Hlavní navigace

Jak postihl Internet výpadek elektřiny?

Marek Antoš 7. 6. 2000

Řada z nás si zvykla používat Internet jako svůj běžný pracovní nástroj, o to horší jsou pak výpadky všeho druhu. Internet je přitom závislý na řadě faktorů a proto se občas přihodí, že některá jeho část nefunguje. Ani velký výpadek elektřiny, který v pondělí postihl část Prahy, nezůstal bez následků.

Vzhledem k tomu, že naše kanceláře jsou na Praze 4, která byla ohniskem celého výpadku, měl jsem při jeho sledování z novinářského hlediska výhodu i nevýhodu. Výhodou – dá-li se to tak vůbec nazvat – bylo to, že jsem se o něm dozvěděl vskutku okamžitě: právě jsem přidával na Lupu nové články, když tu mi počítač pod rukama usnul. Na druhou stranu jsem byl po celé dvě hodiny odříznut od světa (dokonce i naše pobočková ústředna potřebuje elektřinu) a odkázán vlastně jen na svůj mobilní telefon.

Jak se posléze ukázalo, kromě Prahy 4, která byla bez proudu až na okrajové části celá, byly výpadkem zasaženy také části Prahy 10, 2 a 1; porouchala se totiž jedna ze tří velkých rozvodných stanic, které zásobují Prahu. Co konkrétně bylo příčinou závady není jasné ani odborníkům v Pražské energetice, podle některých informací se však týkala přímo rozvodu vysokého napětí (110 kV).

Paradoxně nejpřesnější a nejčerstvější informace o rozsahu výpadku nepocházely od PRE, jejíž informační linky byly pochopitelně totálně přetížené, ale od mobilních operátorů, kteří mají své buňky rozprostřené poměrně hustě po celé Praze a jakýkoliv výpadek v napájení je okamžitě signalizován. Podobný přehled jsem získal také od společnosti InWay, která provozuje nad Prahu bezdrátovou síť, která je rovněž založena na soustavě buněk v různých částech města, byť ne tak hustě rozložených. Podle vyjádření pracovníků této společnosti však jejich buňky díky záložnímu zdroji celý výpadek bez problémů přestály, což se však nedá říci o drtivé většině zákazníků, kteří jsou na ně napojeni.

Ihned po skončení výpadku jsem na Lupě vyzval čtenáře, aby mi posílali informace o tom, zda a jak bylo výpadkem zasaženo jejich internetové připojení. Jak se ukázalo, na straně poskytovatelů nebylo zjištěno příliš mnoho problémů. Většina poskytovatelů s možností výpadku elektřiny počítá a má proto připraveny záložní zdroje, především diesel-agregáty, které mohou nahrazovat standardní zdroj elektřiny poměrně dlouhou dobu: jak název napovídá, dokud nedojde nafta. :-)

Největší problém tak zřejmě vznikl v síti KPNQwestu, na což mne upozornili sami představitelé této společnosti a po nich také nezávisle na sobě několik čtenářů. Hlavní centrum KPNQwestu, které je umístěno v Kongresovém centru (dříve Palác Kultury) sice bylo rovněž v oblasti výpadku, díky zálohování diesel-agregátem však k žádným problémům nedošlo a rovněž připojení zákazníků zřejmě nebylo dotčeno. V plné síle však výpadek dolehl na nové hostovací centrum KPNQwestu na Pankráci, kde dosud diesel-agregát chybí. Záložní systémy – zřejmě na bázi UPS – sice udržely servery v chodu po dobu 46 minut, celý výpadek však trval přes dvě hodiny. Z Internetu tak na část dopoledne zmizela řada serverů, které jsou umístěny právě u KPNQwestu – podle zpráv od našich čtenářů se to týkalo i Neviditelné­ho psa.

MIF16

Před delší dobou jsme na Lupě věnovali článek právě otázkám zálohování u jednotlivých poskytovatelů a vedle zálohování vlastní konektivity se jedna z otázek týkala i elektrického proudu. Přestože tento výpadek většina poskytovatelů přestála bez ztráty kytičky, nemusí to ještě nutně znamenat, že jsou všichni skutečně připraveni: v oblasti výpadky má svá centra jen část z nich. Opakování je matka moudrosti: pokusíme se proto náš průzkum mezi poskytovateli zopakovat a o výsledky se s vámi podělíme na Lupě.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…