Hlavní navigace

Jak hovořit o Internetu?

Jan Handl 26. 5. 2012

Těžko najdeme příhodnější téma hospodských i jiných rozhovorů, než je ten slavný a všemi obdivovaný Internet. Tedy pokud nepočítáme ženy (muže), vaření, děti, sport, školství, politiku a další nepodstatnosti. Jak v debatě o Internetu zazářit? Stačí si uvědomit, že je o něm potřeba přemýšlet globálně.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Debatovat o Internetu se musí umět. Chlubit se tím, kolik máte přátel na Facebooku nebo svými blogerskými úspěchy je mnohdy špatný začátek rozhovoru. To se pak nebavíte o Internetu, ale o svých mnohdy trapných pokusech se ho nějakým způsobem účastnit. Když chcete působit světácky, musíte to vzít z úplně jiného konce, z konce globálního.

Nemluvte o tom, že Internet u vás doma používají všichni. Nemluvte ani o tom, kolik lidí používá Internet v Česku. I když pravdou je, že hláška „tak už máme víc než polovinu Čechů na Internetu“ nepatří k těm absolutně zoufalým a když ji použijete, nebudete za totálního pitomce. Solidním vstupem do debaty je tvrzení, že lidí na Internetu je více než dvě miliardy, tedy skoro třetina populace. To zní hezky, že? Dalším jistě dechberoucím údajem je fakt, že průměrný uživatel Internetu na něm měsíčně tráví 16 hodin, průměrný Američan dokonce dvakrát tolik.

YouTube jako největší videoserver zaznamená 4 miliardy přehrání za den, jeho mateřský Google má přes 150 milionů unikátních uživatelů měsíčně. E-mail používá 92 % internetové populace, jde o nejoblíbenější aktivitu v online světě. A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Abyste mohli operovat těmito a podobnými čísly, musíte sledovat odborné servery, číst výzkumy renomovaných agentur, hodně o tom přemýšlet, analyzovat a hledat souvislosti. Teprve pak budete dokonalým diskutérem pro oblast Internetu a nic vás nezaskočí.

Pokud se vám zdá, že tato glosa působí až příliš namachrovaně, máte pravdu. Ve skutečnosti si obrázek o globální síle Internetu uděláte třeba jenom pětiminutovým studiem nějaké zajímavé infografiky (například zde), která shrnuje data z několik prestižních a bezesporu objevných výzkumů. Zapamatujete si pár čísel a hotovo. Tím párem myslím opravdu dva (slovy dva) údaje. Vyberte si libovolně podle svého uvážení a podle toho, co se vám bude dobře pamatovat. Když s nějakým tím číslem okořeníte nudnou debatu o Internetu (tím myslím cokoliv, co se Internetu byť jen vzdáleně týká), budete za hvězdu.

Mám s tím bohaté zkušenosti, hlavně jako posluchač. Jenom je škoda, že si lidé až velmi nápadně často vybírají stejná čísla. Za týden se dozvím jedno číslo několikrát. No nic, ti diskutéři asi „četli“ stejnou infografiku…

Našli jste v článku chybu?

26. 5. 2012 9:57

Nejsem na hospody odborník, ale hovořit tam o tom, kdo je a není na internetu, nepovažuji za vhodné téma. Stejně tak bych tam nerozebíral, kdo je na mobilním telefonu, na televizi, kdo má doma zavedenu elektřinu a vodu... u piva by se neměly řešit běžné komodity, ale problémy, které hýbou společností, jako politika, sport, ženské.

26. 5. 2012 8:16

Mareš (neregistrovaný)

Kam se počítají masivně multiplayerové hry? Pod Social Networking, pod Communication, či snad pod Multi-Media Sites? Nebo nejsou považovány za internetovou aktivitu? V tom případě se ovšem po celém světě vyskytují davy lidí, kteří jsou neustále online a přitom na internet prakticky nepáchnou. :-)

Mimochodem, na ty infografiky je nějaký editor, nebo to všechno plácají dohromady v nějakém Corel Drawu či Illustratoru?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu