Hlavní navigace

Jak přejít na Firefox

Eduard Hlava 1. 7. 2005

Přiznám se, že je mi Firefox stále bližší. Přesto ho moc nepoužívám, zvykl jsem si na Maxthona, nadstavbu Internet Exploreru. Ale v poslední době jsem přemýšlel, co by mě přesvědčilo, abych bez pocitu, že něco ztrácím, přešel na Firefox. A došel jsem k závěru, že stačí možná jen velmi málo.

Firefox se slušně rozšiřuje, jeho penetrace roste, ale tempo růstu se zpomaluje. Co by mu mohlo ještě pomoci? Po zkušenostech z posledního týdne, kdy se zabývám tak radikální myšlenkou výměny prohlížeče, to bude asi jen pár drobností. A možná nejen pro mě důležitých. Alespoň co se týká přechodu z Maxthona.

Jak už bylo tisíckrát různě na webu, v komentářích a na fórech řečeno, Firefox je fajn, ale proti Maxthonu je ještě trochu nedospělý. Když si člověk jednou zvykne na drobné vychytávky Maxthona, těžko se mu bude přecházet na něco jiného. Proč taky, když mu viditelně Firefox nic nového nepřinese.

Běžnému uživateli těžko vysvětlovat, že Firefox je bezpečnější. A nutno podotknout, že ani mě tohle moc nebere. Stačí dobře nastavený firewall a antivir a jsou mi nějaké díry ukradené. Navíc si myslím, že u většiny uživatelů přes bezpečnost cesta nevede. Je jim docela jedno, jestli má prohlížeč někde nějakou díru či ne. Dokonce je jim jedno, jak ten který prohlížeč dodržuje standardy W3C.

Pro snadnější přechod na Firefox bych se v osvětových kampaních tedy spíše než na bezpečnost či dodržování standardů zaměřil na dvě záležitosti. Na stabilitu a na snadnost přestupu z jiných prohlížečů (zejména tedy IE a Maxthon) na Firefox.

Ke stabilitě asi není třeba mnoho dodávat. Pokud – stejně jako já – často pracujete s redakčními systémy, které se ovládají přes webové rozhraní, asi by vás štvalo, kdyby vaše rozdělaná práce byla ztracena jen kvůli tomu, že se váš prohlížeč rozhodl spáchat sebevraždu. A to je přesně to, co se mi v posledních dnech stává čím dál tím častěji. Například jsem vypozoroval, že mi zhruba s 50procentní pravděpodobností spadne Maxthon, když použiji fulltextové hledání na největším českém portále. Je mi jedno, kdo za to může, Firefox na tom samém místě nepadá. Tedy plus pro něj.

Druhý a ještě možná zásadnější argument pro výměnu prohlížeče je snadnost přestupu. Když jsem zjišťoval, jaká všechna rozšíření Firefoxu bych si musel nainstalovat, abych si ho dotvořil k obrazu svému (a přiblížil ho k Maxthonu), nebyl jsem z toho moc šťastný. Procházení velkého množství rozšíření různých kvalit od různých autorů mi nepřijde moc efektivní činnost. Nehledě na to, že mnoho uživatelů na tohle prostě nebude mít buď zkušenosti a/nebo čas. Proto bych uvítal, kdyby se objevily a více a zcela otevřeně prosazovaly souhrnné balíčky umožňující doplnit Firefox o funkce, na které je uživatel zvyklý třeba právě u toho Maxthona. Pak by stačilo nainstalovat jedno rozšíření – nazvěme ho třeba Firethon (nebo Firemax), které by doplnilo Firefox o funkce Maxthona. Nejde o žádné zásadní funkce, spíše maličkosti, ale někdy právě ty maličkosti rozhodují. Ostatně o některých rozšířeních Firefoxu jsem psal ve středu.

Někteří možná namítnou, že je to opět vnucování uživateli něčeho v jednom balíku, kdy ne vše může využít. Dokážu si ale představit, že to ušetří mnoho práce a času a pro rozšíření Firefoxu to může být jedině plus.

Našli jste v článku chybu?

25. 7. 2005 21:10

Petr S (neregistrovaný)
IE nesnasim. Jako obcasneho tvurce stranek me pekne se*e. Nemam IE rad ani jako uzivatel - IE neni bezpecny a neobsahuje pokrocile funkce ktere potrebuju. K firefoxu - jednine co je na nem dobre je adblock. nic vic. Miluju holt Operu. Muzete namitat, ze si do FF dáte co chcete, ale já mám v Opeře vše co chci v základu (třeba gesta myší zbožňuju) a je ještě o 1MB menší než FF.

11. 7. 2005 18:18

DuckDaffy (neregistrovaný)
Viděl jsem Windows XP SP2, které po startu zabíraly v RAM 32MB. Instalačny byly zeštíhlené pomocí nLite a bylo zakázáno mnoho služeb. Internet však jel. :) Nebyl tam antivir ani firewall.
Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET