Hlavní navigace

Jakou budoucnost mají online kanceláře?

Michal Černý 21. 11. 2008

Mít k dispozici svoji kancelář kdekoli, kde je Internet, je lákavé, stejně jako další výhody online kancelářských řešení. Vždy se ale najde nějaký ten háček.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Podle nedávného průzkumu na 2400 amerických domácnostech pouhé jedno procento uživatelů používá nejrozšířenější online kancelářský balík od Google. Výzkum jedním dechem dodává, že velká většina uživatelů online kanceláře současně používá některý instalovaný program stejného zaměření. Průzkum tedy poukázal na skutečnost, že online kancelářský balík může být pro někoho výhodný a příjemný, ale současně téměř nikomu nenabízí všechny potřebné funkce a možnosti. To, co je možná překvapivější (alespoň pro mě), je fakt, že téměř polovina lidí žádný Office doma nepotřebují. Stačí jim maximálně Notepad či Wordpad. A zde si myslím mají online kanceláře navrch, přinejmenším funkčně.

Kdykoli se hovoří o online kancelářských balících, ať již pocházejí od libovolné firmy, vždy přijde na řadu otázka bezpečnosti a ochrany soukromí. Svěřit své dokumenty třetí osobě? Navíc zcela neznámé? To je pro mnoho hlasitých diskutujících velký problém. Dovolím si ale tvrdit, že počet lidí, kteří by prostřednictvím internetové kanceláře svěřili nějakému „velkému bratrovi“ nějaké významné tajemství, je naprosté minimum. Boj o úspěch se povede, především mezi uživateli kteří používají poznámkový blok. Přechod například na Google Notebook (například i jako rozšíření pro Firefox) by nemusel být příliš bolestný a výhody pro mnohé budou nemalé. Bude to boj o nenáročné uživatele. Právě oni budou dost možná rozhodovat velikosti o úspěchu či neúspěchu celé koncepce online kanceláře.

Ti nároční uživatelé mají zpravidla vybráno a obvykle vědí, proč si zvolí právě tu či onu variantu. Osobně používám primárně OpenOffice, protože potřebuji rychle a pohodlně psát texty s poměrně velkým množstvím vzorců. Někdo potřebuje pohodlnou hromadnou korespondenci a jednoduché ovládání, takže používá MS Office, apod. Cílová skupina lidí, kteří žádný balík nepoužívají, je tedy podstatně snazším terčem. Stačí je přesvědčit, že tu kterou službu potřebují, což nemusí být ani tak těžké.

Kritici mohou říkat, že online kancelář nemá šanci, protože je Internet stále pomalý, ne vždy stabilní, pokrytí nedobré. V tomto kontextu je však potřeba připomenout, že není daleko doba, kdy pro většinu z nás byl Internet něco velmi vzácného a podivného, kdy jsme kupovali časopisy o IT kvůli přiloženým CD. Pak přišlo vytáčené připojení, DSL,… V zásadě během osmi let se náš pohled na Internet a jeho možnosti zcela změnil a hovořit o technických omezení se zdá býti poněkud předčasné. Online kancelářské balíky (v nejširším slova smyslu) šanci mají. Jak s ní naloží, ale není zcela zřejmé. Mohu-li připojit svůj tip, pak věřím, že svůj podíl mohou a budou zvyšovat poměrně značně.

Našli jste v článku chybu?

25. 11. 2008 22:15

Radek (neregistrovaný)
Jsou tam proto, aby na ne nechodilo 100 zalob za den, ale jenom 10. Vemte si ze jsou zeme, kde existuji stovky tisic vychcanku s diplomem kteri se chytnou uplne vseho, protoze plati hypoteku a maji dva roky stare auto a je to jejich prace.

Nez to sofistikovane resit, tak tam daji Googlove co nejlepsi a nejvyhodnejsi frazi. Napriklad uloziste fotografii, typu Flickr, Picasa... delate jako Yahoo propagaci Flickru, udelate sreenshot main page do prezentace na nejakou konferenci, je tam nahodou vy…

24. 11. 2008 23:30

Jo, samozrejme vsichni vime ze realne riziko zneuziti nejakych informaci Googlem se rovna nule a kdybych nekdy mel, nedej boze, rozumny duvod k pouzivani GoogleDocs, tak se na takove drobnosti vubec neohlizim...

Ale preci jen... Dokaze mi nekdo vysvetlit, proc ma Google potrebu davat do licencnich smluv takove nesmysly? Oni fakt veri ze to nikdo necte?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?