Hlavní navigace

Jakou hodnotu poskytuje Internet uživatelům?

Petr Kadlec

eWorkshop: Přínosy internetových služeb pro běžné uživatele jsou zatím omezené. Jejich skutečný rozvoj nás teprve čeká. Možnosti technických prostředků nejsou poskytovateli služeb plně využívány. Internet stále ještě čeká na svou "killing application", která otevře boom internetových služeb nejširší veřejnosti.

Ptal jsem se svých známých, záměrně především lidí, pro něž není Internet součástí zaměstnání, ale mají k němu přístup, jak ho používají, co pro ně znamená a proč ho nepoužívají víc. Jak asi čekáte, pokud ho používají vůbec, mají většinou na mysli email a neumí ho odlišit od webu, který používají spíš jen studenti a mládež. Málokdo připustil, že ve skutečnosti neví, jak na to. Zato někteří naplno řekli, že zatím neví, proč by Internet používali – věděli samozřejmě, že web je obrovským zdrojem informací, ale tvrdili, že informace, které oni potřebují, dostanou i jinými prostředky. A pokud k Internetu nemají volný přístup v práci nebo ve škole, jako další důvod uváděli vysokou cenu připojení. Jejich očima to vlastně znamená, že na webu není nic, o čem by věděli, co by jim stálo za 15,60 Kč za hodinu.

Internetový optimismus minulého období byl šířen médii, ale vytvářen primárně investory, kteří uvěřili vizi, že jim Internet dává snadný přístup k obrovskému množství zákazníků. Uvědomili si, že kdo jako zprostředkovatel pomocí různých služeb získá kontrolu nad podstatnou částí připojené veřejnosti, bude moci ostatním (producentům, prodejcům, poskytovatelům, kteří byli pomalejší) toto bohatství výhodně prodávat. Je pravda, že v internetovém podnikání být první často znamená značnou výhodu. Ale udržet zájem vytvořený boomem informací je mnohem těžší. Proto se dnes zdá nejen investorům, ale i uživatelům, že šlo pouze o „internetovou bublinu“.

Tím, že poskytovatelé nedokázali vybudovat atraktivní služby se životaschopným obchodním modelem ještě v době boomu, podřízli sami sobě větev. Na to teď dojíždí i mnoho velmi dobrých nápadů. Přehnaný optimismus nahradila přehnaná nedůvěra. A získat důvěru a kritické množství uživatelů („běžných občanů“) pro intenzivní používání internetových služeb jako pro televizi, telefon nebo mobil je samozřejmě rozhodující bod úspěchu. Odhaduje se, že až bude připojena na Internet alespoň třetina domácností (dnes údajně necelých 20%), dojde teprve ke skutečnému rozvoji B2C.

Co chybí na Internetu, aby byli lidé ochotni „stát frontu na Internet“ tak, jak před Vánocemi stáli fronty na mobily? Co změní vnímání lidí vedoucí k závěru, že za 15,60 Kč za hodinu je pro ně připojení příliš drahé, když bez váhání zaplatí stejnou sumu za pár primitivních SMSek nebo za jedno pivo či za 20 minut v kině? Co je hodnotou (nikoliv vždy jen materiální), kterou by lidé na Internetu chtěli nalézt a která by je přitáhla k jeho používání i za 15,60 za hodinu (ne, že bych si nepřál, aby to bylo brzy za míň!)?

Ještě malou poznámku. Pokud se chceme dobrat něčeho solidního, musíme samozřejmě myslet i na druhou stranu. Na nadšence, kteří investují své úspory, aby realizovali na síti nápad, který „na 100% potáhne“. Na to, že provozovat server a připravovat internetovou službu něco stojí a že krachujících start-upů je už až moc. Výkřiky, že Internet bude hitem, když tam bude muzika, filmy a vůbec všechno zadarmo nebo se slevou, nepovedou k cíli. Nejde o to prodávat věci se slevou, to zahubí dříve či později každý e-shop, ale s atraktivní přidanou hodnotou!

  • Jaká hodnota je tedy dnes na Internetu (kromě záplavy netříděných informací)?
  • Jakou hodnotu by tam chtěli lidé nalézt?

Co myslíte?

Našli jste v článku chybu?

28. 2. 2001 19:27

Petr S. (neregistrovaný)
Cestou dál je IMHO jen zpřirozenění použití všeho. (Budou to aplikace pro přístroje s hlasovým ovládáním na dálku?)

Nechtěl jsem se dotknout vašeho výzkumu, ani ho zpochybňovat. Šlo mi o to, že každý člověk rád získává užitečné dovednosti, které ale čím dál rychleji zastarávají. Pokud nemám čas i motivaci trvale vstřebávat novinky, přestanu je využívat, dokonce o jejich existenci i přestanu vědět. Proto píšu, že dokud se v rodinách nezrovnoprávní "přístup k volnému času", poměry ženy/muži a staří…

28. 2. 2001 16:47

Petr K. (neregistrovaný)
Myslim, ze neni off-topic, co jde po zakladni otazce - kde muze vzniknout na internetu takova hodnota, ktera primeje sirokou verejnost, aby vynalozila sve usili se tam dostat?

Statni a verejne instituce by mely poskytovat informace na internetu automaticky zadne pochyby (ad bod c). znate www.centralni-adresa.cz ,vortal statni spravy provozovany Ceskou postou? Asi tam neni jeste vsechno, ale uz opravdu dost...).

Ale proc by soukromy subjekt mel investovat penize do vytvoreni sluzeb, kdyz mu…DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?