Hlavní navigace

Jak probíhají v Čechách protesty proti Telecomu?

Hynek Med 19. 3. 1999

Podobnost obou protestních akcí proti zdražení místních telefonních poplatků pro připojování do Internetu, a zejména chování SPT TELECOM v obou případech je tak velká, že jsem neodolal, a pokusil se načrtnout obecné rysy protestních hnutí proti Telecomu u nás, píše Hynek Med.

Zdá se, že protestní akce poskytovatelů připojení je už neodvratně historií. Je otázkou, zda se dá ze dvou výskytů jevu usuzovat na jeho obecnou podstatu. Podobnost obou protestních akcí proti zdražení místních telefonních poplatků pro připojování do Internetu, a zejména chování SPT TELECOM v obou případech je však tak velká, že jsem neodolal, a pokusil se načrtnout obecné rysy protestních hnutí proti Telecomu u nás.

Už to tak bude, obecné schéma protestů proti Telecomu vypadá zhruba takto: na počátku je obrovské vzedmutí reprezentativní skupiny (kterou tvoří vzájemní konkurenti), a masová podpora iniciátora ze strany Internetové veřejnosti. Celá věc proběhne i velkými médii (televize, tisk) za mírného zkreslení své podstaty. Telecom, přitlačen mediální ofenzívou, se sejde s protestujícími. Na první schůzce se tváří přátelsky, ve skutečnosti jen sonduje terén. Protestující jsou nadšeni vstřícností Telecomu, a mírně opilí úspěchem se chystají na další jednání. Telecom těsně před druhou schůzkou (nebo až na ní) navrhne drobný (a velmi matoucí) ústupek oproti současnému stavu, ovšem mediálně prezentovaný jako neuvěřitelná popora Internetu od jeho dobrého mecenáše, SPT TELECOM. Ohlášený ústupek je na jednání předložen jako konečný a neměnný, ze kterého nelze ustoupit.

Po mediální masáži Telecomu jsou autoři v online médiích ještě v ráži, a tak se jejich nenávist k Telecomu přesune k podstatně snazšímu cíli: následuje kritika aktérů protestů, že ničeho nedosáhli a že sledovali své vlastní zájmy a příliš málo sledovali zájmy „nás všech“. Protestující na tuto kritiku nakonec reagují slovy „já se vám na to můžu vykašlat“, případně variacemi na toto téma („chci se teď věnovat své firmě“), a protestní akce postupně pomřou na nezájem jejich organizátorů a veřejnosti. Drobný ústupek Telecomu je považován za neúspěch, je následovaný debatami na téma kdo jej zavinil, vzniká složitý propletenec nevraživosti mezi novináři, organizátory protestu, těmi, kteří nebyli k organizaci protestu přizváni a ostatními. Mezitím se objeví radikální skupina, která navrhne, případně provede radikální akci, za což je zkritizována online médii. Akce této radikální skupiny však nemá příliš široký ohlas.

Takhle nějak vypadá „boj“ proti Telecomu. Lze z něj ale vůbec vymámit jiné než drobné ústupky, i za hypotetického předpokladu spolupráce a vytrvalosti všech zúčastněných? Bojím se, že těžko. Telecom má stále státní monopol a podle všeho velmi gumovou formuli na pravidelné zvyšování tarifů (jsem zvědav, jaké bude zdražení k 1.1.2000). Regulace na ministerstvu financí ani ČTÚ (ze záhrobí zdraví Paegas Internet Call, zrušený na popud Telecomu) se neprojevila, po pravdě řečeno se ani nepohnula. Navíc Telecom umí dobře pracovat s médii, mnoho médií (např. ekonomické zpravodajství ČTK, Nova) i v době listopadových protestů a po nich stále užívalo jeho údaj o zdražení o pouhá 4%.

Bezvýchodné? Po vzoru Briana doporučuji brát život (resp. smrt) z té lepší stránky, a tak je možné, že vysoké telefonní poplatky budou k něčemu dobré. Třeba podnítí rozvoj nových alternativních technologií pro připojení k Internetu. První vlaštovky tu už jsou.


Vybrané starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?