Hlavní navigace

Jaká je budoucnost WiFi v kavárnách?

Mirek Zeman 21. 1. 2004

V posledních měsících se v Praze objevila řada míst, kde je možné se připojit prostřednictvím WiFi. Pomineme-li hotely a letiště (a benzínové pumpy...), nachází se na seznamu přístupových bodů i několik kaváren, jaké jsou populární například ve Spojených státech. Jakou má WiFi v kavárnách a v restauracích budoucnost?

V pondělí jsem byl v kavárně Káva, káva, káva v pasáži Platýz. Na jednom z těch míst, kde si můžete objednat dvojité espreso, půl na půl s kofeinem a bez, ještě posypat kakaovým pudrem a nechat místo na mléko. A kde si lze ze stojanu vzít Guardian či Le Monde Diplomatique, abyste se před ostatními hosty a personálem blýskli svou kulturní gramotností.

Tentokrát jsem však neměl chuť na espreso s mlékem, ale pojal jsem plán přeměnit si kavárnu v dočasné – a příjemné – pracoviště, abych se nemusel ze středu Prahy vracet do kanceláře a za dvě hodiny zase nazpět. A rovněž mě lákala možnost vyzkoušet zde umístěný WiFi hotspot Českého Telecomu.

Vím, vím. WiFi není v centru města žádnou novinkou, mně však nikdy nepřišla dvakrát použitelná (nebo jsem prostě neměl štěstí). V nejranější fázi fungovala zejména na místech, která jsou pro seriózní práci nemyslitelná, jako například prostředek Václavského náměstí apod.

První trochu přijatelnou WiFi, která se nacházela tam, kde ji člověk s notebookem ocení nejvíce, tj. v restauračním zařízení, byl původní pilotní projekt společnosti Vanco Net, provozovaný dnes firmou WideNet. Ten bylo možno „naladit“ například v kavárně U Prokopa, McDonaldu či v indické restauraci East West.

Bohužel nebyl (a není) úplně použitelný, protože vzhledem k venkovnímu pokrytí musíte mít stolek u okna. Ty však bývají většinou obsazeny, proto se na něj nelze příliš spolehnout. Navíc připojení funguje mírně nevypočitatelně, takže vás to neustále nutí posunovat notebook po stole za účelem zlepšení kvality signálu.

V Káva, káva, káva (alespoň v té v Platýzu, ještě jedna je na Andělu, ale ta je víc nóbl, aby vyhovovala zaměstnancům okolních moderních kancelářských budov a jejich manželkám nakupujícím v přilehlých buticích…) má umístěn hotspot Český Telecom, a to uvnitř kavárny, takže s kvalitou signálu nejsou problémy.

Ze strany Českého Telecomu se rovněž jedná o pilotní projekt a dlužno poznamenat, že je to na něm vidět. V první řadě je třeba se – z mně neznámých důvodů – přihlašovat pomocí MSIE, takže jsouce vybaveni například Mozillou, ostrouháte. V materiálech Českého Telecomu to však není uvedeno, takže mi proces registrace trval asi 30 minut.

Dalším fíglem je, že Český Telecom vám neumožní zvolit si uživatelské jméno a heslo, ale obé je vám náhodně vygenerováno v přibližně takovýchto tvarech: 32fsd4g. To znamená, že nemáte šanci si je zapamatovat a musíte si je (proti všem bezpečnostním zásadám) někam zapsat, případně se pokaždé registrovat znovu a znovu.

Výraz „pilotní projekt“ dává tušit, že Český Telecom nemá v úmyslu svoji WiFi síť nechat jen tak napospas náhodným uživatelům, ale rád by ji jednoho krásného dne zpoplatnil. To měl ostatně podle svého původního tvrzení v plánu již před několika měsíci, ale ve skutečnosti se termín neustále odsouvá a odsouvá (což je vždy prezentováno jako projev dobrodušnosti).

Dle mého názoru je však představa horentních sum vydělaných na provozu WiFi v kavárnách a restauracích naprosto zcestná. Například v – z hlediska používání WiFi – rozvinutých Spojených státech přišel s podobným nápadem vyhlášený řetězec kaváren Starbucks, kde za hodinu připojení chtějí šest dolarů. A výsledek? Průměrně dva lidé denně.

Zpoplatnit WiFi v kavárnách by bylo stejné jako zpoplatnit například již zmíněný Guardian, Le Monde Diplomatique, francouzské obrázkové magazíny, cukr nebo smetanu. Zkrátka všechno, co je běžně v kavárnách zdarma.

Nehledě na to, že zpoplatnění WiFi by nebylo ani efektivní. Samotné zbudování a připojení hotspotu stojí pár korun (je-li realizováno skrze ADSL) v porovnání s tím, kolik by to vše stálo s účtovacím systémem, zákaznickou podporou apod. A myslím, že to Český Telecom ví, proto ono zpoplatnění neustále odkládá.

Chytří majitelé kaváren a restaurací budou dle mého názoru brát WiFi jako lacinou konkurenční výhodu, kterou lze přilákat movitější klientelu. A ta si pak ráda bude místo espresa s mlékem ze 69 korun objednávat vente mandlové frapučíno z angolské směsi s přírodním cukrem a pár zrnky skořice za dvojnásobek či trojnásobek.

Anketa

Bude se na WiFi v kavárnách vydělávat?

Našli jste v článku chybu?

24. 1. 2005 1:43

Jarek Jesenský (neregistrovaný)
Vzhledem k tomu, že jsem nedávno připravoval cenovou nabídku na odběr více notebooků s vestavěnou Wi-Fi a tříletou zárukou (ta se jistě bude hodit ;-) do lepšího hotelu předpokládám, že ani tam ještě všichni hosté notebook nemají, nebo si ho nevozí s sebou. Mají však jistě dost peněz na to, aby si ho zapůjčili, případně za něj složili nějakou zálohu.
Škoda že je tak složité a drahé mít na půjčování známé hry, jinak by šly v hotelu notebooky předpokládám na dračku: dospělí kvůli Internetu a děti…

23. 1. 2005 23:04

dj-bobr (neregistrovaný)
Poslední dobou jsme uvažovali, že bychom zavedli do jednoho nejmenovaného pensionu WiFi signál APčka sítě CZFree.Net, kde by bylo k dispozici dejme tomu 64kbps zdarma pro klienty pensionu. Ethernet ne - zásuvky by moc dlouho nevydržely :(
Nemá někdo přehled, jaké procento cizinců ubytovaných v pensionu střední třídy má notebook s wifinou? Dalo by se eventuelně zřídit půjčování PCMCIA/USB WiFi adaptéru za - dejme tomu - 1 až 2 euro/den. Je to hodně nebo málo? Dělá se něco podobného i v zahraničí…
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO