Hlavní navigace

Jak vidí český Internet z Bruselu...

Marek Antoš 25. 10. 1999

Před nedávnem byla zveřejněna pravidelná hodnotící zpráva Evropské komise o státech, ucházejících se o členství v EU. Její část, která se věnuje České republice, jsem četl a ve statistické příloze mne zaujal údaj, týkající se Internetu. Pokusil jsem se ho proto srovnat s čísly, která zpráva uvádí u dalších uchazečů.

Hodnotící zpráva je poměrně obsáhlá, její kompletní verzi v angličtině byste našli na serveru Evropské komise, část věnovaná nám je dostupná i v českém překladu. Letos poprvé se zajímá také o úroveň rozšíření Internetu v jednotlivých zemích, byť jen ve formě jediného čísla, která udává počet připojení k Internetu na 1000 obyvatel.

Musím se přiznat, že číslo, které má v příslušné kolonce Česká republika, mne poněkud zarazilo. Zatímco telefonních stanic máme na 1000 obyvatel 456 (oproti loňsku nárůst skoro o čtvrtinu), připojení k Internetu jen 7,9. Zprvu mi nebylo jasné, co přesně toto číslo znamená, vysvětlení však zpráva nabízí v metodických poznámkách – jde o všechny uživatele Internetu, včetně těch, kteří se připojují po komutované nebo pevné lince, prostřednictvím lokální sítě, ale zřejmě i bezdrátovým připojením nebo po kabelové televizi. Zkrátka všech. Vzhledem k počtu obyvatel tedy Brusel soudí, že je u nás asi 79.000 uživatelů Internetu, což je podle mého názoru výrazně podhodnocené číslo. Osobně se domnívám, že tomuto číslu se nyní již skoro blíží součet všech klientů všech poskytovatelů, kteří se připojují po dial-upu – a je potřeba počítat i ostatní. Když si uvědomíme, kolik studentů využívá připojení k Internetu na vysokých školách, těžko můžeme s údajem EU souhlasit. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že zatímco nyní hodnotíme současný stav, zpráva EK uvádí číslo za konec roku 1998; ani tak mi však nepřipadá příliš přesné. Ve zprávě jsem bohužel nenašel informaci o tom, odkud toto číslo pochází a jakým způsobem bylo spočítáno.

Pokusil jsem se projít zprávy o všech třinácti uchazečích, hledané údaje jsem našel u jedenácti z nich. Takto tedy očima Evropské unie vypadá žebříček používání Internetu v jednotlivých hodnocených zemích:

Země Počet připojení Počet telefonních stanic HDP na 1 obyvatele
1. Kypr 50 (!) 609 12.200
2. Estonsko 13,2 345 7.300
3. Maďarsko 8,2 335 9.800
4. ČR 7,9 456 12.200
5. Turecko 3,6 267,2 6.400
6. Lotyšsko 3,4 336 5.500
7. Malta 3,0 483 8.276
8. Litva 2,87 300 6.200
9. Slovensko 2,65 359 9.300
10. Polsko 2,57 228 7.800
11. Bulharsko 0,8 387 4.600

Jak vidíte sami, umístění České republiky není nejlepší. Je sice pravda, že patříme ke čtyřem Internetově nejvyspělejším, kteří si vůči ostatním drží citelný odstup (Turecko, které je hned za námi, vykazuje méně než poloviční číslo), ale ztráta na Estonsko, které má přitom nižší HDP i počet telefonních stanic, je ostudná. V případě Kypru si nejsem jist tím, že číslo vznikalo podle stejné metodiky jako to naše, rozdíl se zdá býti až příliš velký. Naopak mírný předstih Maďarska není překvapivý, ostatně souhlasí i s údaji z RIPE. Pokud jde o ostatní státy, na první pohled by mohlo být poněkud překvapivé umístění Polska, které skončilo až na předposledním místě. S polským Internetem mám však osobní zkušenost z loňska, kdy jsem v Polsku strávil dva týdny, a není nejlepší. Svým způsobem je tamní situace velmi poučná: na rozdíl od nás totiž tamní Telecom vládne částečným monopolem i v oblasti Internetu, takže všichni poskytovatelé musí být připojeni přes něj za ne zcela výhodných podmínek. To samozřejmě rozvoj Internetu dusí.

MIF16

V dobách Varšavské smlouvy koloval následující vtip: „Víte, jaký je rozdíl mezi optimistou, pesimistou a realistou? Optimista se učí anglicky, pesimista rusky. A realista? Ten se učí střílet.“ Dnes by se optimisté a pesimisté mohli rozlišovat podle jejich názoru na datum našeho vstupu do EU. Ať už to však bude v roce 2003, nebo 2006, hlavním kritériem asi nebudou počty lidí, připojených k Internetu. Přesto je dobré si uvědomit, že míra rozvoje Internetu souvisí s rozvojem celé společnosti – a v tomto ohledu máme co dohánět.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: S papírovým diářem podnikatel nezakrní

S papírovým diářem podnikatel nezakrní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz