Hlavní navigace

Je libo .co.cz?

Stanislav Kožina 12. 6. 2002

Od veřejné dražby tzv. zakázaných doménových jmen pořádané sdružením CZ.NIC uběhlo čtvrt roku. Přestože za některé domény zaplatili jejich majitelé poměrně vysoké částky, nedá se říci, že by byly dnes využívány pro provoz nějakých unikátních služeb, hodných statisícové investice. Výjimkou může být doménové jméno co.cz.

První vlaštovkou mezi firmami, které na vydražené doméně uvedly do provozu nějakou konkrétní službu, se stává společnost NETWAY.CZ. Od začátku června totiž spustila vlastní systém pro registrace doménových jmen třetí úrovně pod doménou co.cz. Ta bývá běžně používána pro komerční organizace v zemích, kde není možné přímo registrovat doménové jméno úrovně druhé (např. .co.uk). Stránky se nachází adrese www.nic.co.cz, pravidla registrace a další dokumenty jsou k dispozici zde. Web na první pohled vykazuje jistou podobnost se stránkami sdružení CZ.NIC, což bude zřejmě dáno tím, že se k podobnému účelu těžko vymyslí něco zásadně odlišného.

Protože konkurence zatím podobnou službu nezprovoznila, zřejmě se neubráním dalšímu srovnání systému právě se systémem CZ.NIC. Podobně jako u CZ.NIC se u každé domény evidují data o subjektech vlastníka, technického správce a plátce doménového jména a popis domény (prakticky libovolný řetězec). Následují technické údaje o jmenných serverech (příp. jejich IP adresách), datu registrace a stavu doménového jména, kde je uvedeno, zda je aktivní. Struktura databáze je oproti CZ.NIC mírně zjednodušena, není totiž třeba (lépe řečeno: není to možné) registrovat nejprve kontaktní osoby a následně subjekty. Subjekt totiž obsahuje přímo položku pro jméno a příjmení, nikoliv pro jedinečný identifikátor, který slouží jako klíč do další tabulky. To sice přináší výhodu ve zjednodušení procesu, ale nevýhodou je nemožnost uvedení více kontaktních osob pro jeden subjekt.

Při úvaze nad fungováním systému pro doménu .co.cz jsem musel nutně narazit na myšlenku, že je sice pěkné požadovat po zákaznících dva nameservery, jenže při případném výpadku jmenných serverů co.cz se na ně vůbec nedostane, protože celá zóna zmizí z Internetu. Použití traceroute však úvahy o tom, zda primární a sekundární nameserver nesdílí stejnou serverovnu, nepotvrdilo. NETWAY.CZ má v současné době k co.cz dva jmenné servery (což ostatně požaduje CZ.NIC pro každé doménové jméno druhého řádu), které jsou fyzicky umístěny v různých sítích, a podle slov jednatele firmy Martina Semráda se ještě jedná o zřízení dalšího v Brně či Ostravě.

Platba za registraci domény má dvě složky, z nichž první představuje aktivační poplatek 150 korun a druhá je cenou za období ve výši 350 korun za rok. Pokud si doménové jméno objednáte na dva roky, zaplatíte za aktivaci 100 korun a za celé období částku 600 korun. Delší údobí zatím není součástí nabídky, splatnost poplatků činí 14 dnů. Podle Martina Semráda bylo za první týden provozu zaregistrováno 148 domén, z toho 21 již bylo zaplaceno. Je také možné, že někteří lidé si zpočátku systém budou chtít vyzkoušet, aniž by cokoli uhradili.

NETWAY.CZ se nespoléhá na to, že si všichni zájemci budou doménové jméno registrovat výhradně u této společnosti a oslovila se svojí nabídkou další provozovatele webhostingových služeb. Umožňuje jim, aby za provizi nabízeli registraci domén .co.cz svým zákazníkům. Reakce jsou různé: některé firmy dávají ostře najevo nezájem, jiné si vyžádaly podrobnější informace. Smlouvu o spolupráci zatím podepsaly tři, podle slov Martina Semráda jde o středně velké společnosti, ale zájem o propojení systému prý projevili i někteří významnější hráči na trhu. Pro registrátory je k dispozici automat, který je podobně jako u CZ.NIC založený na elektronické poště. Na rozdíl od CZ.NIC se pro zprávy používá formát XML.

KL_HLASOVANI

Majitel zaplatil za doménové jméno co.cz 36.000 korun. To by prakticky znamenalo, že prvních sto zákazníků, kteří si doménu registrují na jeden rok, by mělo pokrýt investici. Tato úvaha je velmi zjednodušující, protože nepočítá s nezanedbatelnými náklady na naprogramování systému, jeho provoz a údržbu. Navíc je nutné odečíst provize smluvním registrátorům, jejichž podíl na počtu registrovaných doménových jmen zatím nelze odhadnout vzhledem k velmi krátké době provozu služby.

Na zásadní závěry o úspěšnosti či neúspěšnosti je zatím asi příliš brzy. Osobně se domnívám, že registrace téměř 150 domén během týdne není nejhorší výsledek. Zřejmě se nedá příliš předpokládat, že budou všechna doménová jména skutečně uhrazena, ačkoliv k tomu teoreticky ještě může dojít, protože doba splatnosti u prvních domén končí až začátkem příštího týdne. Jaký bude o službu zájem, rozhodnou jedině zákazníci. Svoji úlohu nepochybně sehraje i to, s čím přijde konkurence.

Anketa

Domníváte se, že se doména co.cz výrazněji prosadí?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku