Hlavní navigace

Jak "zlegalizovat" P2P síť

Eduard Hlava 30. 9. 2005

Nechci se pouštět do polemiky o tom, zda jsou P2P sítě legální, či nikoliv. Ale vyjděme z předpokladu, že P2P sítě jsou nelegální, i když existuje nejeden rozbor svědčící o opaku. A nelegální ne snad proto, že si můžete stahovat, co se vám líbí. Spíše proto, že kvůli tomu, abyste si mohli něco stáhnout, také musíte většinou něco pěkného ostatním nabídnout.

Nechci se pouštět do polemiky o tom, zda jsou P2P sítě legální, či nikoliv. Ale vyjděme z předpokladu, že P2P sítě jsou nelegální, i když existuje nejeden rozbor svědčící o opaku. A nelegální ne snad proto, že si můžete stahovat, co se vám líbí. Spíše proto, že kvůli tomu, abyste si mohli něco stáhnout, také musíte většinou něco pěkného ostatním nabídnout.

To je můj vlastní výklad poněkud na hraně zákona lavírujícího fungování P2P sítí. Někteří uživatelé problém „nabízení obsahu“ řeší tím, že nabízejí blbosti anebo nezávadný obsah. Mám ten dojem. Neboť pak mohou s klidným svědomým tvrdit, že hledají free software pro své tučňáky, lišky, pandy či jiné zvířectvo a jiný (mediální) obsah je nezajímá. Přičemž druhý, ještě teplý disk s tímto obsahem právě schovali pod prkno v podlaze.

Poněkud klidné vody, ve kterých se P2P sítím zatím docela dobře daří, čas od času někdo rozčeří. V poslední době mívají tyto zprávy přívlastek RIAA. Poněkud jinak je tomu ale v případě nedávno zveřejněné zprávy o BitTorrentu, který dostal pěkné, skoro devítimilionové kapesné (v dolarech) pro další rozvoj. BitTorrent je druhý nejpopulárnější program pro sdílení dat a jeho provozovatelé chtějí tuto technologii nabídnout například filmovým studiím. A umožnit uživatelům přes tuto síť stahovat filmy a muziku. Samozřejmě už legálně a za tvrdou měnu.

Na tom, že někdo dostane finanční injekci, není samozřejmě nic zvláštního. Investoři jistě ví, co činí. Zajímavé je však to, že peníze putují tam, kde to tak trochu zavání pirátstvím. Někdo vymyslí technologii, která sama o sobě pirátská není, ostatně autoři by byli sami proti sobě, kdyby to tvrdili. Z nějakého důvodů vypustí software postavený na této technologii ven mezi lidi a ti si začnou mezi sebou posílat software a media data (už ne moc legálně). Výrobce takto získá jméno a haldu věrných uživatelů. Co s tím dál? Odpověď se nabízí. Odtud je jen krůček k tomu, aby autory tohoto systému napadlo, že by se jeho technologie dala využít i komerčně. Geniálně jednoduché, ale zároveň nic nového pod sluncem.

BitTorrent nemusí už investorům ani potencionálním poskytovatelům obsahu dokazovat sílu své technologie. To za něj dělají milióny uživatelů. A o dostatek reklamy se postará i samotná RIAA. Neboť i negativní reklama může být velmi účinná.

CIF16

Malý háček je ale v tom, že získáním investice do technologie, která se používá pro nelegální činnost, se nedá mluvit o zlegalizování. Můžeme mluvit o dobrém obchodě, ale zprávy o tom, že se jedná o zlegalizování P2P sítě, jsou naprosto scestné a zavádějící. Síť uživatelů, kteří v současné době BitTorrent používají, nikdo nezlegalizuje ani omylem. BitTorrent jen využije svého know-how a nově i peněz, aby zprovoznil podobnou síť pro zavření úst lidem z mediální branže. Bude pak vydávat zprávy o tom, kolik má legálních uživatelů (tedy těch, kteří stahují filmy za peníze) a o kolik méně dolarů přišla filmová studia a gramofirmy díky legální síti BitTorrent. Ale nikdo se nebude už zajímat o to, kolik uživatelů používá stejnou technologii k nelegálnímu stahování téhož obsahu.

A jen mezi námi. Divil bych se, kdyby někdo bránil BitTorrentu, aby z peněz od důvěřivých investorů pár zlaťáků ulil i na vývoj „nelegální“ větve. Kde jinde by sehnali tak velké množství uživatelů, kteří jim rádi otestují jejich software? Jednoduše geniální.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?