Hlavní navigace

Jak si obstarat grafiku na web snadno, rychle a zadarmo?

Marek Antoš 4. 1. 1999

Opravdu to chcete vědet? Odpověd je jasná - ukrást ji. Jak se zdá, některé firmy stále považují Internet za volnou zónu pro jejich zlatokopecké praktiky a o autorských právech neslyšeli ani v rádiu. Co s takovými případy? Pranýřovat!

Nejsem si úplně jist, jak je to dlouho, co jsem si začal vyrábět svojí první domácí stránku. Mám nejasný pocit, že to bylo tak zhruba před čtyřmi lety. Mít domácí stránku už tehdy něco znamenalo – a přitom ji oproti dnešku ještě zdaleka neměl každý; proto jsem se do ní pustil. Nastudoval jsem základní příkazy HTML, mrknul semhle, mrknul tamhle a za 14 dní byla stránka na světě. Stačilo přidat obligátní seznam odkazů na zajímavé stránky (budete se divit, tenkrát toho zas tolik ještě nebylo) a ještě po dobrých dvou letech mi návštěvníci – od té doby neaktualizovaných – stránek občas psali pochvalné dopisy, jaké u mne našli pěkné stránky. Doba se ale valí neúprosně dopředu a stránky dávno skončily v propadlišti dějin a obávám se, že hned tak něco nového nevyrobím.

Jako grafického antitalenta mne pochopitelně ani nenapadlo, že bych si pro svou stránku zkoušel nakreslit nějaké grafické prvky – přeci jen nějakého návštěvníka by z toho mohla ranit mrtvice a já bych nerad stanul před soudem za trestný čin obecného ohrožení. Nepotřeboval jsem toho ostatně mnoho, takže jsem probral tehdy populární webové kolekce různých obrázků a ikonek pro použití zdarma a pár kousků si vybral.

Možná se divite, k čemu takový obšírný úvod, možná máte dokonce pocit, že jsem právě začal psát nějakou autobiografii. Není to tak docela pravda, ono všechno souvisí se vším. Jak se totiž ukazuje, podobně jako já ještě dnes některé firmy postupují. Nejde ale o amatérské nadšení pro radost, tváří se naopak velmi profesionálně. A co víc, nečerpají ikonky z freewarových kolekcí, ale bezostyšně je kopírují z cizích webů bez svolení jejich tvůrců. A snad mi dáte za pravdu, že je to chování nanejvýš zavrženíhodné.

Do této kategorie patří zřejmě i firma Direkta, která před nedávnem vzbudila velkou pozornost masovým rozesíláním doporučení, které jejímu produktu na hlavičkovém papíře Vlády ČR napsal vicepremiér Mertlík. Nyní se jí opět dostalo publicity, buď pouze v Internetových médiích – a ani tentokrát to nejsou oslavné ódy. Jak se totiž ukázalo, webmaster Direkty si poněkud usnadnil práci a „vypůjčil“ si některé grafické prvky i část HTML kódu ze serveru Grafika Online. Její tvůrci na to byli po čase upozorněni a budiž pochváleni za to, že věc nepustili k vodě, ale začali se bránit. Čert vem tento konkrétní případ, přestože jím byla Grafika poškozena, ale je třeba dát jasně na srozuměnou všem, kteří se chystají na podobné fígle jako tentokrát Direkta, že tudy cesta nevede.

MIF16

O Direktě a Grafice už se toho napsalo hodně, proto jsem trochu váhal, zda přispět i svojí troškou do mlýna. Nakonec jsem si řekl, že je to třeba. V tomto článku nenajdete mnoho faktických údajů o celé aféře, popsány je najdete třeba v tomto článku na Grafice (obsahuje i vyjádření druhé strany). Budiž však varováním všem koumákům, že podobné případy nezůstávají bez odezvy. Využívat bez mrknutí oka plody práce někoho jiného zaslouží veřejné pranýřování.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?