Hlavní navigace

Jan Handl: Pro koho jsou mobily opravdu důležité?

Jan Handl 28. 12. 2012

Zaneprázdnění manažeři nebo zemědělci na africkém venkově? Kdo důležitost mobilu skutečně ocení a pro koho může být mobil klíčovým zařízením? Řekli byste, že podíl mobilních přístupů na internet je vyšší v Africe než ve vyspělých zemích? Mobilní zařízení opravdu mění svět, ale jinak, než si myslíme.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V zemích vyspělého světa je penetrace mobilních telefonů skoro stoprocentní, mobily mají (s trochou přehánění) i batolata (a bez přehánění) století důchodci. Pro nás jde o absolutně běžnou věc, kterou používáme k mnoha činnostem – od telefonování po focení a přístup na internet. Mobil v čerpání informací doplňuje internet doma, v práci, kdekoliv. O ostatních kanálech a médiích ani nemluvě. Jsme zahlcováni informacemi a většinu z nich ignorujeme a vypouštíme. Že bychom se sami od sebe snažili informace vyhledávat, aniž bychom je nutně potřebovali? Internet jako studnice vědomostí moc netáhne, spíš se bavíme a zevlujeme.

Představte si, že třeba v Africe je všechno úplně jinak. O počítači a připojení doma nebo v práci si můžete nechat zdát. Mobilní telefon je pak většinou jediným zařízením, prostřednictvím kterého se může běžný Afričan připojit k internetu. Ve světě je 6 miliard mobilních uživatelů a jenom desetinový počet vysokorychlostních přípojek k internetu. Z těchto dvou čísel je vidět, že mobilní uživatelé (ať už mají jakkoliv chytré či hloupé telefony) mají jednoznačně vyšší šanci dostat se na internet, používat ho ke své práci, k získávání informací a vědomostí. Ano, myslím si, že Afričané nezmlsaní informačním zahlcováním jsou stále ještě schopni ze sítě čerpat vědění, tedy něco víc, než informace.

Za skvělý projekt považuji akci Wikipedia Zero. Jeho cílem je odbourat co nejvíce bariér, které omezují uživatele mobilních telefonů v přístupu k vědění. Zní to možná trochu strojeně, ale význam této a podobných aktivit firem z vyspělejších částí světa směrem k rozvojovým zemím je obrovský. Jste Afričan, jedinou možností jak se připojit k internetu je pro vás použití mobilního telefonu. I když nemáte peníze, na Wikipedii se dostanete, protože je na základě dohody s operátory zdarma, mimo všemožné tarify a paušály. Mimochodem, pokud si myslíte, že v případě podobných akcích jde spíše o to, jak reagují západní firmy a sponzoři a jejich důvodem je skvělý PR materiál, možná se pletete.

Podívejte se na tabulku pětadvaceti zemí s největším podílem mobilních přístupů na Wikipedii. V Nigérii je mobilních přístupů polovina a první evropská země se krčí na 21. místě. Ještě pořád si myslíte, že mobilní internet je hračkou lidí v západní Evropě, USA a Japonsku, lidí, kteří potřebují neustále aktualizovat statusy na sociálních sítích, sledovat vývoj akcií nebo hledat, kdy jim jede nejbližší spoj hromadné dopravy?

WT100

Některé země v Africe mají větší podíl mobilních přístupů na internet než nejvyspělejší země. Pokud někdo tvrdí, že „mobile“ změní svět, má pravdu. Ale ta změna přijde z úplně jiné strany, než si mnozí z nás myslí. Jestliže pro nás Evropany je mobilní přístup k informacím v podstatě požitkem, který nás rozmazluje a díky kterému jsme den ode dne „blbější“, jaký význam má onen „mobile“ pro lidi v Africe, kteří díky němu mohou odbourat jednu z nejdůležitějších bariér, které je trápí? Pro našince je chytrý mobilní telefon samozřejmostí, pro mnohé Afričany klíčovým zařízením pro práci, komunikaci, čerpání vědomostí.

Pokud vás zajímá mobilní svět a čísla, podívejte se na globální statistiky za rok 2012, možná vás mnohá z čísel překvapí. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává