Hlavní navigace

Jde o sex.com

Michal Jiránek 6. 8. 2003

Právo žalovat registrátora Network Solutions (VeriSign) vysoudil původní majitel domény sex.com Gary Kremen. Registrátor totiž bez svolení převedl Kremenovu doménu sex.com do držení podvodníka. Předchozí soud žalobu zamítl, jelikož doména je nehmotným vlastnictvím.

V pátek 25. července odvolací soud v San Franciscu vrátil případ neoprávněně převedené domény k soudu nižší instance. Panel tří soudců se usnesl, že webová adresa je předmětem vlastnictví, a proto registrátor Network Solutions neměl právo vydat ji bez souhlasu původního vlastníka.

Jak se kradou domény
Celý případ začal v roce 1995, kdy Stephen Cohen zaslal krátce po propuštění z vězení registrátorovi dopis, kde uváděl, že jeho společnost Online Classifieds má připojení k Internetu, a kterým požadoval převod téměř nevyužívané domény sex.com. Dopis obsahoval padělaný podpis původního vlastníka. Network Solutions na něj převedl doménu, aniž by převod ověřoval u tehdejšího vlastníka Garyho Kremena. A nový vlastník pod nabytým doménovým jménem rozjel úspěšný byznys s pornografií, který měl vynášet sto milionů dolarů ročně.

Kremen podal na Cohena žalobu pro neoprávněný převod vlastnictví v roce 1998. Kalifornský soud sice uznal Kremenovu žalobu proti Cohenovi a přikázal Cohenovi, aby Kremenovi zaplatil 65 milionů dolarů odškodného, avšak žalobu proti registrátorovi odmítl.

Avšak Cohen ujel ze Spojených států a skrýval se v Mexiku, a Kremen tak peníze nedostal. Proto se okradený exmajitel rozhodl vymoci náhradu z VeriSign, který mezitím Network Solutions koupil. VeriSign postavil svou obhajobu na tvrzení, že doména není něčím, co lze vlastnit, a proto není zodpovědný za jeho převod na jinou osobu.

Průlom v doménovém právu
Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu, které umožňuje žalovat VeriSign za neoprávněný převod vlastnictví domény, představuje průlom v nahlížení na doménová jména v americkém právu. Dosud totiž soudy odmítaly uznat, že se jedná o předmět vlastnictví, o majetek. Soudce Alex Kozinski v odůvodnění rozsudku píše: „Doménová jména jsou, stejně jako jiné druhy vlastnictví, oceňována, kupována a prodávána – často za miliony dolarů.“

Soud nižší instance, k němuž se nyní případ navrací, předtím oznámil, že ačkoli domény jsou určitou formou vlastnictví, jakožto věci nehmotné nepodléhají zákonu, který by VeriSign činil odpovědným z neoprávněného převodu. Rozhodnutí sanfranciského odvolacího soudu o tom, že VeriSign může být souzen pro odpovědnost za neoprávněný převod vychází především z toho, že k převodu nedošlo omylem, neboť Network Solutions při převodu vůbec dopis neověřoval a doménu převedl, aniž by kontaktoval Garyho Kremena.

Hledaný a na útěku
Pro úplnost bychom měli dodat, že doména sex.com se ke Garymu Kremenovi poměrně záhy vrátila, a jelikož Cohen uniká před spravedlností, vydal na něj v roce 2001 soudní zatykač. Kremen v reakci na zatykač vystavil na svém navráceném webu sex.com vystavil oznámení „Wanted“ a nabídl za Cohenovo dopadení 50.000 dolarů.

To v podstatě donutilo Cohena k domácímu vězení v Mexiku, protože se po jeho stopách okamžitě vydali lovci odměn. Cohenovi právníci poté neúspěšně požádali soud o zrušení zatykače, protože se domnívali, že Cohenův život je v ohrožení.

MIF16

Co z toho plyne pro doménu .cz?
Pravidla registrace domény, která vejdou v platnost v decentralizovaném systému správy domény .cz, jsou podle některých hlasů potenciálním nebezpečím pro majitele zajímavých doménových jmen. Problematická jsou například ustanovení o změně určeného registrátora a fakt, že za veškeré změny zodpovídá právě tento určený registrátor, přičemž Pravidla vydaná CZ.NICem blíže nespecifikují způsob, jakým mají držitelé domén vyjadřovat souhlas se změnami.

V podstatě by se tímto způsobem dalo přijít snadno třeba k doméně seznam.cz. Pokud si pořídím společnost se statutem registrátora, mohu k sobě do správy bez souhlasu držitele a předchozího registrátora převést libovolnou doménu. U takto spravované domény pak zfalšuji žádost o převod na nového držitele, nasměruji doménu na jiné jmenné servery s několikaletou dobou trvanlivosti záznamu, zkrachuji a uklidím se do latinské Ameriky. Než se Seznamu podaří dostat doménu zpět, budou jeho služby pod původní doménou nedostupné a jedničkou mezi portály se stane někdo jiný. Je to samozřejmě bláznivý a hypotetický nápad, ale podle nových pravidel snadno realizovatelný,

říká na téma možných podvodů s doménami redaktor DigiWebu Martin Kopta. I kvůli těmto obavám by alespoň ke změně určeného registrátora měl být požadován ověřený souhlas držitele domén.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET