Hlavní navigace

Je to tady zase: teroristé z Paříže prý komunikovali přes PlayStation

Daniel Dočekal 16. 11. 2015

Objev jedné PS 4 u osoby spojované s terorismem a média mají o čem psát. Jak charakteristické spojení: násilí, hry. Navíc ještě šifrování. Zakázat!

Did terrorists use PlayStation 4 for communications in Paris attacks? zní titulek jednohomnoha článků, řešících ve vší vážnosti to, že v Belgii se u jedné z osob spojovaných s teroristickým útokem v Paříži našla herní konzole, konkrétně PlayStation 4. Založené je to celé na prohlášení belgického ministra zahraničí Jana Jambona:

“The thing that keeps me awake at night is the guy behind his computer, looking for messages from IS and other hate preachers,” he said. He warned of the growing use by terror networks of the gaming console PlayStation 4, which allows terrorists to communicate with each other and is difficult for the authorities to monitor. “PlayStation 4 is even more difficult to keep track of than WhatsApp,” he said.

Uvažte, belgický ministr zahraničí nemůže v noci spát, protože někde tam venku „teroristické sítě stále častěji používají herní konzole PlayStation 4, které jim umožňují komunikovat, přičemž je pro úřady těžké tuto komunikaci monitorovat“. Co navíc, nejenom že je ji obtížné monitorovat, ono je to dokonce složitější, než u WhatsApp.

Vlastně ideální situace pro novináře. Teror, násilí, herní konzole, vliv počítačových her, teď ještě navíc komunikace (mělo by jít jak o hlasovou, tak o textovou), která prý se dá monitorovat obtížněji, než end-to-end šifrované spojení (tomu u WhatsApp navíc není možné věřit). No a vlastně asi také než cokoliv dalšího od kohokoliv jiného.

Skutečnost? Výše uvedený článek o pár odstavců dále konstatuje, že „nic není jisté, vyšetřovatelé nemají jasno o možném použití Sony Play Station 4“. Jediné,  co samozřejmě víme, je to, že svět online her je stejný jako jakákoliv jiná online komunikace. Teroristé by mohli komunikovat přes cokoliv dalšího, co komunikaci umožňuje. Klidně přes prastaré ICQ nebo přes nejnovější Telegram, WhatsApp či Snapchat.

Ale pokud budeme brát v úvahu to, co tvrdí výše uvedený článek, tedy že dnešní teroristé mají pokročilé technologické znalosti, tak by se něčím takovým vůbec nemuseli zabývat. A už vůbec by neměli potřebu vozit s sebou stacionární herní konzoli.

Poznámka: Celé to taky může být jako slova našeho nejmenovaného ministra, že vlak se ve Studence řítil do nádraží jako ohnivá koule. O nějakých těch pár týdnu vyvrácená zcela prostými záběry z nádražních kamer. Žádná ohnivá koule, jen někdo, kdo chce vypadat zajímavě.

Vypadat zajímavě

Ale zkusme si to znovu zopakovat. Belgický ministr, bez jakéhokoliv reálného podkladu a jenom proto, že se u jednoho zadrženého našla herní konzole, prohlásí, že právě herní konzole byly používány pro komunikaci ve formě teroristické komunikační sítě. Doprovodí to tím, že je to proto, že PS 4 je obtížné odposlouchávat, protože je to „ještě složitější“ než u WhatsApp.

WhatsApp přitom sice nabízí end-to-end šifrování, ale to rozhodně není překážkou pro odposlouchávání toho, co si lidé píší, takže už tady to začíná být poněkud problematické. Navíc se bavíme o Sony, společnosti s nijak ukázkovou minulostí co se bezpečnosti týče.

Jak je na tom PS4 z hlediska bezpečnosti a ochrany soukromí? Nevíme, je to čistě proprietární systém, ale víme, že musíte mít PSN členství a že prakticky všechno, co se komunikace a používání týče, protéká přes servery Sony.

Je navíc velmi málo pravděpodobné, že by herní komunikace probíhala ve skutečně bezpečné end-to-end šifrované podobě, znamenalo by to příliš zbytečných komplikací. U herní konzole nejde o hráče, ale o ochranu obsahu v nich uloženého proti pirátům, proto je například disk PS 4 šifrovaný.

Jedním z mála důvodů, proč by někdo chtěl pro komunikaci používat právě PS 4, může být ve skutečnosti to, že tajné služby pravidelně a důkladně monitorují zcela jiné služby. Nejde tedy o to, že by snad chat (textový či voice) na PS 4 byl nedobytný, ale spíš o to, že by mohl být mimo zájem těch, kdo podobné věci řečí. Ale to je i řada dalších komunikačních nástrojů, z nichž velké množství bude podstatně lépe a snáze použitelných.

Zakázat povinně zadní vrátka

Je ale daleko pravděpodobnější, že v případě belgického ministra zahraničí jde opět o totéž jako ve většině případů. V rámci boje za naši bezpečnost se opět objeví další a další argumenty, že silné šifrování je potřeba postavit mimo zákon a jakékoliv produkty chránící šifrováním soukromí uživatelů musí mít zadní vrátka.

Co si vlastně belgický ministr zahraničí počne, až poučení teroristé začnou používat Tor (ten mimochodem nedávno uvedl bezpečný chatovací nástroj)? Co kdyby si teroristé prostě pořídili nějaký ten linuxový stroj a vybudovali bezpečné spojení mezi vlastními zabezpečenými chatovacími nástroji? Ať už s využitím sítě jako je Tor nebo tisíců volně dostupných proxy, přes které by mohli komunikovat zcela bezpečně a neustále je střídat?

Pokud přistoupíme na názor, že šifrování je nebezpečné, v zásadě existuje opravdu jen jediné řešení: šifrování kompletně zakázat a povolit jen takové, které je neškodné a stát se do něj může kdykoliv nabourat. Což ve skutečnosti povede k tomu, že zcela ztratíme soukromí a jakýkoliv kyberzločinec bude moci využít stejná zadní vrátka. Skuteční kyberzločinci pak prostě budou pokračovat ve využívání „nelegálních technologií“ a nezmění se nic. 

Našli jste v článku chybu?

16. 11. 2015 13:05

Nat (neregistrovaný)

Co mám dítě, tak jsem zjistil, že ho při společném hraní her nenapadají podobné vylomeniny, jako mne zamlada, kdy jsem s kámoši v lomu podpaloval petrolej na sto a jeden způsob :-)

16. 11. 2015 11:25

CCblue (neregistrovaný)

Samozřejmě, že jsem tu informaci zanamenal. Jenže ta se spíš týkala toho, že k utajené komuniksci lze dneska použít i online hry jakéhokoliv druhu.
A mě z toho plyne, že i kdyby se tajné služby přetrhli, tak nikdy nedokáží všechno odposlechnout, takže čím dál vyšší represivní opatření, po nichž hlasitě křičí "ochránci kultury", nemají vůbec žádný kladný přínos. Samozřejmě, že se jen potvrzuje, že mají přínos přímo opačný a terorismus jen podporují.


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy