Hlavní navigace

Jak přejít na Firefox

Eduard Hlava 1. 7. 2005

Přiznám se, že je mi Firefox stále bližší. Přesto ho moc nepoužívám, zvykl jsem si na Maxthona, nadstavbu Internet Exploreru. Ale v poslední době jsem přemýšlel, co by mě přesvědčilo, abych bez pocitu, že něco ztrácím, přešel na Firefox. A došel jsem k závěru, že stačí možná jen velmi málo.

Firefox se slušně rozšiřuje, jeho penetrace roste, ale tempo růstu se zpomaluje. Co by mu mohlo ještě pomoci? Po zkušenostech z posledního týdne, kdy se zabývám tak radikální myšlenkou výměny prohlížeče, to bude asi jen pár drobností. A možná nejen pro mě důležitých. Alespoň co se týká přechodu z Maxthona.

Jak už bylo tisíckrát různě na webu, v komentářích a na fórech řečeno, Firefox je fajn, ale proti Maxthonu je ještě trochu nedospělý. Když si člověk jednou zvykne na drobné vychytávky Maxthona, těžko se mu bude přecházet na něco jiného. Proč taky, když mu viditelně Firefox nic nového nepřinese.

Běžnému uživateli těžko vysvětlovat, že Firefox je bezpečnější. A nutno podotknout, že ani mě tohle moc nebere. Stačí dobře nastavený firewall a antivir a jsou mi nějaké díry ukradené. Navíc si myslím, že u většiny uživatelů přes bezpečnost cesta nevede. Je jim docela jedno, jestli má prohlížeč někde nějakou díru či ne. Dokonce je jim jedno, jak ten který prohlížeč dodržuje standardy W3C.

Pro snadnější přechod na Firefox bych se v osvětových kampaních tedy spíše než na bezpečnost či dodržování standardů zaměřil na dvě záležitosti. Na stabilitu a na snadnost přestupu z jiných prohlížečů (zejména tedy IE a Maxthon) na Firefox.

Ke stabilitě asi není třeba mnoho dodávat. Pokud – stejně jako já – často pracujete s redakčními systémy, které se ovládají přes webové rozhraní, asi by vás štvalo, kdyby vaše rozdělaná práce byla ztracena jen kvůli tomu, že se váš prohlížeč rozhodl spáchat sebevraždu. A to je přesně to, co se mi v posledních dnech stává čím dál tím častěji. Například jsem vypozoroval, že mi zhruba s 50procentní pravděpodobností spadne Maxthon, když použiji fulltextové hledání na největším českém portále. Je mi jedno, kdo za to může, Firefox na tom samém místě nepadá. Tedy plus pro něj.

MIF16

Druhý a ještě možná zásadnější argument pro výměnu prohlížeče je snadnost přestupu. Když jsem zjišťoval, jaká všechna rozšíření Firefoxu bych si musel nainstalovat, abych si ho dotvořil k obrazu svému (a přiblížil ho k Maxthonu), nebyl jsem z toho moc šťastný. Procházení velkého množství rozšíření různých kvalit od různých autorů mi nepřijde moc efektivní činnost. Nehledě na to, že mnoho uživatelů na tohle prostě nebude mít buď zkušenosti a/nebo čas. Proto bych uvítal, kdyby se objevily a více a zcela otevřeně prosazovaly souhrnné balíčky umožňující doplnit Firefox o funkce, na které je uživatel zvyklý třeba právě u toho Maxthona. Pak by stačilo nainstalovat jedno rozšíření – nazvěme ho třeba Firethon (nebo Firemax), které by doplnilo Firefox o funkce Maxthona. Nejde o žádné zásadní funkce, spíše maličkosti, ale někdy právě ty maličkosti rozhodují. Ostatně o některých rozšířeních Firefoxu jsem psal ve středu.

Někteří možná namítnou, že je to opět vnucování uživateli něčeho v jednom balíku, kdy ne vše může využít. Dokážu si ale představit, že to ušetří mnoho práce a času a pro rozšíření Firefoxu to může být jedině plus.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání