Hlavní navigace

Jak se rozjíždí ADSL?

Jiří Peterka 28. 3. 2003

První fungující instalace ADSL u koncových zákazníků jsou již na světě, ale zatím jich je jako šafránu. Počty zájemců však jsou poměrně velké, zřejmě větší, než se čekalo. Jaké jsou odhady množství potvrzených objednávek? Jak vychází poměr mezi přijatými a nepřijatými objednávkami? Jaká je skladba objednávaných rychlostí?

První podpis pod smlouvou o ADSL (o poskytování vysokorychlostního přístupu k Internetu) mezi Českým Telecom a jiným operátorem nese datum 18. února (jednalo se o GTS a Broadnet). Hned následující den, 19. února, oznámila IPEX základní koncovou cenu za ADSL službu, byť ještě nešlo o úplný ceník. Na tento pád zvítězila SkyNet, 21. února. Pak ale trvalo celý měsíc, než se objevily první skutečně realizované a fungující přípojky. Kdy to bylo?

Jako první se pochlubila opět IPEX:

Od 19. 3. probíhají první instalace přípojek služby „in192“ u konečných zákazníků. „in192“ je služba ADSL poskytovaná společností IPEX.

Další pak SkyNet, když ve své tiskové zprávě z 26. března napsala:

Společnost SkyNet zprovoznila a prvním zákazníkům předala objednanou službu Sky ADSL.

Soudě podle reakcí čtenářů zde na Lupě se ADSL poprvé rozeběhlo počátkem tohoto týdne (od 24. března) – když první „šťastní majitelé“ hlásili, že mají nainstalovanou ADSL přípojku a že jim funguje.

Proč to tak dlouho trvalo?

O přesných počtech ADSL přípojek, nainstalovaných a úspěšně zprovozněných v právě končícím týdnu, nemám žádné přesnější údaje. Z dostupných signálů však odhaduji, že se jedná o skutečně minimální počty, u většiny operátorů spíše v řádu jednotek, max. desítek kusů. Co ale bylo příčinou tak pomalého rozjezdu a velkého odstupu od ukončení testů a podepsání nezbytných smluv?

Informace přicházející od alternativních operátorů a ISP se vcelku shodují v hodnocení, že Český Telecom nebyl na ADSL dostatečně připraven. Že měl technické problémy, zejména s nastavením směrování (což potvrzují i některé příspěvky čtenářů zde v diskusi), a kvůli tomu nemohly být již zřízené přípojky skutečně zprovozněny. Možná ještě větší potíže ale byly v oblasti organizační, kde Český Telecom prý neměl nastaveny potřebné procesy (např. eskalační a reklamační, procesy související s akceptací objednávek atd.) a neměl také v dostatečném počtu nasmlouvané instalační čety, které by přípojky skutečně realizovaly.

Zaznamenal jsem také první stesky alternativních operátorů na to, že Český Telecom se jim snaží odlákat zákazníky – že prý na své hotline říká, že u operátora XY jsou problémy, kvůli kterým zatím nejde přípojku realizovat, a nabízí, že sám by ji zrealizovat dokázal.

Jaké jsou odhady?

Jak jsem již naznačil v úvodu, žádné oficiální údaje o počtu objednávek a jejich skladbě či o množství skutečně zrealizovaných přípojek zatím nejsou k dispozici. Přesto si ale dovolím vlastní odhad některých zajímavých čísel. Vychází z různých neoficiálních střípků a útržků, které se mi podařilo nasbírat a jež jsem se pokusil extrapolovat do velikosti celého tuzemského trhu (a časově do dnešního dne). Berte je proto skutečně jen jako odhady, které se mohou, ale také nemusí shodovat s realitou:

  • Počet potvrzených (akceptovaných) objednávek – tedy objednávek, u nichž již došlo k proměření a bylo shledáno, že realizace je možná: cca 2200 až 2300.
  • Poměr mezi celkovým počtem závazně podaných objednávek a objednávek potvrzených (akceptovaných) zatím vychází zhruba na 2:1. Tedy, že akceptována je pouze každá druhá objednávka. Z toho vyplývá, že objednávek bylo dosud podáno kolem 5000. To je hodně, nejspíše více, než Český Telecom sám čekal.
  • Samotný poměr 2:1 však může být významně zkreslen tím, že proces prověřování realizovatelnosti (proměření) „nestíhá“ nápor zájemců, a časem by se měl snižovat. Český Telecom již dříve deklaroval, že jen cca 20 procent místních smyček nevyhoví a nebude možné je využít pro realizaci ADSL.

První odhady lze učinit i pokud jde o skladbu rychlostí ADSL přípojek, které si zákazníci objednávají. Zde vychází následovně:

  • 192/96 kbps: 82 procent
  • 320/128 kbps: 10 procent
  • 256/64 kbps: 6 procent
  • 512/128 kbps: 1 procento
  • 1024/256 kbps: zlomky procenta

Z toho je patrné, že celkem podle očekávání je největší zájem je o nejlacinější přípojky s agregací (overbookingem) 1:50. Z dostupných signálů se dokonce zdá, že mnoho lidí si tyto přípojky s vysokým overbookingem pořizuje se záměrem jejich dalšího sdílení – což se obávám, že přinese nepříjemné problémy s dalším poklesem efektivní propustnosti.

Podle očekávání se zdá být i celková skladba zájemců o ADSL: „vyšší“ rezidenční segment (tj. domácnosti) a malé firmy. Větší společnosti zatím zájem o ADSL neprojevují. Stejně tak se (zatím) nekoná ani úbytek jiných druhů pevného připojení – zájemci o ADSL se tedy zřejmě rekrutují jen z řad uživatelů dosud používajících dial-up. Jejich řady by však mohly dále prořídnout i díky tomu, co včera večer naznačili na Mobilmanii. Tedy že Eurotel se chystá zavést paušál (flat rate) na GPRS připojení k Internetu, za tisícovku měsíčně (bez daně). Oznámit to má v pondělí na tiskovce (která je skutečně ohlášena). Pokud se tyto informace potvrdí a nebude v tom nějaký omezující háček, pak půjde o opravdu významný krok, navíc docela symbolický: Český Telecom se paušálu na pevných linkách brání jak čert kříži, ale jeho mobilní odnož je zavede jako první.

Počkejte si na úterní článek.

Anketa

Objednali jste si ADSL?

Našli jste v článku chybu?

21. 4. 2003 22:15

wulfik (neregistrovaný)
sme na tom stejně co se týče "stability pingů"
- mám ADSL od Nextry (192/64)
- připojim se na GZ (hraju CS, ping 20-60-100-600-2000-20-10-600 atd..) - nestahuju, všechny rezidentní píčovinky vypnutý
- jinak mám windows XP, no zkusím do kompu hodit na chvilku 98 uvidím co to udělá...


14. 4. 2003 21:31

MaXA (neregistrovaný)
Vlastnim IOL Home 196/64, dnes jsem preinstaloval windows2k a zkousim po nakonfigurovani konektivitu a jake bylo me prekvapeni kdyz pri pingu misto standartnich 60ms objevilo 15ms na ceske servery. Ze by konecne IOL zapracovalo na sve konektivite pro adsl a poskytla moznost i hracum (counterstrike servery kolem 25-50 latence).
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií