Hlavní navigace

Jak se stát jedničkou v digitálním prodeji? Reflex a Blesk vydělaly na metodice ABC

Daniel Dočekal 14. 11. 2013

Stačí málo, třeba předinstalace v mobilech a tabletech velkého výrobce. A hned jste digitální jedničkou.

Na Mediáři to nešlo přehlédnout: Blesk v digitálních prodejích předehnal HN, zdaleka nejvíc udá Reflex. Určitým způsobem by bylo skvělé, kdyby se jenom v září prodalo 7 193 elektronických kusů Blesku (Hospodářské noviny 5 411) a dokonce 13 793 kusů Reflexu. Ten by totiž konkurenci utekl tak dalece, že se to jenom těžko představuje – digitální dvojka mezi časopisy, Respekt, má totiž pouze 2 125 kusů.

Pokud ovšem chcete takřka zázračným úspěchům Blesku a Reflexu správně porozumět, je potřeba přečíst si víc než titulek a všimnout si v článku zmínky o tom, že se o ně zasloužily „prodeje předplatného společně s hardwarem Samsung“. Ve vybraných smartphonech a tabletech této firmy jsou totiž aplikace Blesku a Reflexu předinstalované a Ringier jejich uživatelům nabízí roční předplatné zdarma.

Jak se tedy ve statistikách Kanceláře ověřování nákladu tisku (ABC ČR) stát digitální jedničkou? Teoreticky by zřejmě stačilo vykázat prodej digitálních titulů spřátelené společnosti (co třeba i dceřiné firmě), klidně ve stovkách tisících kusů, budete-li chtít. A rázem se stanete nepřekonatelnou jedničkou. Jistě, tento příklad je trochu přitažený za vlasy, ale stát by se vlastně mohl.

Prodej za minimální cenu

Takový postup by totiž zřejmě nebyl v rozporu s pravidly a metodikou ABC ČR. Stejně jako jim neodporuje započítávání výtisků, které si lidé nekoupili, ale dostali zdarma, jak Lupu.cz ujistila manažerka Kanceláře ověřování nákladu tisku Kateřina Mandíková:

Na začátek musím říci, že do elektronických verzí titulů se započítávají prodané „výtisky“ různými cestami, jako je elektronický přístup na stránkách samotného vydavatele, dále prostřednictvím zprostředkovatelů jako je Apple, Publero, Floowie, Ráj knih – Wooky, Kindle apod. Do položky je také započítáván prodej jak předplatného, tak jednotlivých vydání. Každý vydavatel, který k nám prodané elektronické verze hlásí, pak často kombinuje různé typy prodeje.

U Vámi uváděného titulu Blesk se také kromě jiného, jak sám uvádíte, objevuje i prodej přes Samsung. Na základě informace od vydavatele, neboť audit těchto dat ještě neproběhl, se zde jedná o to, že Samsung sice pro své klienty poskytuje roční předplatné daného titulu zdarma, ale vydavateli daného titulu pak za toto předplatné platí minimálně požadovanou cenu, aby tyto výtisky mohly být započítávány do prodaného nákladu. Z pohledu vydavatele jsou tedy tyto výtisky prodány jinému subjektu.

Je tedy jasné, že pokud vydavatel prodává, byť za minimální cenu, elektronické verze svého titulu jedinému subjektu, splňuje podmínky metodiky ověřování nákladu. A nic na tom nemění fakt, že se aplikace těchto titulů dostávají do tabletů a/či telefonů zcela automaticky a čtenáři pak za stažení výtisků neplatí (jaké pak to jsou digitální „prodeje“?). Po dobu jednoho roku se ale budou měsíc co měsíc objevovat v „prodaných“ kusech.

Kolik se skutečně prodalo?

Není tedy taková statistika přinejmenším zavádějící? Kateřina Mandíková vysvětluje:

Chápu, že Vám to může připadat jako špatné a snadno zneužitelné, ale pokud v tomto případě Samsung za předplatné platí a vydavatel splňuje i všechny další podmínky pro elektronickou verzi, nic s tím podle současně platné metodiky dále dělat nelze.

Nabízí se samozřejmá otázka: není tedy zvolená metodika, která nerozlišuje úmyslné nákupy od rozdávání výtisků v automaticky předinstalovaných aplikacích, náhodou chybná a není čas ji změnit? Podle Kateřiny Mandíkové to zjevně tak jednoduché není:

Metodika se pořád vyvíjí a upřesňuje, neboť i mediální trh se stále vyvíjí. Ale změna metodiky, kterou tvoří sami zástupci vydavatelů, je běh na dlouhou trať. Ale děkujeme za podnět k zamyšlení ohledně změn v ověřování elektronických verzí.

Chtěli jsme nakonec vědět, kolik digitálních výtisků tedy vlastně Blesk a Reflex skutečně prodají a kolik kopií uživatelé zdarma dostanou na mobilech či tabletech. ABC ČR tuto informaci odmítlo prozradit s tím, že ji může sdělit pouze vydavatel (Ringier Axel Springer). Ten na náš dotaz zatím nereagoval.

Našli jste v článku chybu?

19. 12. 2013 1:25

exReflex (neregistrovaný)

V první řadě díky panu Dočekalovi za tento článek. A teď pár vět k tomu, jak to je, respektive, jak to bylo redakci Reflexu prezentováno.
1) Ano, skutečně stačí, aby si zákazník koupil přístroj... I mě to přijde "podivné", ale jak jsem "nakoupil" (v tomto případě ne Samsung, ani aplikaci), tak prodávám (předávám dál).
2) Ano, i já bych hádal - odpověď jsem na to od vedení redakce (tehdejšího šéfredaktora Hamšíka, ani současného šéfredaktora Šafra) nedostal - že Ringier v tomto "skvělém" obchodní…

14. 11. 2013 23:02

skepticky_optimista (neregistrovaný)

Nicméně do prodaného výtisku byste byl započítán i bez toho, že by jste tu aplikaci nainstaloval. Prodej výtisku totiž proběhl mezi Ringierem a Samsungem. To co s telefonem děláte vy je z tohoto pohledu irelevantní.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět