partnera, který povolí feed pro čtení a zápis. Některé firemní větve struktury lze potom získat přímo u společnosti, která je provozuje. Například server msnews.microsof­t.com drží celou větev „microsoft.“. Alternativou je potom nákup satelitní služby, která zabezpečuje tranzit news nezávisle na Vaší zahraniční lince. Tato služba je sice placená, ale její cena bývá o cca 50% levnější než cena konektivity. Vaše primární linka potom zůstane nedotčena. Transport news není náročný na zpoždění, celé objemy dat se přesouvají najednou a uživateli je jedno, jestli se k němu data dostanou teď nebo za pár stovek milisekund, což je reálné zpoždění satelitní linky. Satelitní ISP mají ovšem poměrně různorodou úroveň kvality, jejich pojem „full feed“ se může velmi lišit od skutečného počtu news skupin.

Kromě těchto možností existují v různých částech Evropy možnosti, jak k newsům podstatně levněji přijít. Například provozovatel řecké podoby našeho NIXu (AIX) nabízí feed news jako součást služby propojení. Uživatelé řízeného proxy cache systému Akamai mají zase možnost využít zdarma news feed satelitního operátora Loral Orion.

Samozřejmě kromě amerických news skupin existují i skupiny národní, přičemž česká hierarchie je spravována systémem csnews.vslib.cz na TU Liberec.

Špatná zpráva pro vás jistě bude, že zákazníci nejsou ochotni za přístup k news platit, tudíž jako zdroj příjmů není tato služba příliš přínosná. Nicméně pokud se budou vaši uživatelé připojovat k lokálnímu news serveru, jistě ušetříte nemalou část zahraniční konektivity, kterou by jinak čerpali každý zvlášť. Navíc se vyhnete posměšným poznámkám guruů konkurence :-).

KL_HLASOVANI

Pokud chcete načerpat podrobnější informace, koukněte na knížky Isp Survival Guide: Strategies for Running a Competitive Isp a ISP Marketing Survival Guide: Proven Strategies and Secrets for Outmaneuvering the Competition.

Martin Krsek

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita