Hlavní navigace

Jak je to s tím NIXem?

Marek Antoš

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbíl. Ne, tak hrozné to zase není, ale bouřlivé reakce na můj včerejší článek mne nutí k určitým upřesněním. Rozhodně se však potvrzuje můj dojem, že nadcházející jednání NIXu bude velmi zajímavé.

Když Dan Dočekal poprvé na Světě namodro uváděl Lupu, napsal mimo jiné toto:

"Marek si předsevzal velmi nevděčný úkol, protože pokud se bude setkávat se stejnou arogancí jako se setkává Svět Namodro kdykoliv jenom zmíní že některý provider měl problémy nebo byl pomalý, čeká ho buď kriminál nebo blázinec. Marka Antoše totiž asi čeká detektivní práce v rozlišování toho kudy všechno vede, protože když náhodou v cestě objeví:

5 90 ms 100 ms 90 ms 152.158.31.92
6 100 ms 100 ms 91 ms Telenor-gw.six.sk

Tak z toho nesmí pochopit, když se v cestě objevuje TELENOR, je to telenor."

Dan sice tvrdí: „Nikdy ničemu nevěř,“ ale tenkrát jsem mu věřit měl; mám teď totiž opravdu pocit, že skončím buď v kriminálu nebo v blázinci.

Včera jsem napsal článek. Byl o NIXu a jednom ustanovení jeho provozního řádu, které se mi zdá dost nesmyslné a rozhodně přežilé. Během dnešního dne do mého mailboxu přiletěla sprška reakcí, řada byla kladná, řada právě naopak. To je celkem normální – tentokrát ale musím přiznat chybu na svojí straně.

Jde především o společnost Datac, která provozuje síť Bohemia.Net. Ve zmíněném článku jsem ji hodil do jednoho pytle s poskytovateli, kteří by mohli mít po přijetí Global One do NIXu problémy s napadaným bodem číslo 6. Vycházel jsem z toho, že B.N má nyní připojení přes Global One, což jsem si také ověřil traceroutem. To je také pravda, jenže ne celá – B.N má totiž i druhé připojení do světa, 512 kb/s linku do USA k Digexu. To jsem nezaregistroval a dopustil jsem se tedy poměrně zásadní chyby, za kterou se omlouvám vám, tedy čtenářům, i Bohemia.Netu. Zároveň chci poděkovat všem z vás, kteří mne na to upozrnili – reakce přímo od zástupců této firmy přišla až po mnoha jiných. Těší mne, že vám není lhostejné, co se na Lupě píše.

Není tedy pravda, že by Bohemia.Net po přijetí Global One měl problémy se splněním článku 6. Na samotném faktu, že bod číslo 6 je nesmyslný, ovšem tato dílčí skutečnost nic němění.

Jako druzí se ozvali zástupci společnosti LUKO CZECH-NET, o jejímž připojení prostřednictvím Telenoru jsem se zmínil ve velmi podobné souvislosti. Z mailu Ing. Kozy vyjímám:

„LUKO CZECH-NET není připojena na pražský uzel společnosti Telenor jako tomu je u společnosti Netforce. Máme vlastní satelitní linku do Norska přímo od nás. U nás je jedna anténa a v zahraničí druhá. Naše tracerouty neprocházejí žádným AS některého člena NIX natož Telenoru. Jedná se pouze o pronajaty datový spoj, jehož dodavatelem je shodou okolností společnost Telenor.“

Strávil jsem právě asi hodinu ověřováním těchto skutečností a nemohu se k závěrům Ing. Kozy připojit bez výhrad – více uvedu ve zvláštním článku.

Kupodivu žádná reakce se netýkala společnosti NetForce, musím se tedy o ní zmínit z vlastni aktivity. NetForce má nyní (zřejmě testovací) připojení rovněž přes Global One, dlouhodobě je však zákazníkem Telenoru, a jdou hlasy, že na této skutečnosti by se nemuselo nic měnit. Podle jednoho z pracovníku Telenoru se na obzoru rýsuje možnost, že společnost NetForce právě skrze Telenor získá v dohledné době dedikovanou linku do zahraničí (tu doposud nemá), což by mělo poskytnout řešení situace. Je ale skutečností, že v tuto dobu by v případě vstupu Global One do NIXu bod 6 tato společnost s pravděpodobností blížící se jistotě skutečně porušovala.

Rád bych závěrem zdůraznil, že mi nejde o denunciaci žádné ze jmenovaných společností. Snažím se jen na praktických příkladech ukázat, jak nesmyslné je stále dokola zmiňované pravidlo. Navíc si opravdu nemyslím, že cizí AS v traceroutu je věcí, za kterou by se měl libovolný poskytovatel stydět. Opravdu mne mrzí mne jen nesprávné uvedení Bohemia.Netu.

Je navíc zcela jasné, že na náš trh v dohledné době vtrhnou velcí zahraniční poskytovatelé a i pro naše velké tuzemské poskytovatele bude výhodnější využít jejich služeb. To z nich ale neudělá nesvéprávné pohůnky, kteří nemohou rozhodovat o peeringu své sítě; ba naopak, stále to budou výhradně oni, kdo ho bude určovat. Bylo by proto nesmyslné, aby byli vyháněni z NIXu. Po vzoru římského senátora Catona, který každý svůj projev v Senátu končil slovy: „Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno,“ dodávám… Ale ne. Vy si jistě domyslíte sami, že bod 6 provozního řádu si vypuštění opravdu zaslouží.
Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru