Hlavní navigace

Jak si obstarat grafiku na web snadno, rychle a zadarmo?

Marek Antoš 4. 1. 1999

Opravdu to chcete vědet? Odpověd je jasná - ukrást ji. Jak se zdá, některé firmy stále považují Internet za volnou zónu pro jejich zlatokopecké praktiky a o autorských právech neslyšeli ani v rádiu. Co s takovými případy? Pranýřovat!

Nejsem si úplně jist, jak je to dlouho, co jsem si začal vyrábět svojí první domácí stránku. Mám nejasný pocit, že to bylo tak zhruba před čtyřmi lety. Mít domácí stránku už tehdy něco znamenalo – a přitom ji oproti dnešku ještě zdaleka neměl každý; proto jsem se do ní pustil. Nastudoval jsem základní příkazy HTML, mrknul semhle, mrknul tamhle a za 14 dní byla stránka na světě. Stačilo přidat obligátní seznam odkazů na zajímavé stránky (budete se divit, tenkrát toho zas tolik ještě nebylo) a ještě po dobrých dvou letech mi návštěvníci – od té doby neaktualizovaných – stránek občas psali pochvalné dopisy, jaké u mne našli pěkné stránky. Doba se ale valí neúprosně dopředu a stránky dávno skončily v propadlišti dějin a obávám se, že hned tak něco nového nevyrobím.

Jako grafického antitalenta mne pochopitelně ani nenapadlo, že bych si pro svou stránku zkoušel nakreslit nějaké grafické prvky – přeci jen nějakého návštěvníka by z toho mohla ranit mrtvice a já bych nerad stanul před soudem za trestný čin obecného ohrožení. Nepotřeboval jsem toho ostatně mnoho, takže jsem probral tehdy populární webové kolekce různých obrázků a ikonek pro použití zdarma a pár kousků si vybral.

Možná se divite, k čemu takový obšírný úvod, možná máte dokonce pocit, že jsem právě začal psát nějakou autobiografii. Není to tak docela pravda, ono všechno souvisí se vším. Jak se totiž ukazuje, podobně jako já ještě dnes některé firmy postupují. Nejde ale o amatérské nadšení pro radost, tváří se naopak velmi profesionálně. A co víc, nečerpají ikonky z freewarových kolekcí, ale bezostyšně je kopírují z cizích webů bez svolení jejich tvůrců. A snad mi dáte za pravdu, že je to chování nanejvýš zavrženíhodné.

Do této kategorie patří zřejmě i firma Direkta, která před nedávnem vzbudila velkou pozornost masovým rozesíláním doporučení, které jejímu produktu na hlavičkovém papíře Vlády ČR napsal vicepremiér Mertlík. Nyní se jí opět dostalo publicity, buď pouze v Internetových médiích – a ani tentokrát to nejsou oslavné ódy. Jak se totiž ukázalo, webmaster Direkty si poněkud usnadnil práci a „vypůjčil“ si některé grafické prvky i část HTML kódu ze serveru Grafika Online. Její tvůrci na to byli po čase upozorněni a budiž pochváleni za to, že věc nepustili k vodě, ale začali se bránit. Čert vem tento konkrétní případ, přestože jím byla Grafika poškozena, ale je třeba dát jasně na srozuměnou všem, kteří se chystají na podobné fígle jako tentokrát Direkta, že tudy cesta nevede.

O Direktě a Grafice už se toho napsalo hodně, proto jsem trochu váhal, zda přispět i svojí troškou do mlýna. Nakonec jsem si řekl, že je to třeba. V tomto článku nenajdete mnoho faktických údajů o celé aféře, popsány je najdete třeba v tomto článku na Grafice (obsahuje i vyjádření druhé strany). Budiž však varováním všem koumákům, že podobné případy nezůstávají bez odezvy. Využívat bez mrknutí oka plody práce někoho jiného zaslouží veřejné pranýřování.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!