Názory k článku
Ján Simkanič: Proč o výsledku 1. kola prezidentských voleb rozhodly sociální sítě

pd
pd (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
15. 1. 2013 7:31 Nový

fakta

celé vlákno

Me be zajimala spis fakta: jake je vekove rozlozeni volicu u techto voleb, pocty volicu ve vekovych kategoriich. Jake je vekove rozlozeni uzivatelu zminovanych socialnich siti a jejich pocty. Protoze podle meho nazoru na to mel nejaky FB natoz pak Twitter pramaly vliv. Tyhle site jsou samohonky, generuji si znacnou cast obsahu sami pro sebe a tim posiluji svuj dojem o svoji dulezitosti. Pusobi jako takove zesilovace prdu. Sice muze byt tema nicotne ale je-li dostatecne popularni tak na sebe nabali aktivitu a umele se nafoukne.
A ze je o nich (tech sitich) v tv? No ano, tv se jich z casti boji a z casti nevi co s nimi. V takovem pripade je dobra strategie delat ze jsem dotycneho subjektu spojenec a ne nepritel...

Petec
Petec (neregistrovaný) ---.29.broadband11.iol.cz
15. 1. 2013 11:13 Nový

Re: fakta

celé vlákno

Zesilovač prdu, to je výstižné. V televizi je to asi hlavně proto, že se snaží být trendy in ve všech ohledech. FB se také snažím i využít k reklamně svého byznysu, jako vše další co se nabízí. Znám ale hejno lepších způsobů, než se snažit oslovovat dřepáky u PC, žijících části svých osobnosti ve virtuálním světě.

kaja
kaja (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
15. 1. 2013 7:36 Nový

omyl

celé vlákno

Pekna ukazka toho, jak dalece se mohou lisit dojmy a realita. Staci se podivat na vekove slozeni volicu jednotlivych kamdidatu, absolutni pocty odevzdanych hlasu a vase teorie se zhrouti jako fomecek z karet. Naopak, volby ukazaly, ze nova media je snadne zmanipulovat za par facek, pokud jste Bakala a muzete vytvorit dostatek obsahu. Tyto volby byly tedy naopak ukazkou prohry obcanske spolecnosti diky manipulaci socialnich siti.

Yossik
Yossik (neregistrovaný) ---.fastportnet.cz
15. 1. 2013 8:03 Nový

Re: omyl

celé vlákno

No zmanipulovat se dají velmi snadno lidé s nízkým IQ. Věděl to Paroubek, ví to i Zeman a celá ČSSD. Stačí dělníkovi slíbit o tři stovky měsíčně víc a hlas je doma. Dělal jsem volby u nás ve firmě a z 15 lidí dostal Zeman 1 hlas...od uklizečky. Inteligentní člověk si udělá názor sám a spíše se zaměřuje na obsah a způsob jakým ten který kandidát jedná s ostatními. To co Zeman předvedl za lacinou rétoriku pár minut po 1.kole mě jen přesvědčilo, že tento člověk tím jak útočí na ostatní jen odvádí pozornost od faktu, že nemá sám co nabídnout. Zeman je politická mrtvola a já jen doufám, že se to za 10 dní ukáže.

Kamil
Kamil (neregistrovaný) ---.euromont.cz
15. 1. 2013 8:32 Nový

Re: omyl

celé vlákno

No u vás ve firmě bych chtěl dělat, ještě aby mě šéf buzeroval kvůli volbám. Co je mu do toho? Jediná uklízečka našla odvahu říct, co si myslí. Ostatní mu vlezli do p.. a řekli mu, co chtěl slyšet - aby byl spokojený. Lidem s nízkým IQ to stačí a šéfovi tohle evidentně stačilo.

Yossik
Yossik (neregistrovaný) ---.fastportnet.cz
15. 1. 2013 9:36 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Bohužel jste to nepochopil. Volby jsme si udělali dobrovolně a jen tak pro zpestření pátečního odpoledne. Šéf je angličan a české volby ho moc neberou. To, že paní uklizečka volila Zemana tedy jistě není projevem její odvahy, spíše nevědomosti a naivity.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
15. 1. 2013 9:51 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Do prvomájového průvodu se také chodilo dobrovolně. Tohle povídejte tomu, co žere seno! A nevidím nejmenší důvod, proč volit někoho, kdo neumí pořádně česky, (on trochu, první dáma neumí česky ani zabučet), a po příštích parlamentních volbách ho trefí šlak a vynesou ho z hradu nohama napřed. Masaryk se musí v hrobě točit jak letecká turbína!

Yossik
Yossik (neregistrovaný) ---.fastportnet.cz
15. 1. 2013 10:16 Nový

Re: omyl

celé vlákno

No jestli máte problém pochopit jednoduchou premisu, že jsme si zcela dobrovolně a jen pro zábavu udělali ve firmě prezidentské volby, pak rozumím i tomu, proč se váš rozhodovací proces omezuje na to, jestli je někdo starej a jestli šišlá.

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz
15. 1. 2013 10:46 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Účast těchto volbách byla 99,67% jak za bolševiků nebo jste je trumfli a bylo to rovných 100%?

Ivan
Ivan (neregistrovaný) ---.kvarteto.net
15. 1. 2013 11:23 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Nechci sahat do vašeho vzdělání, ale když se oháníte Masarykem tak i jeho manželka Charlotte Garrigue Masaryková, (1850, Brooklyn, New York až 1923, Lány) česky moc neuměla a její čeština byla populární :). To jsou, ale náhody, že?

Filip
Filip (neregistrovaný) ---.ucar.edu
18. 1. 2013 22:40 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Prirovnani k manzelce TGM je ovsem zcela mimo misu. Dana dama prozila velkou cast sveho zivota tady, cesky jazyk se naucila a byla cinna ve verejnem zivote. To se od manzelky Karla cekat opravdu neda...

-
- (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 15:03 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Proto nemel problem v roce 1920 navstivit Schwarzenbergy na jejich panstvi, kdyz se vydal poznavat Jihoceskou krajinu ;) nebo Benes o mnoho let pozdeji nevahal prijmout od nich 1 milion ceskoslovenskych korun na budovani opevneni pred Hitlerem.

Prijde mi vtipne, jak se v posledni dobe kazdy ohani Masarykem a Benesem, ale o historii vi akorat kulove. Zapominaji, ze se Schwarzenbergove zaslouzili vyznamne o ceskou statnost.

A proto, mily Karel ma od narozeni vadu reci. Doporucuji se podivat na video z roku 1990 https://www.youtube.com/watch?v=5dS6dl2mvwI Kde je mu dobre rozumet. S pribyvajicim vekem se mu to mluveni zhorsuje. Ja uz v posledni dobe prestavam rozumet, co rika.

Ne, Karel je pro me nevolitelna figurka...

Kamil
Kamil (neregistrovaný) ---.euromont.cz
15. 1. 2013 11:42 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Ok.Jako zábava. Mě spíš zarazilo tvrzení, možná špatně pochopené, že kdo volí Zemana, má nízké IQ. Mě přijde nenormální volit do prezidentské funkce osmdesátiletého staříka a ještě tvrdit, že je symbolem mladých.

Nicméně propaganda funguje a povedlo se vsunout lidem toto rovnítko. Možná ten Facebook v tom určitou roli sehrál, ale spíše ve smyslu mladší milenky. "Podívejte se, já fejsuju, já jsem in." Asi jako Miloš Kopecký, jak si v tom filmu našel mladou milenku, aby vypadal mladší a získal funkci.

DD
DD (neregistrovaný) ---.uk2net.com
15. 1. 2013 23:02 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Ono na tom něco bude. Volí ho především ti, které živí nejčastěji stát a rodiče, nemají zkušenosti a o minulosti kandidátů ví jen to, co napíše Bakala a zazní ve vládní televizi. Na takové voliče Karel cílí a i proto ze sebe dělá punkerského kašpárka. Také dnes má každý truhlík VŠ, proto lze takovou cílovou skupinu vydávat za (formálně) vzdělanější.

Lodo
Lodo (neregistrovaný) ---.cablenet.cz
15. 1. 2013 16:06 Nový

Re: omyl

celé vlákno

tu uklizečku by měli okamžitě hodit na funkci manažera. Protože prokázala absenci stádního chování, odolnost vůči PR hurá akcím a schopnost čelit tlaku skupiny. Určitě by se tam našli další voliči Zemana u Vás ve firmě, to jsem si jistý, ale měli naděláno v gatích, protože se od nich jaksi očekávala podpora Karla, že?

ph
ph (neregistrovaný) 188.120.212.---
15. 1. 2013 11:58 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Inteligentní člověk si udělá názor sám... a proto pak máme rozkradenou státní kasu i celou zemi vy inteligente! Kdybychom doma hospodařili stejně jako to dělá Nečasova vláda, tak dávno bydlíme pod mostem a žereme trávu! Inteligente!

DD
DD (neregistrovaný) ---.uk2net.com
15. 1. 2013 23:27 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Pan Zeman na Schwarzenberga sám od sebe nezaútočil, ale reagoval na Schwarzenbergův útok, že je mužem minulosti. Proto označil Schwarzenberga mužem přítomnosti, druhým mužem dnešní vlády ČR. Než se pustíte do pomlouvání, chce to být informován. Teď když jste byl poučen snad i vám už došlo, kdo odvádí pozornost od toho, že mimo přikresleného pankáče nemá co nabídnout.

pd
pd (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
15. 1. 2013 8:11 Nový

Re: omyl

celé vlákno

No ja se na to chci podivat. Je to nekde srovnano s odpovidajicimi udaji souvisejicich socialnich siti v CR? Kde?

thr aura:68
15. 1. 2013 8:42 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Já bych spíš řekl, že článek je fakticky pravdivý, ale dopady "nových médií" přehání a naopak jiné vlivy podceňuje.
Osobně si myslím, že Fischer zkrátka a dobře neobstál v momentu, kdy se o něj začali lidé opravdu zajímat - najednou se začalo ukazovat, že to s ním není zas tak idylické a tohle bez diskuse pronikalo i do klasických médií. Počínaje opravdu kariéristickým členstvím v KSČ a konče třeba nemalou vinou za situaci kolem podpory solárů, zrovna v tomto případě Topolánkovi jeho popis dění z té doby docela věřím. A najednou nadšení pro něj hodně splasklo...
Sociální sítě mohly pomoci nastartovat pro knížete příliv nových voličů a možná pomohly tomu, že více lidí mířilo k němu než k Dienstbierovi. Ale problém Fishera byl spíše v celkovém neúspěchu jeho kampaně a obecně slabinách jeho osoby.

turista- aura:54

Re: omyl

celé vlákno

Článek dopad nepřehání. Rozhodovala 4% voličů a tenhle počet to klidně dát mohlo.

Článek ovšem taktně zamlčuje důležitý fakt a divím se, že ani v diskuzi zde na Lupě zatím nezazněl: pozornost na Facebooku si lze snadno koupit, pokud máte peníze a PR tým to pochopí a dobře použije.

thr aura:68
15. 1. 2013 10:31 Nový

Re: omyl

celé vlákno

Když jsme u toho, tak i podle průzkumu SANEP těsně před volbami, který patřil k těm spíše přesnějším získal Schwarzenberg nakonec více o skoro 8%, podle jiných výzkumů byl posun dokonce o více než 10%. Kdyby byl posun opravdu jen o 4%, tak neměl šanci. A proti průzkumům z prosince byl rozdíl ještě znatelně větší.
Ta 4% nakonec dělala rozdíl výsledku, ale o to v článku nešlo, ten byl o celkovém posunu preferencí.

turista- aura:54

Re: omyl

celé vlákno

Ta 4% lidí s volebním právem to ale orpavdu rozhodla - je to rozdíl mezi 2. a 3 místem.

Neprovnávejte to s průzkumy. Průzkumy jsou mimo. Ukázalo se to už mnohokrát. Sice dělají nějaký "kvótní výběr", ale podle zastaralých kritérií.

Velikost obce? Proč? Je sakra rozdíl mezi stejnou obcí vedle velkého města s někde v lesích.
Věk (fyzický)? Proč? Daleko důležitější je věk mentální, zda člověk sleduje, co se děje, a udržuje se mladý, nebo někde zamrzl.
Vzdělání? Proč? Dneska studuje každý. VŠ titul u člověka, kterému je 50, znamená něco zcela jiného, než VŠ titul u člověka, kterému je 25.

Dneska názor určují média. Jako doplňující otázky pro kvótní výběr by se měli ptát, sledujete TV zprávy (kterou stanici). Totéž u novin. A samozřejmě také otázka na internet a facebook.

Nebo zkušenost se světem. Doplňující otázka by mohla být, jak často cestujete? Pracoval jste v zahraničí? Jaké umíte jazyky? Kolikrát jste v životě změnil zaměstnání?

Taky otázka na počet dětí by nebyla od věci.

thr aura:68
15. 1. 2013 12:49 Nový

Re: omyl

celé vlákno

V podstatě souhlas, ale zase jsme u článku - článek je dost o té představě, že sociální sítě zvrátily trend, který ukazovaly průzkumy. Osobně bych vůbec nevylučoval ani variantu, že byly zkrátka a dobře průzkumy hodně mimo. Úvahy v článku se tím pak stanou ovšem ještě nepřesnější...

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz
15. 1. 2013 10:48 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

Nemá to být správně Schwanzenberg?

Petr Holý aura:71
15. 1. 2013 12:37 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

Schwarz(en) je černý a berg je hora :)

Takže Karel Černáhora je správně.

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz
15. 1. 2013 14:09 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

To je otázka, jestli je to správně, protože Schwanz je ocas ;-).

Pavel (R) aura:96
15. 1. 2013 14:46 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

He, to je tak, když mám otevřené okno a vrátím se k tomu až za dlouho.

Pavel (R) aura:96
15. 1. 2013 14:44 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

A der Schwanz je ocas (oháňka).
Je pravda, že výslovnost [švancnberk] slýchám často, zejména od mladých nervních reportérek.

Mysel
Mysel (neregistrovaný) 165.72.200.---
15. 1. 2013 17:36 Nový

Re: příjmení - k/g

celé vlákno

Tak to spatne slysite, respektive prani je otcem myslenky. Protoze spravna nespravna :o) ceska vyslovnost toho jmena je "Švarcumberk" (o cemz se muzete kdykoli v jiznich Cechach presvedcit osobne), coz nema s ocasy nic spolecneho.

MoB
MoB (neregistrovaný) 131.207.242.---
15. 1. 2013 8:23 Nový

Na druhý pohled ne

celé vlákno

Nesouhlasím. Zblbnout se dá nemyslící jedinec stejně tak televizí, novinama nebo facebookem. Je to jenom jiný prostředek. A na internetu už dávno nejsou chytré osobnosti a chytří lidé, ale taky vlivové agentury, kšeftování s "přáteli" na sociálních sítích a dokonce je tam i spousta pitomců, co o kandidátech a jejich programu vědí prd. Jinými slovy, žádný kvalitativní posun se nekoná. Jestli bude blbec volit protože to říkali "v televizi" nebo "na fejsbůku" je nakonec jedno. Jedny volby těm mocným utekly, ale u dalších už takovou chybu nejspíš neudělají.

AB
AB (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
15. 1. 2013 14:37 Nový

Jedny volby těm mocným utekly ........

celé vlákno

Tak zrovna tohle, bych s jistotou netvrdil. Nikdo neví, kdo je skutečným koněm mocných. Mohl to být Želé, ale stejně dobře mohl být jen zastíracím manévrem a skutečným koněm je Becherovka nebo Schlafenberg. Nebo i oba dohromady.

Petr Holý aura:71
15. 1. 2013 8:34 Nový

ehm :)

Osobně bych sílu sociálních sítí nepřeceňoval.... daleko větší dopad měly podle mne televizní debaty, kde se ukázalo, kdo je ve skutečnosti jaký formát či neformát.

Na sociálních sítích si pár teenageru zablbne s pankáčem na hlavě postaršího monarchy, a hned je z toho nová revoluce v sociálních sítích? :)

To, že lidi nejsou sami si přece nemusí říkat na sociálních sítích.... každý průzkum veřejného mínění každému voliči řekne, že není sám :)) Když jeho kandidát má 10 nebo 20%, tak je každému jasné, že jsou i jiní :)))

Mimochodem, v čem jsou jiné kidy na sociální síti od kidů v hospodě? Akorát je můžete šířit trochu většímu množství kidalů, než v hospodě :))))

Osobně jsem zvědavý, jakou práci teď udělají kvalitní žurnalisté.... spíše o výsledku voleb rozhoduje, jak položí a jaké otázky Václav Moravec :) a co zase doporučujícího vyplodí redakce Hospodářských a Lidových a jiných novin, než co kdo píše na xichtoknížce :))

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
15. 1. 2013 9:13 Nový

ale kdeze

kdepak nova media, ta rozhodne volby neovlivnila. tech par skutecnych fanousku mezi fake a scrit ucty jsou naprosto marginalni skupina.
jak uz tu nekdo psal, tak jednoznacne rozhodly tv debaty.

tady se dela ze socialnich siti zase fenomen aby se par jedincu nakapsovalo na ukor pitomcu co veri ze jejich kampan/byznys spasi nejakej fb ci nedej boze twitter.

Karell aura:93
15. 1. 2013 10:32 Nový

dojmy

celé vlákno

Tak ted prozmenu par faktu
1. KS volilo 1.2M volicu, v poslednim pruzkumu mel tedy zhruba 0.6M, ted jsem se dival na dve videa, shlednuti 160k a 360k, samozrejme lze predpokladat, ze dost shlednuti je od uz rozhodnutych volicu nebo tech kteri volili nekoho jineho.

2. KS dostal podporu od vyznamnych tistenych i netovych masmedii.

3. Z meho FB skleniku - aktivnich pratel mam docela malo a kdybych mel dat na nazor ktery siri, tak bych cekal, ze postoupi Fischerova s Dientstbierem. Mozna je to vyjimecne, ale byli dost kriticti a s vlastnim usudkem, kazdy kricel neco jineho :-)

4. Tato volba byla docela specificka, protoze pro vetsinu lidi nebyla ztrata hlasu, kdyz podporili 3. nebo 4. v poradi, spise naopak. To je myslim dost dulezity faktor.

Co tim chci rict? Lide si mozna neco rekli, ale porad stacilo, aby se podivali v TV na Fischera, precetli si noviny a uvedomili si, ze podporou dalsich dvou kandidatu proste opravdu neni co ztratit. FB se precenuje (a troufam si tvrdit, ze mel vetsi vliv na zisk u Dienstbiera)

thr aura:68
15. 1. 2013 12:58 Nový

Re: dojmy

celé vlákno

Na tomhle je hezky vidět, jak se podle přátel na FB nedá nic posuzovat a strašně se to liší. V mém okolí na FB totiž pro srovnání nepodporoval Dienstbiera snad nikdo, naopak Schwarzenberg dominoval. Občas někdo podporoval Fischerovou, ale na postup by to nevypadalo. Proti vám docela rozdíl, že? A v tom je právě ta iluzornost FB :-)
Mimochodem lze říct, že moji "přátelé" sice víc odpovídali realitě v postupu knížete, ovšem Zemana nepodporoval prakticky nikdo a přitom první kolo vyhrál - takže ani zde nebyl průnik se skutečností právě moc velký...

Snow
Snow (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 11:07 Nový

blbost

celé vlákno

Podle sociálních sítí, vlastně celého internetu, měl Franz dopadnout rozhodně líp a jak nakonec dopadl? Tohle bych použil jako názornou ukázku toho, že ne vše se odehrává na FB...

hmmm
hmmm (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 21:06 Nový

Re: blbost

celé vlákno

Nevim, jak podle socialnich siti, ale podle me Franz dopadl hodne dobre. Aspon tedy napr. se Sobotkou z ODS.

hmmm
hmmm (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 21:09 Nový

Re: blbost

celé vlákno

oprava: .. napr. VE SROVNANI se Sobotkou...

Snow
Snow (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 23:49 Nový

Re: blbost

celé vlákno

no podle sociálních sití měl vyhrát :-)

Josef K aura:96
15. 1. 2013 11:26 Nový

Vliv socialnich siti

Tech 80 tisic ceskych uzivatelu Twitteru (z cehoz jeste bude znacna cast firemnich uctu) mohlo tezko o necem rozhodnout.

Co se tyce facebooku, tam uz by nejaky ten vliv byt mohl, ale jak jiz spravne nekdo poznamenal, "favoritem" facebooku byl Franz, ktery nakonec ziskal necelych 7 %. Krome socialnich siti tak urcite mela vliv i prezidentska debata (1 milion 696 tisíc sledovanost celou dobu, 2 miliony 811 tisíc alespon 3 minuty), ale i podpora KS od Vladimira Dlouheho a Jana Svejnara. Ze rozhodly socialni site bych tedy netvrdil...

Majkkl
Majkkl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 11:31 Nový

Tomu moc nevěřím.

celé vlákno

Pár desítek tisíc hlasů to může přinést, ovšem valná většina voličů na žádných sítích není. Rozhodující je TV, na tu čumí každý. Fischer se v TV debatách znemožnil sám, za to sítě nemohou. Kromě toho, internet používají spíše inteligentní lidé s nějakým zázemím a u těch dochází k stádní manipulaci spíše méně často... Teď už to vypadá jako že Karel to má jisté. Tím bych si nebyl tak jistý. Projeví se totiž několik faktorů - debaty už budou ve dvojici a tam má Karel handicap, není schopen mluvit jako kniha. Zeman mu otluče o hlavu Kalouska a Drábka. Levicoví voliči jsou spolehlivější v docházce k volbám, spousta těch ostatních ke druhému kolu ani nepůjde, pokud tam nemají toho svého, na menší zlo už tolik lidí nevěří...

jehovista
jehovista (neregistrovaný) 194.213.54.---
16. 1. 2013 13:45 Nový

Re: Tomu moc nevěřím.

celé vlákno

"Rozhodující je TV, na tu čumí každý."
Ja myslim, ze pocet lidi co TV ignoruji, se zvetsuje.

ph
ph (neregistrovaný) 188.120.212.---
15. 1. 2013 11:54 Nový

Proč o výsledku 1. kola prezidentských voleb rozhodly sociální sítě?

celé vlákno

Protože naše debilní mládež nemá svůj názor a jenom opisuje z FB co jim kdo vnutí.

Majkkl
Majkkl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 12:48 Nový

Re: Proč o výsledku 1. kola prezidentských voleb rozhodly sociální sítě?

celé vlákno

... něco na tom možná bude, včera mi chtěly tři hezké mladé slečny v metru vnutit placku Karel na Hrad. Když jsem si s nimi chvilku povídal o Karlovi (nabytí majetku v podivné restituci, Kalousek, Drábek, výkony na zahraničně politické frontě apod.), mírně znejistěly. Nakonec jedna řekla, že budu asi komunista, čím mě velmi pobavila (jsem vysokoškolák se silně nadprůměrným příjmem, naše rodina byla minulým režimem různě postižena, od zákazu činnosti po znárodnění). Chci tím jen říct, že ony slečny měly nadšení mládí, ovšem absolutně žádné znalosti, natožpak trochu kritického myšlení. Jim stačilo, že Karla podporuje i Svěrák... No, jsem na sociálních sítích, ovšem volit ve 2.kole nepůjdu, protože ani jeden z kandidátů za moc nestojí a ať vyhraje kterýkoli, nic zásadního se nestane. Budou si užívat hezkého, finančně zajištěného závěru kariéry, extrémy dělat nebudou (nemají na to ani ústavní prostor), budou prostě tatíčci národa. U toho být nemusím, je mi jedno, kdo vyhraje, ať si zvolí jejich příznivci...

CCblue
CCblue (neregistrovaný) 2a01:490:16:----:----:----:----:----
15. 1. 2013 13:21 Nový

Přání otcem myšlenky?

celé vlákno

Celkově vzato, čím je tato teorie podložena? Já nevidím žádnou statistickou analýzu jak korelují uživatelé sociálních sítí s voliči (ty jo, já ani nevím jak se jeho jméno píše, musím to najít) Schwarzenberga. Odhadovat se to dá z toho, že ho volili mladí a lidi z měst, ale to je tak všechno.
Ono totiž nebylo třeba sledovat všelijaké diskuze, o nějakých průzkumech ani nemluvě. U nás v rodině nikdo FB apod. nepoužívá, třeba já ani jeden průzkum neviděl a debaty jsem s jedinou vyjímkou nesledoval. Proč taky? Kandidáty jsem buď znal nebo si o nich něco přečetl v komentářích zpravodajských serverů.
A nakonec jsem párkrát kouknul na poslední debatu. U ostatních v rodině to bylo prakticky stejně. O tom koho budeme volit jsme spolu nemluvili. A úpřesto jsme se nakonec shodli a zvolili Schwarzenberga.
Zajímavé, co? Mohl bych tedy napsat oslavný článek o tom, že zvítězilo samostatné rozhodování, jenž nebylo nijak manipulováno médii a průzkumy všeho druhu. Ale to by bylo trochu na hlavu. Nemyslíte?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 1. 2013 14:40 Nový

Re: Přání otcem myšlenky?

celé vlákno

Opet jen snaha o prosazeni "dulezitosti" socialnich siti, aby ti ruzni socialni manageri mohli opodstatnit svoji zbytecnou praci plnenim techto siti hovadinami, ktere pry "delaji byznys". Skutecny svet je nekde jinde ... nastesti.

tom
tom (neregistrovaný) ---.207.broadband.iol.cz
15. 1. 2013 14:42 Nový

Re: Přání otcem myšlenky?

celé vlákno

Presne take nevidim jedinou souvislost mezi vysledkem voleb a socialnima sitema nehlede na to ze "socialni site ovlad Schwarzenberg" jsem pred volbama neslysel to az po vysledku

Pavel (R) aura:96
15. 1. 2013 14:59 Nový

Fischer

"Obliba" Fischera byla dle mého uměle vytvořena médii – kdysi jako premiér v nějakém průzkumu nabral hodně a od té doby se o něm vždy mluvilo a psalo jako o premiérovi s vysokou popularitou, to prostě názor lidí ovlivní. Navíc jeho taktika byla mlčet, čehož se měl držet, debaty mu rozhodně nepomohly. Na soc. sítích a v průzkumech u mladých tak oblíbený Franz neoslnil.
Uvidíme 2. kolo, tam má Schwarzenberg na FB velikou oblibu (ostatně i v tištěných médiích, kde je obraz Zeman = guláš a zvětralá desítka, zatímco Schwarzenberg = noblesní kníže, byť se tu a tam objeví nějaké flíčky).

asdf
asdf (neregistrovaný) ---.180.broadband4.iol.cz
15. 1. 2013 16:18 Nový

No, podle mně nízkoikváči volili spíš Svarzenberga než Zemana.

Neschopný medvídek pro teenejdžry na hraní a jako talisman,75 leté kníže, kde není jistota, že během dalších 5 let výkonu presidentské funkce, pokud bude zvolen, nezakalí..... prostě taková nemohoucí či málo mohoucí hračka zdůrazněná marketingem.
Člověk, který plánovitě rušil zahraniční zastupitelství právě v zemích, třeba Jižní Ameriky, kde ekonomika nestagnuje a tudíž kde by naopak vývoz našich firem pomohl naši ekonomiku zlepšit, jenomže na takový vývoz firmy potřebují pomoc lidí znalých tamější situace. Kteří se obvykle vyskytují právě na těch ambasádách. Loprais a Kolomý na Dakaru toho vývozu zas tak moc neudělají.
Člověk, který nechal řádit sociopata Drábka na MPSV, nechal ho krátit dávky či ztěžovat jejich příjem několika miliónům klientů tohoto ministerstva, připravil jejich šikanu nucenými pracemi, prováděl šikanování lidí pracujících ve švarcsystému a to všechno jen proto, aby krvavě ušetřené stovky a tisícovky inkasovali v pravidelných mimořádných měsíčních odměnách budižkničemové typu paní Nagyové nebo typu Drábkova náměstka za to, že rozhasil informační systém pracáků.....
Nějak mi nepřipadá, že by inteligentnější člověk musel zrovna volit Schvarzenberka. Pokud to zrovna není pravicový fanatik.

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka (neregistrovaný) ---.48.broadband10.iol.cz
15. 1. 2013 16:39 Nový

Kolik nás je?

celé vlákno

Honzo,
myslím, že v zásadě máš pravdu v tom, že Internet a jeho komunikační kanály sehrály velkou roli - nevím, jestli skutečně tohle bylo rozhodující nebo ne. Nezapomeň, že internet i sociální média reagovala (a "zesilovala") informační zdroje, které pocházejí ze starého světa - tedy především televizní debaty a samozřejmě také akce na podporu na ulicích.

Druhou otázkou, na kterou nemám odpověď, ale hledám ji :-), je to, zda trochu moc nesoudíme "podle sebe soudím i všechno ostatní". Jasně, já jsem na "svém" Facebooku - protože každý máme ten svůj - zaznamenal obrovskou aktivitu ve prospěch Schwarzenberga. Nicméně můj okruh známých jsou "spříznění lidé", kteří by jej volili tak jako tak. Jak vypadají Facebooky "těch ostatních lidí", kteří si tam vytvářejí zase svoje kroužky? My jsme na facebooku, když to přeženu, od rána do večera - ale je tam i většinové voličstvo? Já si myslím, že ne.

Tedy, i když si myslím, že vliv Internetu a sociálních sítí zde byl, tak bych se asi neodvážil tak kategoricky tvrdit, že rozhodly.

Honza S.
Honza S. (neregistrovaný) ---.iinfo.cz
15. 1. 2013 16:45 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

Podle mě se dá vycházet z jedné věci - myslíš, že by šlo zařídit během dvou týdnů (do Vánoc pořád byli na čele JF a MZ a to nezpochybnitelně) tak razantní obrat veřejného mínění jen skrze TV, print a hospody? A přesvědčit lidi, že karty nejsou rozdané tak, jak všichni říkají (včetně těch médií, která se na poslední chvíli a domnívám se na základě toho, co viděli v online prostoru, rozhodla podpořit KS). Já se domnívám, že ne. To je celé.

Karell aura:93
15. 1. 2013 17:05 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

Je otazka nakolik pruzkumy odpovidaly realite, mnoho lidi bylo nerozhodnutych (napr. u voleb do PS 2010 mela cssd v pruzkumech 27%-30% 2 tydny pred konanim).
A jak jsem psal drive, lidi nebylo potreba presvedcovat, karty se prave v prvnim kole teprve rozdavaji. Mnoho lidi melo Fischera pouze za mensi zlo, takze nebyl duvod mu davat hlas v prvnim kole. To je jednoducha uvaha.

DD
DD (neregistrovaný) ---.uk2net.com
15. 1. 2013 23:13 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

Ano, také si nemyslím, že průzkumy musejí odpovídat realitě. Mohlo jít o taktiku Schwarzenberga snažit se zůstat v pozadí, aby se více útočilo na Fischera a v závěru se vynořit. Má dost vlivu na to, aby si něco takového dokázal zařídit.

v.sp
v.sp (neregistrovaný) 81.90.250.---
15. 1. 2013 23:59 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

To bych netipoval ani tak na Karlův vliv, jako na mizernou úroveň novinářů. Prostě se věnovali jen těm dvěma s nejvyššími procenty a ostatní víceméně ignorovali - kolik toho psali třeba o Dientsbierovi?
Fischerovi pak ten zájem novinářů uškodil, ani nemuselo jít o plánované útoky. On vždycky těžil popularitu z toho, že se nijak neprojevoval, neměl žádné nepřátele, žádné skandály, a nakonec ani žádné veřejně známé názory. To díky novinářům a veřejným debatám skončilo.

Nehledejte spiknutí za něčím, co lze vysvětlit obyčejnou neschopností.

Hlavenka
Hlavenka (neregistrovaný) ---.48.broadband10.iol.cz
16. 1. 2013 12:59 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

Myslím Honzo, že to je jako vždy, že celek se skládá z mnoha dílků, každý přispěje svým. V uvedeném období došlo k masivnímu přelivu voličů od Fischera k Schwarzenbergovi. Fischer byl pro rozumné lidi předtím volbou ve smyslu "slabota, ale lepší než Zeman". Proč došlo k tomu přelivu: v posledních projevech, právě někdy od předvánoc až po pár dní před volbami se Fischer ukázal jako právě tak "nevolitelný" jako Zeman. Dokonale bez názoru, říká slova, jen aby nikoho neurazil a neodradil, přitom ale se v obtížnějších situacích vykrucuje tak, že si lidé uvědomili, že ta "slušnost" je možná jen falešnou slizkostí. (Možná tomu tak ve skutečnosti není, ale prostě sám se takhle "odprezentoval"). Prostě že Fischer je vlastně stejně blbá volba jako Zeman. Takže tam došlo k posunu: když to všichni hodíme Karlovi, tak se on na to druhé místo dostane. A málem vyhrál...

Jak moc v tom hrály roli sociální sítě? Určitě nějakou ano, ale: a) lidé se umí rozhodovat i sami, není potřeba k tomu masové hysterie na Facebooku, b) lidé se potkávají v práci, doma, v rodinách, v hospodě.., c) lidé sledují televizi, rádio, Internet, d) lidé sledují sociální sítě.
Prostě toto všechno jsou dílky do mozaiky. Internet hrál v tomto jednu důležitou, možná i zásadní roli: že si lidé uvědomili, že když to oni (riskantně!) "hodí Karlovi", že v tom nebudou sami - že to nebude propadlý hlas, že to ostatní udělají taky tak. V tento vliv netu a sociálních sítí věřím, to ostatní byl mix všeho ostatního.

Karell aura:93
16. 1. 2013 13:48 Nový

Re: Kolik nás je?

celé vlákno

Neodpustim si jeste jednou pripomenout, ze v prvnim kole pojem "propadly hlas" nema zas takovy smysl jako treba ve volbe do PS. Pokud jsou na prvnich dvou mistech vetsi a mensi zlo, tak je to jen duvod hodit to komukoli nebo volitelnemu na dalsich mistech.

jm
jm (neregistrovaný) 46.167.246.---
15. 1. 2013 19:47 Nový

Motejlek průkopník?

celé vlákno

Ad Tip: Proč je Motejelek průkopník placeného zpravodajství, když má OSUD.cz o mnoho let delší tradici a mnohem více čtenářů? :) Fakt vtipné.

Michal z Michle
Michal z Michle (neregistrovaný) ---.93.broadband2.iol.cz
15. 1. 2013 22:21 Nový

Budou sociální sítě k něčemu i v 2. kole?

Když se podíváme na čísla, konkrétně poslední výzkum ppm factum z 6.1., Miloš 25%, Fišer 20%, a další tři (Karel, Franz, Dienstbier) shodně okolo 11%. Přijde mi, že řada lidí nebyla až tolik vyhraněná (já osobně jsem měl 4 kandidáty) a sociální sítě pomohli vyprofilovat jednoho, který byl společnými silami protlačen. Fišerovi zase až tolik (na procenta) neuškodily, tipoval bych, že od Franze přetáhl Karel hlasů víc (další od Sobotky, Roithové, ...).

Otázka je - může se něco takového podařit v druhém kole? Je tu opravdu tolik lidí, kteří váhají mezi Milošem a Karlem (jako váhali mezi Franzem a Fischerovou? nebo mezi Karlem a Roithovou?). Pochybuju. Maximálně mohou odstrašit nebo mobilizovat (voba jsou to hajzlové - půjdu volit toho menšího / nepůjdu volit vůbec).

DD
DD (neregistrovaný) ---.uk2net.com
15. 1. 2013 23:20 Nový

Respekt = Bakala = TOP09

7. ledna i Respekt sebral odvahu a jako první tradiční médium zdůvodňuje, proč doporučuje k volbě Schwarzenberga.

Nepřijde mi nic odvážného na tom, že médium, které dříve patřilo Karlu Schwarzenbergovi a personálně je tedy na něj silně provázané a dnes patří spolu s ihnedem jednomu z nějvětších sponzorů TOPky gaunerovi Bakalovi - podle výroku soudu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Bakala

To není odvaha, to je servilnost vůči majiteli. A když další média doporučují za celou redakci volit konkrétního kandidáta tak je to buď sprosté vůči jejich redaktorům nebo to znamená, že se nejedná o média, ale o politické sekty.

asdf
asdf (neregistrovaný) ---.180.broadband4.iol.cz
16. 1. 2013 8:49 Nový

Já bych nepodceňoval voliče.

Sice je dost možné, že podle sebe soudím ostatní, ale já osobně obvykle bývám rozhodnutý už před volebními kampaněmi, koho volím.
Volební kampaň je právě jen volební kampaň, tam každý ve snaze být zvolen nažvaní spousty řečí a slíbí kdeco. Tudíž nechápu, proč se zrovna lidi musí rozhodoval podle volebních kampaní. Pro mě je podstatná činnost a chování toho člověka mimo volební kampaně, co dělal a jak se choval předtím. Tam se ukazuje pravá podstata toho člověka a odtamtud se dá nejlépe odvodit, jak se takový člověk bude chovat , pokud ty volby vyhraje.
Pro mě je volební kampaň a volební sliby , nebo tady pinožení kolem sociálních sítí, už jen takový doplněk mého rozhodnutí. Kdy to tak trochu sleduji a kontroluji, jestli jsem se rozhodl dobře a jestli můj zvolený kandidát se nějak hrubě a zásadně neodchyluje z nějakého mnou stanoveného profilu.