Hlavní navigace

Jak se běhá se spammery?

Marek Antoš 8. 6. 1998

Zhruba před týdnem jsem na Lupě v sekci krátkých zpráv zveřejnil odkaz na aktivitu Radima Koláře, který nabízí odhlášení Vašich adres ze spammerské databáze Big11. Sympatická věc. Nyní se však chystá použít i databáze adres ze serveru Lidé - a to už tak sympatické není.

Znáte ten starý vtip? „Když s někým nemůžeš vyjít, zkus s ním vyběhnout.“ Radim Kolář na NCIC zprovoznil novou službu, která je prospěšná pro všechny kteří nemohou vyjít se spammery, kteří využívají databázi Big11. Jedná se o jednorázovou možnost (až to Radim zkusí poprvé, nepochybně s ním vyběhnou zase oni), takže neváhejte a vkládejte všechny e-mailové adresy, které vás napadnou. Až vám na ně potom začne chodit pětkrát tolik spamu, aspoň víte, kdo za to může (Radim, ne já :-). Chceš to? Máš to mít!

Přesně tohle jsem napsal minulý týden do sekce krátkých zpráv na hlavní stránce Lupy. Je to celkem sympatická aktivita, přestože jsem nezapřel malou dávku skepse nad tím, zda celá akce bude mít kýžený efekt. Nejsem si zcela jist, zda jsou spammeři skutečně takoví truhlíci, že si podobným způsobem nechají vyfouknout adresy a ještě si o tom ani nevedou žádný log. Pokud vedou, mohli by naopak použít Radimovy snahy k příjemnému ověření platnosti zadaných adres a posílat pak na ně spam o to usilovněji.

Já osobně jsem ale odvážlivec, takže jsem strávil příjemnou čtvrthodinku střídavě boucháním adres a přemýšlením, jaké jiné bych ještě mohl mít v té databázi. Nakonec jsem jich tam nastrkal něco mezi pěti a deseti. To všechno je v pořádku – pokud se ve výsledku utopím v hnoji, je to jen a jen moje vina. Neměl jsem je tam strkat, moje rozhodnutí, moje odpovědnost.

Pak se ale na NCIC objevila zpráva, která způsobila sepsání tohoto článku. Radim totiž píše: „Michal Krsek mi pripravil databazi email adres ze serveru lide.seznam.cz. Tyto emaily budou pridany k mojim (cca 10k) a k vami zde zadanym, pricemz se je pokusim vsechny hromadne vyhazet z Big11.“ Na můj dotaz sice Michal popřel, že by Radimovi nějaké adresy poslal, ale na druhou stranu říká: „Ja jsem mu to slibil, ze to nejak udelame, ale presne jsme to nedohodli.“

Kdyby mu byl ty adresy poslal, nepochybně bych tu teď hlaholil jak Jan Hus proti odpustkářům a mnohoobročníkům. Neudělal to, což mne zákonitě vede k podstatně mírnějšímu hodnocení. Ani tak se mi ale moc nelíbí, že se tu podobným způsobem využívají adresy ze serveru Lidé. Nikde není záruka, jak nakonec ty adresy dopadnou – pokud to Michal s Radimem rukou společnou odešlou a Lidé (povšimněte si té hříčky) se pak utopí ve hnoji, není to jejich vina ani rozhodnutí, čí je tedy odpovědnost?

V podmínkách serveru Lidé, pod kterým jsou podepsáni Seznam a PinkNet, se mimo jiné říká: „Zároveň se zaručujeme, že informace, které nám poskytnete, nebudou využity k ničemu jinému, než Vašemu zařazení do katalogu.“ To je velmi správný přístup a doposud nebyl zachycen žádný signál, že by se dělo něco jiného. Až doteď.

Michal Krsek i Radim Kolář jsou vedeni zcela nepochybně snahou prospět uživatelům českého Internetu, ale pokud k tomu zkutečně využíjí databáze Lidí, nebude to košer. Ostatně cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube