Hlavní navigace

Jan Handl: Pro koho jsou mobily opravdu důležité?

Jan Handl 28. 12. 2012

Zaneprázdnění manažeři nebo zemědělci na africkém venkově? Kdo důležitost mobilu skutečně ocení a pro koho může být mobil klíčovým zařízením? Řekli byste, že podíl mobilních přístupů na internet je vyšší v Africe než ve vyspělých zemích? Mobilní zařízení opravdu mění svět, ale jinak, než si myslíme.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V zemích vyspělého světa je penetrace mobilních telefonů skoro stoprocentní, mobily mají (s trochou přehánění) i batolata (a bez přehánění) století důchodci. Pro nás jde o absolutně běžnou věc, kterou používáme k mnoha činnostem – od telefonování po focení a přístup na internet. Mobil v čerpání informací doplňuje internet doma, v práci, kdekoliv. O ostatních kanálech a médiích ani nemluvě. Jsme zahlcováni informacemi a většinu z nich ignorujeme a vypouštíme. Že bychom se sami od sebe snažili informace vyhledávat, aniž bychom je nutně potřebovali? Internet jako studnice vědomostí moc netáhne, spíš se bavíme a zevlujeme.

Představte si, že třeba v Africe je všechno úplně jinak. O počítači a připojení doma nebo v práci si můžete nechat zdát. Mobilní telefon je pak většinou jediným zařízením, prostřednictvím kterého se může běžný Afričan připojit k internetu. Ve světě je 6 miliard mobilních uživatelů a jenom desetinový počet vysokorychlostních přípojek k internetu. Z těchto dvou čísel je vidět, že mobilní uživatelé (ať už mají jakkoliv chytré či hloupé telefony) mají jednoznačně vyšší šanci dostat se na internet, používat ho ke své práci, k získávání informací a vědomostí. Ano, myslím si, že Afričané nezmlsaní informačním zahlcováním jsou stále ještě schopni ze sítě čerpat vědění, tedy něco víc, než informace.

Za skvělý projekt považuji akci Wikipedia Zero. Jeho cílem je odbourat co nejvíce bariér, které omezují uživatele mobilních telefonů v přístupu k vědění. Zní to možná trochu strojeně, ale význam této a podobných aktivit firem z vyspělejších částí světa směrem k rozvojovým zemím je obrovský. Jste Afričan, jedinou možností jak se připojit k internetu je pro vás použití mobilního telefonu. I když nemáte peníze, na Wikipedii se dostanete, protože je na základě dohody s operátory zdarma, mimo všemožné tarify a paušály. Mimochodem, pokud si myslíte, že v případě podobných akcích jde spíše o to, jak reagují západní firmy a sponzoři a jejich důvodem je skvělý PR materiál, možná se pletete.

Podívejte se na tabulku pětadvaceti zemí s největším podílem mobilních přístupů na Wikipedii. V Nigérii je mobilních přístupů polovina a první evropská země se krčí na 21. místě. Ještě pořád si myslíte, že mobilní internet je hračkou lidí v západní Evropě, USA a Japonsku, lidí, kteří potřebují neustále aktualizovat statusy na sociálních sítích, sledovat vývoj akcií nebo hledat, kdy jim jede nejbližší spoj hromadné dopravy?

Některé země v Africe mají větší podíl mobilních přístupů na internet než nejvyspělejší země. Pokud někdo tvrdí, že „mobile“ změní svět, má pravdu. Ale ta změna přijde z úplně jiné strany, než si mnozí z nás myslí. Jestliže pro nás Evropany je mobilní přístup k informacím v podstatě požitkem, který nás rozmazluje a díky kterému jsme den ode dne „blbější“, jaký význam má onen „mobile“ pro lidi v Africe, kteří díky němu mohou odbourat jednu z nejdůležitějších bariér, které je trápí? Pro našince je chytrý mobilní telefon samozřejmostí, pro mnohé Afričany klíčovým zařízením pro práci, komunikaci, čerpání vědomostí.

Pokud vás zajímá mobilní svět a čísla, podívejte se na globální statistiky za rok 2012, možná vás mnohá z čísel překvapí. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem