Hlavní navigace

Jaký byl souboj titánů o Mr.Linxe?

Marek Antoš 8. 2. 2000

Před časem proběhla - kupodivu bez valného zájmu - českým Internetem zpráva, že Computer Press odkoupil obchodní práva na síť výměnné reklamy Mr.Linx. Pozadí celé operace je však poměrně zajímavé a následkem je značné rozkmotření Mobil serveru a Computer Pressu, kteří spolu dříve úzce spolupracovali.

Před časem proběhla – kupodivu bez valného zájmu – českým Internetem zpráva, že Computer Press odkoupil obchodní práva na síť výměnné reklamy Mr.Linx. Pozadí celé operace je však poměrně zajímavé a následkem je výrazné rozkmotření Mobil serveru a Computer Pressu, kteří spolu dříve úzce spolupracovali.

Computer Press vznikl před několika lety, dávno před českým Internetovým boomem, jako nakladatelství počítačové literatury a vydavatelství časopisů v témže oboru. Postupem času si v těchto oblastech dokázal vydobýt slušný úspěch, přestože konkurence je na tomto trhu poměrně silná, a rozšířil své aktivity i jinam. Velmi aktivní je již přes dva roky i v Internetu, kde si pozvolna dokázal vybudovat zajímavé impérium služeb: počítačové zpravodajství Živě, knihkupectví Vltava, obchodní dům Vltava2000, magazín o hrách Doupě, prohledávač konferencí Serge (podle auditu kupodivu poměrně neúspěšný). Nyní si do sbírky přidal také Mr.Linxe, přesněji obchodní práva na něj. Jinými slovy to znamená, že to budou právě obchodníci Computer Pressu, zocelení zkušenostmi z časopisové inzerce, kteří budou nyní prodávat jeho reklamní prostor.

Na podrobnosti celé transakce jsem se před nedávnem zeptal duchovního otce Computer Pressu Jiřího Hlavenky. Zajímalo mne především, co se skrývá pod pojmem obchodní práva a co tedy Computer Press vlastně koupil a na jak dlouho. Podle jeho slov je situace velmi jednoduchá: dosavadní provozovatel Mr.Linxe, společnost Clark NetProject, bude i nadále pokračovat ve vývoji aplikace zejména se snahou jejího rozšíření i do zahraničí, prodej reklamy v Čechách naopak připadne Computer Pressu. Do určité míry tedy došlo k oddělení Mr.Linxe jako softwaru, aplikace, a Mr.Linxe jako konkrétní české reklamní sítě.

Clark však nebyl jedinou společností, která stála u kolebky dnešního Mr.Linxe. Je dobře známou skutečností, že na něm měl podíl také Mobil server, který mu značně pomohl mediální podporou, zapojením svého reklamního prostoru a v neposlední řadě měl na starosti právě prodej reklamy. Mr.Linx byl také vždy prezentován jako společný projekt obou společností. Již na sklonku minulého roku však bylo zřejmé, že se Mobil server na Mr.Linxovi přestává podílet a nyní tedy definitivně přepustil své místo Computer Pressu. Přesněji řečeno, jeho místo mu bylo přepuštěno, proti vůli Mobil serveru.

Nejzajímavější na celé události je skutečnost, že Mobil server a Computer Press spolu dříve poměrně úzce spolupracovali, patrně nejúžeji ze všech významnějších hráčů na Internetovém trhu. Computer Press „pustil“ Mobil server do svých papírových Mobilit, pravidelné přílohy Computeru o mobilních komunikacích, Mobil server naopak dávál Computer Pressu prostor ve svém všeobecném zpravodajském serveru iPort. Řada služeb obou společností byla navíc komplementární, jako příklad je možno vzít Pandoru a Serge. Je ale pravda, že v některých oblastech si i nadále konkurovali, např. herní magazín Doupě versus Bonusweb.

Vzhledem k této spolupráci to na první pohled vypadalo, že Computer Press mohl získat nějaký podíl v Mobil serveru a v rámci konsolidace společného portfolia serverů přebírá Mr.Linxe právě Computer Press. Záhy se však ukázalo, že realita je bouřlivější: Computer Press podle všeho Mobil server z Linxe jednoduše vyšoupl. To má samozřejmě zničující vliv na bývalé partnerství, což se projevuje i detaily, jako je zrušení vzájemné výměny boxů s odkazy na články mezi Živě a Mobilem či odstranění odkazů na Vltavu a Computer Press obecně z iPortu.

MIF16

Computer Press i Mobil server v současné době disponují velmi širokým záběrem serverů a služeb a stále pokračují v jeho rozšiřování. Co může přinést jejich soupeření se teprve uvidí.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?