Hlavní navigace

Jak vypadá webhosting v českých zemích?

Marek Antoš 16. 4. 1999

Vývoj Internetu u nás nepochybně pokračuje a ruku v ruze s ním jde i rozvoj nových odvětví, která byla původně poněkud upozaděna. Patří mezi ně nepochybně webhosting (a registrace domén), tedy sféra, která byla původně vyhrazena především poskytovatelům připojení. Kde ty loňské sněhy jsou.

Webhosting, tedy poskytnutí prostoru pro vlastní WWW stránky, patří do palety služeb, které poskytovatelé připojení nabízejí, už poměrně dlouho, totéž se dá říci o registracích domén. Není to však pro ně z pochopitelných důvodů priorita a nabízejí tyto služby zejména zákazníkům, kteří od nich kupují připojení, a vedle toho třeba potřebují mít i vlastní stránky.

Na Lupě nedávno zveřejněný žebříček největších registrátorů podle fakturačních kontaktů přinesl na prvních místech poměrně zajímavé pořadí, nemohu odolat, abych kousek neuvedl i na tomto místě.

Nr.: Pocet domen: Registrator: Ulice: Mesto: Ico: Registrator-id:
1 2929 CESNET z.s.p.o. Zikova 4 Prague 6 63839172 CZ.CESNET
2 2099 ZONER software s.r.o. Kozeluzska 5 Brno 49437381 ZONER-CZ
3 1597 Czech On Line a.s. Rybna 14 Praha 1 63080150 CZ.VOL
4 1584 Globe Internet, s.r.o. Nad Zaverkou 16 Praha 6 25115804 GLOBE-CZ
5 954 SPT TELECOM, a.s. – NEXTEL, o.z. Na Florenci 19, P.O. BOX 866, Praha 1 Praha 60193336 CZ.CZNET

Jak vidíte sami, první místo si suverénně odnesl CESNET, ale mezi pěti největšími registrátory zároveň najdeme dvě firmy, které za poskytovatele připojení označit nemůžeme: Zoner a Globe Internet. Jde o firmy, které se specializují zvlášť na webhosting a registraci domén – a jak je vidět, dosahují slušného obratu.

Co vede zákazníky k tomu, že namísto k poskytovatelům připojení se často obracejí právě na tyto specializované společnosti? Osobně vidím několik důvodů. Pokud jde o samotnou registraci domény, hraje nepochybně svoji roli rychlost a hlavně jednoduchost, s jakou si můžete prostřednictvím těchto firem vlastní doménu zaregistrovat. Co však vede zákazníky k tomu, že k nim umisťují své stránky, nota bene když řada poskytovatelů nabízí určitý prostor pro WWW stránky zdarma v rámci připojení? Hlavní důvod tkví ve službách.

Poskytovateli připojení se obrazně řečeno honí hlavou úplně jiné starosti, než firmě, jako je Globe nebo Zoner. Jejich komparativní výhodou je proto možnost obracet se přímo k zákazníkovi a nabízet mu kvalitní technickou podporu. Kromě toho zpravidla nabízejí i mnohem více možností, kterých může zákazník v rámci svých stránek využít; namátkou použití cgi skriptů, php3, propojení s databází a podobně. Často se také snaží poskytovat stabilnější služby, například tím, že své servery mají u více poskytovatelů připojení, což zaručuje větší spolehlivost. Známý je příklad Zoneru, který má své servery u dvou českých poskytovatelů a ještě v USA.

Trh s hostingem v současné době roste, jak se do Internetu tlačí další a další firmy, které se chtějí prezentovat. Současně však stoupá i množství subjektů, které tyto služby nabízejí a začíná nefalšovaný konkurenční boj. Řada menších firem se snaží konkurenci trumfnout zejména cenou, ale je otázkou, zda je pak schopna nabídnout srovnatelnou kvalitu. Přesto dvěma dosavadním velkým hráčům na trhu roste zdatná konkurence, slibně se vyvíjí například Hosting CZ, který hostuje třeba stránky známého televizního pořadu o Internetu Z@vináč. Celkově se však zvyšuje potřeba propagace a vedle klasické inzerce v papírových i Internetových médiích se uplatňují i netradiční metody. Jeden z nových hráčů, který v současné době vstupuje na trh, se kupříkladu snaží domluvit s velkými servery, aby propagovaly jeho služby s tím, že z každého získaného klienta jim bude platit provizi.

Vzhledem k tomu, že služby webhostingu zajímají čím dál více lidí, pohrávám si s drobnou myšlenkou, že bychom mohli své testovací aktivity rozšířit i do této sféry; není to ostatně můj vlastní nápad, vnuklo mi jej několik čtenářů, kteří mi v průběhu posledních měsíců o této věci psali. Je ovšem otázkou, co a jak vlastně měřit – osobně mne napadá možnost neustálé kontroly funkčnosti vlastního WWW serveru (zda vůbec odpovídá, zda servíruje skutečně to, co má, atd.) z několika měřících bodů v českém Internetu. Výsledkem by mohla být statistika, kolik procent času server běžel a jaká byla průměrná doba výpadků. Možná by bylo možné měřit také rychlost, s jakou je možné ke stránkám na serveru přistupovat z různých míst českého Internetu, to už by však bylo o něco komplikovanější. Pokud máte nějaké další dobré nápady, co by se dalo měřit, nestyďte se a pochlubte se, ať se do toho můžeme dát.

MIF16

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze