Hlavní navigace

Jak "zlegalizovat" P2P síť

Eduard Hlava 30. 9. 2005

Nechci se pouštět do polemiky o tom, zda jsou P2P sítě legální, či nikoliv. Ale vyjděme z předpokladu, že P2P sítě jsou nelegální, i když existuje nejeden rozbor svědčící o opaku. A nelegální ne snad proto, že si můžete stahovat, co se vám líbí. Spíše proto, že kvůli tomu, abyste si mohli něco stáhnout, také musíte většinou něco pěkného ostatním nabídnout.

Nechci se pouštět do polemiky o tom, zda jsou P2P sítě legální, či nikoliv. Ale vyjděme z předpokladu, že P2P sítě jsou nelegální, i když existuje nejeden rozbor svědčící o opaku. A nelegální ne snad proto, že si můžete stahovat, co se vám líbí. Spíše proto, že kvůli tomu, abyste si mohli něco stáhnout, také musíte většinou něco pěkného ostatním nabídnout.

To je můj vlastní výklad poněkud na hraně zákona lavírujícího fungování P2P sítí. Někteří uživatelé problém „nabízení obsahu“ řeší tím, že nabízejí blbosti anebo nezávadný obsah. Mám ten dojem. Neboť pak mohou s klidným svědomým tvrdit, že hledají free software pro své tučňáky, lišky, pandy či jiné zvířectvo a jiný (mediální) obsah je nezajímá. Přičemž druhý, ještě teplý disk s tímto obsahem právě schovali pod prkno v podlaze.

Poněkud klidné vody, ve kterých se P2P sítím zatím docela dobře daří, čas od času někdo rozčeří. V poslední době mívají tyto zprávy přívlastek RIAA. Poněkud jinak je tomu ale v případě nedávno zveřejněné zprávy o BitTorrentu, který dostal pěkné, skoro devítimilionové kapesné (v dolarech) pro další rozvoj. BitTorrent je druhý nejpopulárnější program pro sdílení dat a jeho provozovatelé chtějí tuto technologii nabídnout například filmovým studiím. A umožnit uživatelům přes tuto síť stahovat filmy a muziku. Samozřejmě už legálně a za tvrdou měnu.

Na tom, že někdo dostane finanční injekci, není samozřejmě nic zvláštního. Investoři jistě ví, co činí. Zajímavé je však to, že peníze putují tam, kde to tak trochu zavání pirátstvím. Někdo vymyslí technologii, která sama o sobě pirátská není, ostatně autoři by byli sami proti sobě, kdyby to tvrdili. Z nějakého důvodů vypustí software postavený na této technologii ven mezi lidi a ti si začnou mezi sebou posílat software a media data (už ne moc legálně). Výrobce takto získá jméno a haldu věrných uživatelů. Co s tím dál? Odpověď se nabízí. Odtud je jen krůček k tomu, aby autory tohoto systému napadlo, že by se jeho technologie dala využít i komerčně. Geniálně jednoduché, ale zároveň nic nového pod sluncem.

BitTorrent nemusí už investorům ani potencionálním poskytovatelům obsahu dokazovat sílu své technologie. To za něj dělají milióny uživatelů. A o dostatek reklamy se postará i samotná RIAA. Neboť i negativní reklama může být velmi účinná.

WT100

Malý háček je ale v tom, že získáním investice do technologie, která se používá pro nelegální činnost, se nedá mluvit o zlegalizování. Můžeme mluvit o dobrém obchodě, ale zprávy o tom, že se jedná o zlegalizování P2P sítě, jsou naprosto scestné a zavádějící. Síť uživatelů, kteří v současné době BitTorrent používají, nikdo nezlegalizuje ani omylem. BitTorrent jen využije svého know-how a nově i peněz, aby zprovoznil podobnou síť pro zavření úst lidem z mediální branže. Bude pak vydávat zprávy o tom, kolik má legálních uživatelů (tedy těch, kteří stahují filmy za peníze) a o kolik méně dolarů přišla filmová studia a gramofirmy díky legální síti BitTorrent. Ale nikdo se nebude už zajímat o to, kolik uživatelů používá stejnou technologii k nelegálnímu stahování téhož obsahu.

A jen mezi námi. Divil bych se, kdyby někdo bránil BitTorrentu, aby z peněz od důvěřivých investorů pár zlaťáků ulil i na vývoj „nelegální“ větve. Kde jinde by sehnali tak velké množství uživatelů, kteří jim rádi otestují jejich software? Jednoduše geniální.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?