Hlavní navigace

Jaká je budoucnost WiFi v kavárnách?

Mirek Zeman 21. 1. 2004

V posledních měsících se v Praze objevila řada míst, kde je možné se připojit prostřednictvím WiFi. Pomineme-li hotely a letiště (a benzínové pumpy...), nachází se na seznamu přístupových bodů i několik kaváren, jaké jsou populární například ve Spojených státech. Jakou má WiFi v kavárnách a v restauracích budoucnost?

V pondělí jsem byl v kavárně Káva, káva, káva v pasáži Platýz. Na jednom z těch míst, kde si můžete objednat dvojité espreso, půl na půl s kofeinem a bez, ještě posypat kakaovým pudrem a nechat místo na mléko. A kde si lze ze stojanu vzít Guardian či Le Monde Diplomatique, abyste se před ostatními hosty a personálem blýskli svou kulturní gramotností.

Tentokrát jsem však neměl chuť na espreso s mlékem, ale pojal jsem plán přeměnit si kavárnu v dočasné – a příjemné – pracoviště, abych se nemusel ze středu Prahy vracet do kanceláře a za dvě hodiny zase nazpět. A rovněž mě lákala možnost vyzkoušet zde umístěný WiFi hotspot Českého Telecomu.

Vím, vím. WiFi není v centru města žádnou novinkou, mně však nikdy nepřišla dvakrát použitelná (nebo jsem prostě neměl štěstí). V nejranější fázi fungovala zejména na místech, která jsou pro seriózní práci nemyslitelná, jako například prostředek Václavského náměstí apod.

První trochu přijatelnou WiFi, která se nacházela tam, kde ji člověk s notebookem ocení nejvíce, tj. v restauračním zařízení, byl původní pilotní projekt společnosti Vanco Net, provozovaný dnes firmou WideNet. Ten bylo možno „naladit“ například v kavárně U Prokopa, McDonaldu či v indické restauraci East West.

Bohužel nebyl (a není) úplně použitelný, protože vzhledem k venkovnímu pokrytí musíte mít stolek u okna. Ty však bývají většinou obsazeny, proto se na něj nelze příliš spolehnout. Navíc připojení funguje mírně nevypočitatelně, takže vás to neustále nutí posunovat notebook po stole za účelem zlepšení kvality signálu.

V Káva, káva, káva (alespoň v té v Platýzu, ještě jedna je na Andělu, ale ta je víc nóbl, aby vyhovovala zaměstnancům okolních moderních kancelářských budov a jejich manželkám nakupujícím v přilehlých buticích…) má umístěn hotspot Český Telecom, a to uvnitř kavárny, takže s kvalitou signálu nejsou problémy.

Ze strany Českého Telecomu se rovněž jedná o pilotní projekt a dlužno poznamenat, že je to na něm vidět. V první řadě je třeba se – z mně neznámých důvodů – přihlašovat pomocí MSIE, takže jsouce vybaveni například Mozillou, ostrouháte. V materiálech Českého Telecomu to však není uvedeno, takže mi proces registrace trval asi 30 minut.

Dalším fíglem je, že Český Telecom vám neumožní zvolit si uživatelské jméno a heslo, ale obé je vám náhodně vygenerováno v přibližně takovýchto tvarech: 32fsd4g. To znamená, že nemáte šanci si je zapamatovat a musíte si je (proti všem bezpečnostním zásadám) někam zapsat, případně se pokaždé registrovat znovu a znovu.

Výraz „pilotní projekt“ dává tušit, že Český Telecom nemá v úmyslu svoji WiFi síť nechat jen tak napospas náhodným uživatelům, ale rád by ji jednoho krásného dne zpoplatnil. To měl ostatně podle svého původního tvrzení v plánu již před několika měsíci, ale ve skutečnosti se termín neustále odsouvá a odsouvá (což je vždy prezentováno jako projev dobrodušnosti).

Dle mého názoru je však představa horentních sum vydělaných na provozu WiFi v kavárnách a restauracích naprosto zcestná. Například v – z hlediska používání WiFi – rozvinutých Spojených státech přišel s podobným nápadem vyhlášený řetězec kaváren Starbucks, kde za hodinu připojení chtějí šest dolarů. A výsledek? Průměrně dva lidé denně.

Zpoplatnit WiFi v kavárnách by bylo stejné jako zpoplatnit například již zmíněný Guardian, Le Monde Diplomatique, francouzské obrázkové magazíny, cukr nebo smetanu. Zkrátka všechno, co je běžně v kavárnách zdarma.

MIF16

Nehledě na to, že zpoplatnění WiFi by nebylo ani efektivní. Samotné zbudování a připojení hotspotu stojí pár korun (je-li realizováno skrze ADSL) v porovnání s tím, kolik by to vše stálo s účtovacím systémem, zákaznickou podporou apod. A myslím, že to Český Telecom ví, proto ono zpoplatnění neustále odkládá.

Chytří majitelé kaváren a restaurací budou dle mého názoru brát WiFi jako lacinou konkurenční výhodu, kterou lze přilákat movitější klientelu. A ta si pak ráda bude místo espresa s mlékem ze 69 korun objednávat vente mandlové frapučíno z angolské směsi s přírodním cukrem a pár zrnky skořice za dvojnásobek či trojnásobek.

Anketa

Bude se na WiFi v kavárnách vydělávat?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017