Hlavní navigace

Japonské Fujitsu chce v Česku zaútočit na pozice HP, IBM či Oraclu

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 19. 11. 2015

Firma letos plánuje na českém trhu růst o 20 procent. Využít k tomu chce mimo jiné pohyby na trhu s high-end servery.

Nejenom čínské firmy mají zájem získat větší vliv na tuzemském IT trhu. Ovšem zatímco Huawei a Lenovo míří především za menšími a středními zákazníky, japonské Fujitsu by rádo převzalo pozice v lukrativní high-end oblasti. „V těchto systémech jsme v Česku nebyli moc vidět, ale to chceme změnit,“ říká pro Lupu šéf zdejší pobočky Fujitsu Zdeněk Pilz, který do křesla usedl začátkem letošního roku.

Japonci v Česku chtějí využít zejména dvou pohybů na trhu s takzvanými business critical systémy. „Příští rok do jisté míry skončí éra HP a strojů s čipy Itanium a hardwarové pozice výrazně opouští také IBM. Pro nás se tak vytváří prostor zaujmout zákazníky, kteří chtějí pokračovat na unixových systémech. Naše technologie sice běží na x86, ale umíme nabídnout potřebnou vysokou dostupnost,“ vysvětluje Pilz. Firma chce jít také po Oraclu. „Ten se neumí příliš chovat k hardwarovým zákazníkům a není moc dobrý v servisu.“

Fujitsu chce na tomto specifickém trhu během příštího roku získat pěti až desetiprocentní podíl. To už by nemusely být úplně špatné peníze. Podle odhadů se roční český trh s těmito systémy pohybuje nad hranicí 50 milionů dolarů.

Na high-end strojích je zároveň možné získat mnohem lepší marže, než s jakými se operuje v případě tradičních serverů. „Jen v případě hardwaru jsou marže nižší desítky procent. Na servisu a službách okolo je to pak klidně i padesát procent,“ říká Pilz.

Ambiciózní pětiletka

Zdeněk Pilz dříve šéfoval například českému Oraclu a Fujitsu přišel nasměrovat k silnější roli. Firma je na tuzemském trhu aktivní řadu let a zaměstnává zde okolo sta lidí, nijak výrazně ale nevynikala. „Letos máme plán růst o dvacet procent a v dalším růstu chceme pokračovat,“ dodává nový šéf.

Fujitsu
Autor: Jan Sedlák

Fujitsu

„Mým cílem je do pěti let české Fujitsu otočit, nově nastavit a stvořit z něj velkou hrozbu pro konkurenci,“ pokračuje Pilz. Japonci přemýšlí v delších horizontech a „pětiletka“ je něco, s čím pracují i ve Fujitsu.

Současný počet zaměstnanců Fujitsu v Česku se měnit nebude, personální obměny na různých obchodnických a dalších postech ale pod Pilzovým vedením probíhají. „Budou i některé další změny, i když nijak extra velké,“ vzkazuje Pilz. Ten teď chce zejména postavit takový tým, který zvládne prodávat a nasazovat popisovaný „nový“ typ byznysu. V současné době se tak na Chodově hodně vzdělává.

„A na můj vkus jsme stále hodně závislí na byznysu se státní správou. To bych chtěl také změnit a více se přiklonit k enterprise,“ doplňuje. Přesný podíl státní správy na číslech nekomentuje, podle informací Lupy je to nicméně zhruba 30 procent.

WT100

Vysoké ambice má v Česku také čínské Huawei a servery od něj už nakoupil například ČEZ. Fujitsu chce na do velké míry komoditním trhu také soupeřit, ne však pouze přes prodej „krabic“, ale skrze dodávky kompletních řešení i se službami. Tedy něčím, na čem se reálně dají vydělat peníze.

Současné ambice Fujitsu přichází s tím, jak se firma dostala z problematického období, provedla velkou restrukturalizaci, upustila od společného podniku se Siemensem a propustila pět tisíc lidí. „Restrukturalizace je za námi, teď budeme útočit,“ řekl mi už koncem loňského roku viceprezident Fujitsu pro Evropu, Blízký východ a Afriku Duncan Tait. Firma v těchto dvou letech investuje dvě miliardy dolarů do expanze.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?