Hlavní navigace

Jak jsme kupovali iPhone

Vojtěch Bednář 10. 11. 2008

iPhone je věc, bez které se dnes podnikatel, který chce zůstat trendy, prostě neobejde. Pojďte si přečíst, jak jsem konzultoval nákup tohoto stroje naprosto neprůměrnému (nebo možná vlastně úplně průměrnému) uživateli.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Cesta do značkového obchodu nejmenovaného operátora, který začíná na S, tedy vlastně na U, a je mobilní, trvala přibližně dvacet minut autem a dalších patnáct pěšky. Byl jsem technickým sekundantem a rádcem majitele malé firmy, která má s IT společného asi to, že mají e-mail na Seznamu.

Bylo mi vysvětleno, že do firmy je potřeba koupit jeden nový paušál (přibrali zaměstnance), a že k němu určitě bude dotovaný telefon. Majiteli se nedávno kdosi v hospodě pochlubil s nablýskaným, krásným a přímo příšerně sexy telefonkem, který neměl čudlíky, ale zato na zádech jablíčko. Zaměstnanec, pro kterého je paušál určen, tento zázrak pochopitelně nedostane, ale on (majitel) jej rád ocení jako přidanou hodnotu k nově nabytému rozšíření podniku. Mým úkolem bylo (za naturální alkoholickou protihodnotu) provést jej technickými úskalími pořízení přístroje a prvními fázemi aklimatizace na něj.

Během asi třiceti minut cesty jsem vysvětlil základy. Co je to smartphone, čím se liší od obyčejného mobilu. Proč (a jak) jej bude muset spojovat s počítačem, jak si bude moci pouštět videa z Youtube. Jak bude surfovat na webu, jak bude vybírat firemní e-mail, koukat na filmy, hrát hry, atd. Asi jsem ho těmi funkcemi překrmil. Budoucí majitel černého zázraku při mé přednášce nepatrně znejistěl a pak položil docela zajímavou otázku. Zněla asi Potřebuji se s tím dovolat a potřebuji, aby se mi dovolali. Potřebuji napsat a přijmout zprávu. A potřebuji něco, jako byly upomínky v Nokii. Umí to tohle? Odpověděl jsem, že ano, a mnohem lépe. A video si můžou nechat od cesty.

Dorazili jsme do obchodu. Nevím, jak často testovací iPhony leští, ale náš byl přímo výstavně nablýskaný. Hráli jsme si s ním další asi půl hodinu, vyzkoušeli skoro všechno. Ukázalo se, že jediný opravdový problém bude pro nového majitele zvyknout si s většími prsty na virtuální klávesnici a na automatické změny orientace displeje (pro člověka, který je zvyklý držet mobil a rozhazovat rukama, trochu překvapení). To ale nebyly kritické závady, takže padlo definitivní „beru“, a zatímco pan podnikatel se jal vyjednávat o tarifu, já se vydal na čerstvý vzduch ven.

Uplynulo pár minut, když se člověk, kterému jsem měl radit, vyklonil ze dveří obchodu a zavolal na mě prosím, pojď sem. Bylo jasné, že ve vzduchu visí chybička. Uhasil jsem nedopalek, a vydal se dovnitř. Tady ten pán říká, že to nebude fungovat bez Internetu, a že ho musím tady k té kartě koupit. Požádal jsem o zopakování problému a dozvěděl se od prodavače, že k využití 80% funkcí iPhone je nezbytný datový paušál. Požádal jsem jeho zákazníka o zopakování, k čemu chce telefon používat. A ujistil jej, že k tomu Internet mít nemusí. Prodavač řekl, že pak ale nevyužije většinu jeho možností, a že je mu iPhone vlastně zbytečný. Ty, a co je ti do toho? přiurazil se zákazník na prodavače tak nahlas, že se další dva klienti v obchodě evidentně lekli. Prodavač znatelně ukročil dozadu za pultík, řka cosi o tom, že iPhone je určen pro nejmodernější online služby. Upozornil jsem prodavače, že 3G v názvu mobilu, kterým se tak pyšní, je označení sítě, k níž se v jejich službách majitel tohoto telefonu nepřipojí. Myslím, že měl dost.

KL_HLASOVANI

Naprosto neprůměrný nedatující majitel iPhonu s ním teď spokojeně rozhazuje rukama. Naučil se používat virtuální klávesničku, na jednáních se zákazníky klade přístroj před sebe, aby si zjednal image high-tech-mana. Nemůže si vynachválit multimediální schopnosti zabudovaného fotoaparátu, ale nejraději má systém odemykání klávesnice – tedy vlastně displeje.

A já si říkám, není to vlastně – alespoň v českých končinách – úplně průměrný uživatel iPhone? Co myslíte vy?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu