Hlavní navigace

Jak vydělat na Internetu miliony

Robert Němec 13. 2. 2001

O nejrůznějších úskalích e-commerce se nejen na Lupě popsaly již "stohy papíru". Je to nová ekonomika... není to nová ekonomika... Dovolím si však tvrdit, že největší současný problém e-byznysu je jeho roztříštěnost a nekoncepčnost. Divím se, že na to ještě nikdo nepřišel. Dalo by se na tom totiž pořádně zbohatnout.

Uvedu konkrétní příklad. S mojí dívkou chceme oslavit svatého Valentýna v nějaké pěkné restauraci v Hradci Královém. Hradec takřka neznám, neznám tam ani moc lidí a pro moji dívku by měla být ona restaurace překvapením.

Tím jsem se ale nenechal zastrašit. S naivitou, že „vše zařídím pomocí Internetu“ jsem se vrhl na síť. Jako bych nebyl již dostatečně poučen svými internetovými předvánočními nákupy. Nyní jsem se domníval, že díky Internetu si najdu asi tak třicítku restaurací v Hradci, podle fotografií, jídelníčku a ohlasů návštěvníků vyberu tu nejlepší a ještě si zarezervuji místo. O tom, že si restaurace vedou rezervaci v databázové podobě a že bych se mohl online podívat, že stůl B3 u okna je na 14. února mezi 19.00 až 22.00 již rezervován, jsem neuvažoval.

Jenže ouha! Zkoušel jsem do všech našich třech portálů (Seznam, Centrum, MSN.Atlas.cz) zadávat hesla jako „restaurace AND Hradec Králové“, „restaurace AND Hradci Královém“, všechny možné pády a kořeny slov, ale výsledky byly žalostné. Mezi stovkami odkazů jsem sice našel několik restaurací (často však tak na třetí stránce apod.), ale jejich stránky mě naprosto neupokojily.

Postřeh první:

Portály již často nabízejí placené odkazy, placená klíčová slova. Divím se, že si někdo nezaplatí několik klíčových slov, aby tak odchytával návštěvníky. Portály by navíc měly nabízet nejen placená klíčová slova, ale také jejich kombinace. Jestliže provozuji restauraci v Hradci Královém, je mi k ničemu klíčové slovo „restaurace“. Mne zajímá „restaurace AND Hradec Králové“.

Na několik websitů jsem sice narazil, ale slibovali „zprovoznění do prosince 2000“, případně nabízely tak málo informací, že jsem se podle nich odmítal rozhodovat. Proč jen někdo vyrábí tyto amatérské websity? Nicméně tudy cesta k mému cíli nevede.

Zkusil jsem najít oficiální website Hradce Králové. www.hradeckra­love.cz to samozřejmě není, ten provozuje největší český cybersquatter Luděk Šorm. www.hka.cz je naprosto nepřehledné, navíc velmi subjektivní (což mě vždy odrazuje), ale hlavně tam nikde nebyl žádný odkaz na výběr restaurací. O oficiálním websitu Hradce Králové na „snadno zapamatovatelné adrese“ http://www2.um­hk.cz:8090 s poslední aktualizací 14. 12. 2000 není třeba ani mluvit.

Postřeh druhý:

Nesnáším cybersquattery, ale když už se tento problém vyskytl, mělo by být prvořadou snahou všech měst vykoupit zpět všechny domény, které byť jen vzdáleně připomínají jejich město. Na těchto doménách by pak měly vybudovat velmi kvalitní websity, samozřejmě včetně jazykových mutací, a jestliže mají zájem o podnikání a turismus v jejich městě, umístit tam odkazy na hotely, restaurace, zábavní podniky atd.

Poslední šancí se jevilo objevit nějaký vortál zabývající se se restauracemi. www.restaurace.cz (kromě toho, že jsou šíleně pomalé) mají v datábázi jen 42 restaurací z celé republiky. www.restauran­ty.cz propagují jen své dvě restaurace. Inform Net Partners nenabízí žádnou restauraci v Hradci Králové. Nic jiného jsem nenašel (kupte si někdo ten placený odkaz, nebo umřu v Hradci hlady! :-).

Postřeh třetí:

Portály by měly začít řadit restaurace podle místa. Ne každý ví, jak vyhledávat na stránce.

Postřeh čtvrtý:

Toto je návod, jak vydělat miliony. Sežeňte si trochu peněz, dostatek lidí a slušnou doménu. Pošlete své obchodní zástupce po celé republice. Ať objíždějí restauraci za restaurací, fotí je, popisují je a podepisují smlouvy. Nechtějte od restaurací žádný poplatek za uvedení v databázi. Chtějte provizi. Provizi za každou rezervaci, která bude provedena pomocí vašeho websitu.

MIF16

Majitelé restaurací vám budou říkat, že nemají website. Nepotřebují jej. Všechno bude u vás – fotografie, jídelníčky, diskusní fórum atd. Ať je váš obchodní zástupce připojí k Internetu a naučí s ním pracovat. Až budete mít v databázi stovky restaurací, spusťte mohutnou kampaň. V té době už bude na Internetu dostatek uživatelů. Cpěte lidem stále dokolečka vaši adresu do hlavy. Přežijte ve ztrátě do roku 2003. Pak budete milionářem.

A já seženu restauraci v Hradci Královém.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Penny Market podporuje české potraviny

Penny Market podporuje české potraviny

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?