Hlavní navigace

Jak funguje trh Internetu (9.): Serverhosting

Michal Krsek

V minulém díle našeho dlouhého seriálu o fungování poskytovatelů připojení jsme se zabývali webhostingem z pohledu poskytovatelů a částečně i z pohledu specializovaných firem. Tentokrát se Michal Krsek zaměřil na službu, která nemá k webhostingu daleko: serverhosting, kterému se také občas říká webhousing.

Vymezení:
Serverhosting je připojení serveru (tj. počítače poskytujícího služby) na páteřní síť ISP. Za dodávku služby je potom možno považovat dodávku IP konektivity do síťového rozhraní příslušného počítače a také dodávku elektrického proudu. Za určitou přidanou hodnotu se považuje monitoring, ať již na úrovni ICMP (ping), nebo HTTP. Správa počítačů obvykle není zákazníkem požadována (kromě možnosti tvrdého restartu příslušného počítače).

Náklady:
Náklady na připojení obsahují místo na počítačovém sále, případně v průmyslové 19" skříni, přípojný port na ethernet přepínači (rozbočovače – huby už snad nikdo nepoužívá) a zálohovaný (UPS, motorgenerátor) elektrický rozvod.

Jakkoliv se to nezdá, nejcennější veličinou je místo na počítačovém sále. Zatímco zákazník čerpá předevsím konektivitu směrem z vašeho uzlu – tj. ve směru, kde máte obvykle spoustu volného místa a výkon UPS a motorgenerátorů se dá snadno škálovat, počítačové sály nejsou nafukovací a místo vám nakonec stejně dojde.

Z hlediska ušetření nákladů a bezpečnosti je vhodné oddělit prostory pro poskytování webhostingu od vaší technologie, která provozuje síť. I když se totiž budete snažit, aby si zákazníci dělali úpravy (a případné opravy) hardware a software mimo sál, obvykle se nevyhnete nutnosti testování výsledků práce uvnitř. O zákazníka je sice třeba dbát, na druhou stranu ovšem není radno příliš mu věřit – zvláště máte-li takových zákazníků hodně.

Příjmy:
Příjmy vyplývají z metodiky zpoplatňování. Máte tři možnosti.

  1. Nejjednodušší metodou je paušál za umístění serveru. Rizika u tohoto typu zpoplatňování spočívají především v možnosti, že provozovatel serveru nebude pouze data poskytovat, ale také data ze sítě získávat. Jelikož je server připojen k Internetu obvykle 10 Mb/s ethernetem, je velmi snadné zřídit dobře dostupný warez nebo mp3 server. Určitou ochranu potom skýtá omezení propustnosti linky ve směru dovnitř na nejbližsím směrovači.
  2. Druhou variantou, jež je ovšem dost nešikovná, je zpoplatňování místa na disku, které je obsazeno aktivními daty. Nešikovnost totoho modelu spočívá v tom, že je k němu nezbytný přístup na disku zákazníka a samozřejmě v dnešní době dynamického generování WWW stránek nemívá obsazení disku velkou relevanci k datovému toku, který příslušný server vytváří.
  3. Třetí variantou je zpoplatňování dle velikosti přenášených dat. Můžete měřit na linkové úrovni, pokud máte pod kontrolou linkovou vrstvu k serveru nebo na úrovni IP, pakliže znáte všechny IP adresy, které server využívá. Modelů si můžete nasimulovat, kolik chcete. Můžete nechat platit za měsíční průtok nebo za maximální propustnost, jeden nebo oba směry. Možností je skutečně mnoho.

Strategie:
Při určování strategie je třeba vědět, že serverhosting lze používat principiálně ke dvěma účelům.

  1. Pro fungování vlastních projektů zákazníka.
  2. Pro další prodej WWW obsahu.

Bohužel, jen velmi těžce budete mezi těmito dvěma účely rozlišovat. Proto, pakliže budete poskytovat serverhosting, je třeba se smířit s tím, že odčerpá část Vašich příjmů za webhosting. Ve velké většině nebudete také schopni konkurovat flexibilitě nabídky malých firmiček, která se na webhosting specializují.Nemáte-li s webhostingem nějaké specifické plány, můžete bez obav serverhosting spustit.

Kromě cenových dopadů musíte také zvážit, kolik místa se ve vašich prostorách nachází a jak příslušné servery umístíte. Nejčastější možností je akceptace konfigurací zákazníků. Nepřináší žádné další náklady, nicméně pokud budete umisťovat zákaznické servery do průmyslových 19" skříní, krabice o velikost „tower“ vám velmi brzy ukáží, jak malý vlastně váš počítačový sál máte. Určitým řešením je nechat si postavit stojany na tyto počítače na zakázku tak, aby respektovaly většinu možností, se kterými se můžete potkat. Alternativou je nechat zpoplatnit každý centimetr, o který zákazníkův server vyčnívá nad stanovenou velikost.

Druhá varianta je o něco dražší, nicméně přináší úsporu místa. Požadujte po zákaznících možnost umístění serverů ve formátech standardních 19" skříní (a zpoplatňujte dle velikosti – počet U). Je třeba vidět, že toto řešení může být pro zákazníka dražší na komponentách (vlastně pouze na příslušné počítačové skříni) až o 10 tisíc. Je také možné, že budete zákazníkům příslušné počítačové skříně pronajímat.

Pokud chcete načerpat podrobnější informace, koukněte na knížky Isp Survival Guide: Strategies for Running a Competitive Isp a ISP Marketing Survival Guide: Proven Strategies and Secrets for Outmaneuvering the Competition.

Michal Krsek

Našli jste v článku chybu?

4. 5. 2000 22:33

MK (neregistrovaný)
Nezbyva nez napsat, ze tato cest, napsat takovy clanek, ceka na Vas :-)

Myslim, ze desata cast asi o lince do Hamburku nebude - i proto, ze Hamburk neni dobra lokalita v oblasti konektivity. Kdybyste rekl do Frankfurtu nad Mohanem, to by byla jina ... :-)

4. 5. 2000 22:31

MK (neregistrovaný)
Muzete to prosim upresnit ? Snazim se pouzivat ceskou terminologii, kde to jen jde a vyhybat se slangu, ale to tezke - navic potom maji 'odbornici' problem, kdyz znaji sluvko a neznaji jeho obsah, s ceskym prekladem.

autor

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte