Hlavní navigace

Jak vytvořit logo, obrázek s citátem, koláž, infografiku? Tady jsou desítky nástrojů

Daniel Dočekal 17. 6. 2014

Nabízíme tipy na služby a pomůcky, které se vám možná budou hodit, pokud děláte do (web)designu, pracujete s fotkami, vytváříte infografiky…

Pokračujeme v tipech na programy a aplikace, které vám mohou usnadnit život. Dnes nabízíme pár (desítek) užitečných služeb, ať už jednoduchých nebo sofistikovanějších a složitějších. Ve všech případech jde o pomůcky, které se vám mohou hodit, pokud se pohybujete někde okolo designu či webdesignu.

POZOR: Tento přehled má novější aktualizované vydání. Najdete ho v Jak vytvořit logo, obrázek s citátem, koláž, infografiku? Užitečné nástroje 2.0

POZNÁMKA: Pokud máte nějaký tip na službu zde neuvedenou (což je velmi pravděpodobné, na výběr jich budou stovky), dejte vědět v komentářích nebo přímo autorovi. Stejně jako u předchozích tipů na zdroje obrázků zdarma, i zde máme v plánu čas od času vydat aktualizaci.

CopyPasteCharacter.com – copypastecharacter.com – je přesně tím, co název říká. Vyberete si nějakou tu sadu specifických znaků, zejména takových, které nejdou snadno napsat na klávesnici, a odtud si je zkopírujete tam, kde je potřebujete mít. Stačí kliknout a můžete si do textu vložit třeba ☃. Což se v létě rozhodně hodí.

Lorem Ipsum - www.lipsum.com – je generátor tolik potřebných (a tak škodlivých) „lorem ipsum“ textů. Ty se používají často jako „výplň“ návrhů webových stránek. Na Lipsum.com je hezké, že umí dokonce i česky. Samozřejmě ne že by tedy „lorem ipsum“ bylo přeložené – což doufám tušíte, že dost dobře nejde. A že to žádná latina není.

Pinstamatic – www.pinstamatic.com – míří na uživatele Pinterestu a pomáhá vytvářet nástěnky. Ale umí i leccos dalšího, třeba vytvořit Pin z vašeho účtu na Twitteru a vytvářet obrázkovou podobu nějakých těch chytrostí (tipy na další podobné služby viz dále).

Design

SquareSpace Logo – www.squarespace.com/logo – je tak trochu ukryté v spleti daleko širších možností samotného SquareSpace, ale tady jde jenom o jednu jedinou věc. Snadnou cestu, jak vytvořit logo.

Canva – www.canva.com – je jednou ze služeb, která se mně osobně v poslední době líbí opravdu hodně. Navrhnout v této službě můžete spoustu věci – grafické prvky pro sociální média, prezentaci, plakáty, vizitky,  pozvánky… Užitečné je, že máte k dispozici dostatek příkladů, se kterými můžete začít.

ReciteThis – www.recitethis.com – se bude hodit pro vytváření tolik oblíbených obrázků s citáty. Což, jak známo, je jedna z hojně sdílených a šířených věcí na sociálních sítích.

Quozio – www.quozio.com – je totéž, co předchozí tip, ale podstatně jednodušší. Takže pokud třeba hodně spěcháte a prostě nutně potřebujete tu jednu větu do obrázku, tady to půjde rychle.

Pinwords – www.pinwords.com – je třetí tip z kategorie „vezmi text a udělej z něj obrázek“. Obrázek si můžete nahrát sami, případně si pořídit zdejší. A na výběr je pár efektů pro text. Výsledek můžete uložit přímo na této službě a sdílet na sociální sítě.

Barvy, barvy a barvičky

Adobe Kuler – kuler.adobe.com/create/color-wheel – je jedna z mnoha pomůcek pro výběr barev. Pomůže k určité barvě vybrat odpovídající doplňující barvy. Tak, aby to dávalo smysl.

Color Picker – www.colorpicker.com – je uplně jednoduchý nástroj na výběr barvy a získání potřebných numerických vyjádření.

Color Scheme Designer – www.colorschemedesigner.com – od Petra Staníčka je už třetí generace téhle praktické pomůcky, která stejně jako již zmíněný Kuler od Adobe umí velmi pomoci při výběru správných kombinací i odstínů barev.

Fotografie a práce s nimi

Pic Monkey – www.picmonkey.com – je jedna z mnoha a mnoha služeb pro úpravu fotografií (za stejným účelem můžete nakonec třeba prostě začít používat Google+).

Photovisi – www.photovisi.com – slouží k vytváření koláží z fotografií.

BeFunky – www.befunky.com – je dalším editorem fotografií. Sám o sobě tvrdí, že je nejlepší na světě, je zadarmo a není potřeba se registrovat. Může se například hodit pro vytvoření záhlaví stránky na Facebooku, protože má pro tuto činnost přímo ořezovou funkci. Ale vychytávek je tam podstatně víc.

Compressor.io – compressor.io – vám pomůže pořádně stlačit velikost fotek a zároveň ještě stále zachovat jejich původní kvalitu. Umí JPG/PNG/GIF a SVG a dokáže ušetřit desítky i stovky KB.

Dráťáky a složitější design

Balsamiq Mockups – balsamiq.com/products/mockups – si můžete vyzkoušet zadarmo a pak koupit. Na výběr máte mezi softwarem do počítače a webovou aplikací. Jak název trochu napovídá, jde o drátové modely, wireframe. A samozřejmě jde ještě dál, nejde jen o jednoduché malování.

LucidPress – www.lucidpress.com – je poměrně hodně komplexní webová (online) aplikace pro tvorbu věcí, které se běžně dělají například v Adobe Illustratoru. Včetně vychytávek, jako je práce více lidí či napojení na Dropbox. Ze stejné dílny je ještě www.lucidchart.com pro tvorbu grafů, ten už ale zadarmo není.

Webflow – www.webflow.com – slouží k budování webů. Až tak, že pomocí prostého Drag&Drop by měl umožnit vybudovat kompletně funkční web, bez nutnosti cokoliv kódovat.

Infografiky

Ïnfografiky milují média i sami čtenáři či návštěvníci. Dobře vytvořené infografiky dokáží vysvětlit věci, které jsou jinak obtížně vysvětlitelné a vyžadovaly by příliš mnoho čtení. Pokud chcete vytvářet složité infografiky, uděláte samozřejmě nejlíp, když si najdete někoho, kdo je umí dělat. Pro menší výtvory ale můžete využít řadu online nástrojů.

Infogr.am – www.infogr.am – se hodí tam, kde máte graf a malé nároky (jak to funguje, můžete vidět třeba zde). Možnosti přizpůsobení jsou menší, ale pro jednoduché a rychlé věci je tato služba ideální. Případně ji můžete využít jenom pro zpracování nějakého toho grafu a ten poté použít jinde.

Piktochart.com – www.piktochart.com – umí nejenom infografiky, ale obecně jakékoliv letáky, zprávy, prezentace či plakáty. Při mých pokusech se mi podařilo vytvořit i něco podstatně delšího a obsáhlejšího než obvyklý „jeden graf a trochu textu“ (viz zde).

Many Eyes od IBM není až tak přímo na vytváření infografik, jde spíše o zdroj a nástroj na zpracování dat pro infografiky a vizualizace. Má i novější podobu s trochu lepším uživatelským rozhraním.

Creately – www.creately.com – nabízí hlavně vytváření grafů a diagramů. Stejně jako LucidChart – www.lucidchart.com – který je ale hlavně placenou službou.

Vennův diagram je zapeklitá záležitost, kterou vám může pomoci vytvořit pomůcka od ClassTools.net. Ať už jde o diagram dvou či tří kruhový.

Easel.ly – www.easel.ly – poslouží nejenom pro infografiky, ale pro cokoliv, co můžete zařadit mezi vizualizace či plakáty. Je zde navíc plnou příkladů a inspirací.

Word Cloud

Wordle – www.wordle.net – je asi nejznámější nástroj na vytváření word cloud vizualizací. Tedy „mraku slov“.

Tagxedo – www.tagxedo.com – je možná trošičku pokročilejší nástroj. Nebo je možná taky vhodný tam, kde chcete udělat Word Cloud z účtu na Twitteru, RSS a některých dalších zdrojů.

Word Cloud Generator – www.jasondavies.com/wordcloud – je jednoduchý, ale možná o to snáze použitelný.

Tagul - www.tagul.com – toho umí docela dost, ale asi vás trochu odradí tím, že na něco tak prostého musíte přihlašovat.

WorditOut – worditout.com/word-cloud/make-a-new-one – umí to, co většina ostatních.

POZOR: Tento přehled má novější aktualizované vydání. Najdete ho v Jak vytvořit logo, obrázek s citátem, koláž, infografiku? Užitečné nástroje 2.0

POZNÁMKA: Pokud máte nějaký tip na službu zde neuvedenou (což je velmi pravděpodobné, na výběr jich budou stovky), dejte vědět v komentářích nebo přímo autorovi. Stejně jako u předchozích tipů na zdroje obrázků zdarma i zde je v plánu čas od času vydat aktualizaci. 

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...