Hlavní navigace

Jak se firmy dívají na internetovou jurisdikci?

Mirek Zeman 30. 4. 2004

The American Bar Association/Internet Chamber of Commerce vydala studii o globální internetové jurisdikci, která zahrnuje 277 společností ve 45 zemích včetně České republiky. Ze studie vyplývá, že americké firmy jsou k rizikům spojeným s internetovou jurisdikcí skeptičtější než jejich asijské a evropské protějšky.

S rozvojem internetového podnikání v devadesátých letech se do popředí rychle dostal zájem o právní rizika spojená s prodejem produktů, poskytováním služeb, případně již se samotnou existencí webových stránek. Když se zkrátka někdo rozhodl prodávat své produkty globálně, musel počítat s legislativními problémy.

V roce 2002 se proto Cyberspace Law Committee rozhodla tento problém znovu otevřít. Jejím hlavním cílem bylo prozkoumat praktické dopady internetové jurisdikce na společnosti po celém světě identifikováním právních rizik, které online operující firmy nejvíce trápí. Studie se zúčastnilo 277 společností ze 45 zemí.

Původní dotazník (průzkum) byl vytvořen v lednu 2003. V dubnu 2003 Internet Law and Policy Forum souhlasilo, že poslouží v tomto ohledu jako „testovací platforma“ a rozeslalo jej svým více než dvěma desítkám členům. První výstup z posbíraných odpovědí byl učiněn v červenci 2003.

Následně byl dotazník přeložen do francouzštiny, španělštiny, arabštiny, polštiny, němčiny, korejštiny a čínštiny a následně distribuován stovkám společností ve 45 zemích světa. Byl zaměřen na malé, střední i nadnárodní firmy napříč všemi průmyslovými odvětvími. Přesto, nebo možná právě proto, nelze studii brát jako nějakou statistickou analýzu.

Více než 50 procent respondentů se domnívá, že internetová jurisdikce bude v budoucnu vzrůstajícím problémem. Znepokojení bylo v celém obchodním sektoru takřka vyrovnané, nejvíce obav mají média (60 procent). Jako největší problémy vidí bezpečnostní, finanční a daňovou regulaci, zákaznickou legislativu, trestní odpovědnost, regulaci šifrování apod.

Odpověď na tuto otázku se značně geograficky odlišovala. Američtí respondenti uváděli na prvním místě právní odpovědnost. Na druhém místě se pak trochu překvapivě umístila ochrana soukromí (56 procent). Naopak v Asii a Evropě není ochraně soukromí přikládán velký význam a prim zde hraje odpovědnost trestní.

Takřka 36 procent respondentů uvedlo, že museli s ohledem na právní rizika přizpůsobovat svoji obchodní strategii, 44 procent naopak tvrdí, že nikoli. Nejvíce je zde opět zasažen mediální sektor, kde k nějakému přizpůsobení s ohledem na danou legislativu muselo dojít v 52 procentech.

Americké společnosti jeví značný sklon k identifikaci geografické lokality svých zákazníků. 69 procent amerických firem uvedlo, že regulérně používají techniky, které dokáží identifikovat lokalitu zákazníka. U asijských společností je to pouze 41 procent a u evropských 29 procent.

Nejpopulárnějším prostředkem pro identifikaci zákazníků je registrace či „samoidentifikace“. Hesla, kreditní karty, cookies, geoidentifikační technologie. Nejčastěji tyto technologie používají (opět) média. Často je rovněž požadavkům zákona učiněno za dost tím, že je některým zákazníkům technicky zablokován přístup (50 procent).

WT100

Mnoho firem rovněž využívá možnosti přizpůsobení své online přítomnosti určité jurisdikci. Jedná se zejména o ccTLD (country code Top-Level Domain), jazyk webové stránky, umístění serveru apod. Kupříkladu 72 procent nadnárodních společností uvedlo, že si registruje i lokální domény, a 34 procent malých firem je na tom stejně.

Poměrem šest ku jedné americké společnosti tvrdí, že internetová jurisdikce se v posledních dvou letech zhoršila, a čtyři z pěti firem se domnívají, že v roce 2005 bude celá věc ještě horší. Naopak asijské a evropské společnosti si myslí, že od roku 2001 došlo v tomto ohledu ke zlepšení a že situace se i nadále bude zlepšovat.

Anketa

Myslíte si, že se internetová jurisdikce bude zhoršovat ?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...