Hlavní navigace

Jak jsme kupovali iPhone

Vojtěch Bednář 10. 11. 2008

iPhone je věc, bez které se dnes podnikatel, který chce zůstat trendy, prostě neobejde. Pojďte si přečíst, jak jsem konzultoval nákup tohoto stroje naprosto neprůměrnému (nebo možná vlastně úplně průměrnému) uživateli.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Cesta do značkového obchodu nejmenovaného operátora, který začíná na S, tedy vlastně na U, a je mobilní, trvala přibližně dvacet minut autem a dalších patnáct pěšky. Byl jsem technickým sekundantem a rádcem majitele malé firmy, která má s IT společného asi to, že mají e-mail na Seznamu.

Bylo mi vysvětleno, že do firmy je potřeba koupit jeden nový paušál (přibrali zaměstnance), a že k němu určitě bude dotovaný telefon. Majiteli se nedávno kdosi v hospodě pochlubil s nablýskaným, krásným a přímo příšerně sexy telefonkem, který neměl čudlíky, ale zato na zádech jablíčko. Zaměstnanec, pro kterého je paušál určen, tento zázrak pochopitelně nedostane, ale on (majitel) jej rád ocení jako přidanou hodnotu k nově nabytému rozšíření podniku. Mým úkolem bylo (za naturální alkoholickou protihodnotu) provést jej technickými úskalími pořízení přístroje a prvními fázemi aklimatizace na něj.

Během asi třiceti minut cesty jsem vysvětlil základy. Co je to smartphone, čím se liší od obyčejného mobilu. Proč (a jak) jej bude muset spojovat s počítačem, jak si bude moci pouštět videa z Youtube. Jak bude surfovat na webu, jak bude vybírat firemní e-mail, koukat na filmy, hrát hry, atd. Asi jsem ho těmi funkcemi překrmil. Budoucí majitel černého zázraku při mé přednášce nepatrně znejistěl a pak položil docela zajímavou otázku. Zněla asi Potřebuji se s tím dovolat a potřebuji, aby se mi dovolali. Potřebuji napsat a přijmout zprávu. A potřebuji něco, jako byly upomínky v Nokii. Umí to tohle? Odpověděl jsem, že ano, a mnohem lépe. A video si můžou nechat od cesty.

Dorazili jsme do obchodu. Nevím, jak často testovací iPhony leští, ale náš byl přímo výstavně nablýskaný. Hráli jsme si s ním další asi půl hodinu, vyzkoušeli skoro všechno. Ukázalo se, že jediný opravdový problém bude pro nového majitele zvyknout si s většími prsty na virtuální klávesnici a na automatické změny orientace displeje (pro člověka, který je zvyklý držet mobil a rozhazovat rukama, trochu překvapení). To ale nebyly kritické závady, takže padlo definitivní „beru“, a zatímco pan podnikatel se jal vyjednávat o tarifu, já se vydal na čerstvý vzduch ven.

Uplynulo pár minut, když se člověk, kterému jsem měl radit, vyklonil ze dveří obchodu a zavolal na mě prosím, pojď sem. Bylo jasné, že ve vzduchu visí chybička. Uhasil jsem nedopalek, a vydal se dovnitř. Tady ten pán říká, že to nebude fungovat bez Internetu, a že ho musím tady k té kartě koupit. Požádal jsem o zopakování problému a dozvěděl se od prodavače, že k využití 80% funkcí iPhone je nezbytný datový paušál. Požádal jsem jeho zákazníka o zopakování, k čemu chce telefon používat. A ujistil jej, že k tomu Internet mít nemusí. Prodavač řekl, že pak ale nevyužije většinu jeho možností, a že je mu iPhone vlastně zbytečný. Ty, a co je ti do toho? přiurazil se zákazník na prodavače tak nahlas, že se další dva klienti v obchodě evidentně lekli. Prodavač znatelně ukročil dozadu za pultík, řka cosi o tom, že iPhone je určen pro nejmodernější online služby. Upozornil jsem prodavače, že 3G v názvu mobilu, kterým se tak pyšní, je označení sítě, k níž se v jejich službách majitel tohoto telefonu nepřipojí. Myslím, že měl dost.

Naprosto neprůměrný nedatující majitel iPhonu s ním teď spokojeně rozhazuje rukama. Naučil se používat virtuální klávesničku, na jednáních se zákazníky klade přístroj před sebe, aby si zjednal image high-tech-mana. Nemůže si vynachválit multimediální schopnosti zabudovaného fotoaparátu, ale nejraději má systém odemykání klávesnice – tedy vlastně displeje.

A já si říkám, není to vlastně – alespoň v českých končinách – úplně průměrný uživatel iPhone? Co myslíte vy?

Našli jste v článku chybu?

10. 11. 2008 9:58

Woodstock (neregistrovaný)
Ne. Autor jen popsal člověka, co nerozumí mobilním technologiím, co chce pěkný telefon a nepotřebuje k němu datový tarif. Co je na tom špatného k pochopení? Takových lidí, podle mě, je většina.

10. 11. 2008 14:52

jiripisa.net (neregistrovaný)
1/ A co je vam do toho. Muze si koupit, co chce a z jakeho duvodu chce.
2/ Jakym pravem oznacujete cloveka, ktereho neznate, za neurvaleho snoba. Protoze si chtel koupit hracku, kterou zna z medii. To je teda asi spatnej clovek.

Nevadi mi lidi, co se radi predvadi. Komu se nelibi, kdyz ho nekdo pochvali, za to, ze mu to slusi nebo komu neudela dobre, kdyz vidi, ze se jeho vec ostatnim libi.

Vadi mi ale strasne pokrytecti lide jako vy. Stejne jako vy jste dokazal toho cloveka oznacit za neurval…




Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?