Hlavní navigace

O2 otevírá v Pardubicích vývojové centrum, investuje stovky milionů

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 23. 3. 2016

Pardubické vývojové centrum O2 zaměstná 60 lidí. Český operátor bude spolupracovat s univerzitami z Pardubic a Hradce Králové.

Budovat se začalo na podzim loňského roku a firma do něj chce v průběhu několika prvních let investovat až 200 milionů korun. A dnes O2 Czech Republic vývojové a IT centrum na Masarykově náměstí v Pardubicích oficiálně otevřelo. Firma využila už fungující budovu pardubické pobočky O2 vedle sportovní arény, kde sídlí i oddělený CETIN.

Projekt v Pardubicích je součástí velké interní proměny operátora. Jak jsem nedávno podrobně psal, O2 rozjelo největší akci v historii společnosti a za stovky milionů reformuje IT systémy. Do toho spadá i důraz na interní a pružnější vývoj a co nejmenší závislost na externích dodavatelích.

České O2 se nyní profiluje jako technologická firma. „Jsme technologové. O2 už není tradiční telco. Po vyčlenění CETINu nemáme téměř žádné dráty a vše děláme nad IP vrstvou,“ uvedl už dříve pro Lupu Radim Woznica. Firma chce zároveň více působit jako IT dodavatel.

Tahat lidi z Prahy

O2 má zájem o absolventy vysokých škol, v Pardubicích ale zaměstná i zkušenější lidi. Spolupracovat chce i se studenty, konkrétně z technických oborů z univerzit v Pardubicích a Hradci Králové. Firma s oběma školami v březnu podepsala memorandum. Úzká spolupráce proběhne například v rámci nového studijního oboru kybernetické bezpečnosti, včetně praxe.


Autor: Jan Sedlák

O2 zvažovalo i centrum v Plzni, nakonec ale vyhrál ekosystém kolem Pardubic, který se mimo jiné točí kolem firem zaměřených na vývoj radarových technologií. Společnost chce alespoň do určité míry zamezit odlivu absolventů a IT mozků z kraje do tradičních center typu Brno, Ostrava a Praha. Láká nazpět i lidi pracující v hlavním městě, několik už jich přišlo. Poptávka po „ajťácích“ je podle pardubického úřadu práce značná, v evidenci se údajně „příliš neohřejí“.

Jen univerzita v Hradci Králové ročně „vyprodukuje“ kolem 300 absolventů točících se kolem informačních technologií. Ta v Pardubicích je rovněž počítá na stovky.

Centrum O2 do budoucna zaměstná přes 60 lidí. Náběh lidí byl pomalý, nyní už má firma každopádně domluveno 40 zaměstnanců a 20 už jich nastoupilo.

Součástí akce je náborová kampaň a web, kde je aktuálně vypsáno patnáct volných pozic, kromě vývojářů jsou to také UX designéři či systémoví analytici. Pracovat se zde bude mimo jiné na projektech typu Moje O2, O2 Active, internet věcí či na webu společnosti. Klíčové budou i práce na CRM systému, e-shopu a softwaru zákaznického centra.

„Velká část našich technologií běží na Javě, na tu se budeme hodně orientovat i v Pardubicích. Zároveň budeme lidi posílat na různé projekty, aby nezamrzli na jednom,“ říká šéf IT v českém O2 Michal Dvořák. Mělo by to být pružné – O2 v rámci změn rozjelo vývoj rozdělený do menších časových horizontů.

Samotné prostory rozdělené do dvou místností jsou více méně zařízeny ve stylu moderních IT pracovišť, je zde třeba papírový James Bond či náborové plakáty s Darth Vaderem. Na televizích pak běží O2 TV a stanice O2 Sport, kterou se operátor snaží propagovat, sladěný s tím je i stolní fotbálek či balóny.

Hlavní sídlo O2 je v Praze na Brumlovce, pobočky jsou vedle Pardubic rovněž v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem. O2 v Pardubicích na 30. března chystá den otevřených dveří. Láká také na benefity typu neomezená data, nejnovější chytré telefony a podobně. Vedle vývoje v Pardubicích pro O2 pracuje kolem 400 zaměstnanců.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu