Hlavní navigace

Jak vypadá žebříček největších ISP?

Marek Antoš 29. 3. 2002

Společnost Taylor Nelson Sofres Interactive, která je známá především jako dvorní auditor českého Internetu, přivedla před časem na svět službu iDot. Jejím primárním účelem je opět měření návštěvnosti, umožňuje však získávat i další zajímavé údaje. Jedním z nich může být informace o velikosti jednotlivých poskytovatelů připojení - kdo se tedy dostal do první dvacítky?

Pro správné pochopení žebříčku je nejprve nutne ve stručnosti popsat fungování iDotu. V kostce řečeno, jedná se o klasické měření návštěvnosti na bázi neviditelného obrázku, který provozovatel serveru umístí na své stránky; pokud si tedy odmyslíme nejrůznější „kudrlinky“ navíc, jde o obdobu již dlouho existujícího Navrcholu či Toplistu. Díky tomuto obrázku, který se – samozřejmě s předáním příslušného parametru – zavolá při každém přístupu libovolného uživatele na stránky, má TNSI poměrně ucelený přehled o návštěvnících českého Internetu. Je samozřejmě nutné říci, že iDot zdaleka není všude, počet zapojených serverů nepřekračuje ani stovku, zastoupeny jsou však v podstatě všechny velké servery (3 hlavní portály, rodina iDnes apod.).

TNSI tvoří z nasbíraných dat celou řadu zajímavých statistik a jedna z nich, která byla zveřejněna tento týden, se týká podílu jednotlivých poskytovatelů připojení. Metodika tohoto zjišťování sice není k dispozici – což je u této společnosti v podstatě zvykem :-) – dá se však zhruba odhadnout, jakým způsobem k němu dochází. Díky iDotu má TNSI k dispozici údaje o unikátních návštěvnících (přesněji unikátních prohlížečích) v českém Internetu a jejich IP adresy. Ty je možné analyzovat s použitím údajů z databáze RIPE a rozdělit je podle jednotlivých poskytovatelů připojení. K sestavení žebříčku podle počtu uživatelů je odtud už jen krůček.

A jak to tedy vypadá na předních místech? Zřejmě nikoho nepřekvapí prvenství Internet OnLine, z jejíž sítě se v únoru připojovalo něco přes 285 tisíc unikátních uživatelů. Také další místa patří poskytovatelům, kteří nabízejí připojení k Internetu zadarmo, čímž na dial-upu získávají značný počet koncových uživatelů: v rychlém sledu jde o Jet2Web, Tiscali a Contactel. Celkové pořadí na prvních deseti místech je tedy následující:

Pořadí Poskytovatel Unique visitors
1. Jet2Web 386 092
2. Internet OnLine 358 762
3. Tiscali 228 959
4. Contactel 198 971
5. CESNET – akademická síť 165 567
6. GTS Czech 122 643
7. KPNQwest 93 054
8. NEXTRA Czech Republic 73 540
9. EUROWEB 29 597
10. DattelKabel 24 323

Originální tabulka TNSI ve formátu PDF je k dispozici na tomto místě, ve výše uvedené tabulce jsem oproti ní provedl několik úprav. Především se jedná o to, že výsledky jednotlivých poskytovatelů jsou v originálním přehledu ve dvou případech rozděleny do dvou oddělených řádků s odlišným názvem sítě – např. CZECH ON LINE a VIDEO ON LINE nebo SPT TELECOM – IOL a SPT TELECOM – NEXTEL. V praxi však toto rozlišování nemá valného smyslu. Sečtení čísel za obě sítě však svůj význam má – obě společnosti se totiž vymění na prvních místech. Zatímco z původní tabulky lze usuzovat na prvenství IOL, po sečtení je zřejmé, že náskok Jet2Webu v Internetu zadarmo přeci jen stále trvá.

Výsledky jednotlivých poskytovatelů se jen obtížně komentují bez znalosti konkrétní metodiky jejich stanovení, přesto se podělím o pár postřehů, které mne zaujaly. Především je to velký odstup mezi druhým a třetím místem – všichni čtyři poskytovatelé v čele tabulky nabízejí Internet zadarmo, první dva však mají výrazně větší počet uživatelů. Ztrátu Tiscali si osobně vysvětluji relativně slabší pozicí v oblasti pevného připojení oproti IOL a Jet2Webu – v oblasti dial-upu jsou podle našich studií síly poměrně vyrovnané a ostatně i předchozí průzkumy TNSI tvořené jinou metodou dávaly Tiscali dokonce na první místo. Naopak Contactel, který je za Tiscali v těsném závěsu, je v čistém dial-upu jednoznačně nejmenším z vedoucí čtyřky, výrazně mu však pomáhá velmi silná pozice v segmentu pevného připojení, kterou získal především díky převzetí komerční sítě CESNETu.

Čísla, která z iDotu vycházejí jsou nepochybně zajímavá, přestože z nich nevyplývá nic příliš konkrétního. K tomu, aby získala větší vypovídací hodnotu, by bylo potřeba provést rozdělení na dial-up a pevné připojení, což je technicky proveditelné, ovšem s nemalým úsilím. Uvidíme, zda se do toho TNSI pustí.

MIF16


Oprava čísel

Při úpravách tabulky jsem se dopustil nepříjemné nepřesnosti, která spočívá v prostém sečtení údajů u IOL a VOL. Ve zprávě TNSI byly sice tyto společnosti rozděleny do dvou sítí a u každé z nich uveden počet unikátních uživatelů, obě skupiny lidí však mají určitý průnik – při prostém součtu jsou pak tito uživatelé započítáni dvakrát.

TNSI během pátku zveřejnila dvě revizní zprávy a provedla autoritativní součet se zohledněním průniků. Výsledkem je 296.751 uživatelů u Jet2Web a 293.670 uživatelů u Internet OnLine. Pořadí na prvních místech tedy zůstává stejné jako v tabulce uvedené v článku a opačné než v původní zprávě TNSI, rozdíl mezi oběma společnostmi je však minimální.

Za vlastní chybu při práci s čísly se čtenářům, TNSI i všem uvedeným společnostem omlouvám.
(Marek Antoš, 30.3.2002, 18:00)

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám