Hlavní navigace

Je tu další online videorekordér. Ostravský TVprogram.cz chce jít klidně k soudu

Jan Beránek 21. 4. 2015

Nahrávat si z televize programy do digitálního formátu na web je na první pohled to samé, jako na videokazetu. Televize i právníci se ale na to dívají trochu jinak.

Grabuj skončilo, Balvínova TV4you ještě bojuje u soudů a v jejich stínu nenápadně podobnou službu nabízí server s televizním programem TVprogram.cz, za kterým stojí ostravská firma goNET. Jejich chytrý program umožňuje nahrávat pořady na virtuální videokazety, které jsou uloženy na účtech uživatelů. 

Registrujeme kolem 10 tisíc uživatelů a do konce roku bychom jich rádi měli 50 tisíc, říká zakladatel serveru Pavel Gorecki s tím, že služba je zdarma a zatím ji zpoplatňovat nechtějí. Vývoji se věnujeme už 10 měsíců. Chceme postupně expandovat i na Slovensko a do dalších států, dodává.

Firmu čeká tvrdý boj s televizemi. V podstatě stejný model zkoušela loni služba Grabuj. I ta posbírala kolem deseti tisíc registrovaných uživatelů a chystala se na zpoplatnění. Po tlaku televizních stanic ale nakonec zakladatelé svou službu vypnuli a od té doby hledají novou, méně problémovou cestu. 

V rozlučkovém postu na Facebooku sice zakladatelé slibovali pokus o oživení v nějakém jiném režimu, ale podle informací Lupy jsou jednání velmi zdlouhavá. Držíme SMS.cz palce, aby se jim podařilo prošlapat tuto podle nás neschůdnou cestu. Stále se domníváme, že by uživatelé měli mít právo si pořady takto nahrávat, nicméně nemáme dostatečnou právní ani finanční sílu tuto cestu prosadit, komentuje situaci spoluzakladatel Grabuj Luděk Vokáč

Televize v jednom šiku

Stejně jako Grabuj, i goNET argumentuje příměrem k videorekordérům. Jelikož jsme poskytovateli videorekordéru, tak jako většina jiných poskytovatelů videorekordérů s televizemi nekomunikujeme, tvrdí Gorecki s tím, že už se ale první velká stanice ozvala. 

TV Prima nás oslovila velice nepříjemným výhružným dopisem, na který jsme jim odpověděli a vysvětlili jim, co vlastně poskytujeme za službu. Ostatní televize s touto službou zatím nemají problém, tvrdí Gorecki.

Komunikujeme s nimi, máme pro podobné případy standardizovaný proces, během kterého se chceme s provozovateli podobných služeb dohodnout, komentuje mluvčí FTV Prima Marie Fianová

A brzy se zřejmě přidá i další televize. CET 21 nemá s poskytovatelem služby žádnou dohodu a služba není poskytována se souhlasem CET 21. Službu analyzujeme a zvažujeme právní kroky, dodává mluvčí televize Nova Anna Suchá

Tým stojící za SMS.cz se ale nechce jen tak lehce vzdát. Argumenty máme a jsme ochotni v případě, že některá z televizních stanic bude trvat na tom, že danou službu provozovat nesmíme, dotáhnout celý spor k soudu, aby mohl soud rozhodnout, že je právo, jak věříme, na naší straně, dodává Gorecki a dokládá stanovisko svého právníka.

Už jsme to řešili v našich posouzeních i osobně, zkráceně řečeno dle mého názoru je nutno se dívat na účel – tedy pokud je účelem celého systému to, aby si uživatel mohl pořídit kopii pro soukromé užití, může dojít v rámci procesu k vytvoření dočasné mezikopie v systému, pokud provozovatel dostatečně zajistí, aby se k této kopii mohl dostat pouze tento uživatel a nikdo jiný, a aby nemohla sloužit k jinému účelu než ke stažení daným uživatelem, vysvětluje Petr Mališ z advokátní kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. 

Právo je na hraně

Ačkoliv se virtuální videorekordéry snaží vycházet právu vstříc, ďábel je skrytý v detailu. A to v tom, že nahrávací zařízení musí vlastnit ten, kdo si filmy nahrává. A to je v případě online služby pro veřejnost složité. 

Pokud služba nabízí televizní pořady osobám, které mají veškerá práva k shlédnutí daného pořadu v televizi i k jeho záznamu pro osobní potřebu, nedochází tak k faktickému zásahu do práv oprávněných osob. Uživatelé totiž pouze vykonají své existující právo – za obdobných podmínek, pouze však jiným prostředkem. Z právního hlediska jsou však výše uvedené úvahy dle mého názoru více než sporné, tvrdil už loni na podzim například Pavel Hejl z advokátní kancelář Bird & Bird.

Balvín se soudí

Největší rybou, která se zatím s televizemi utkala, bylo TV4You bývalého ministra kultury Jiřího Balvína. Aplikace, která umožňovala streamovat televizní vysílání rovnou do mobilu, měla ambici postupně přidávat i placené kanály. 

Dnes jí na základě předběžného opatření soudu nefungují stránky a její aplikace už nenajdete ani v aplikačních obchodech. K předběžným opatřením, které vydal Městský soud na žádost TV Prima a TV Nova, jsme se odvolali k Vrchnímu soudu. V současné době stále čekáme, až budou naše odvolání doručena Vrchnímu soudu, který naše odvolání začne řešit, komentuje situaci Balvín. 

Televize proti internetu

Televizím se podobné služby nelíbí i proto, že provozují svoje, leckdy placené archivy. Ať už to je Voyo televize Nova nebo Play TV Prima. Česká televize poskytuje své iVysílání zdarma a internetová autorská práva drží jen u některých pořadů. 

MIF16

Nové služby narušují televizní selanku nejen v Česku. Minulý týden se HBO tvrdě obula do on-line streamingové služby Periscope, jejímž prostřednictvím si uživatelé sdíleli premiérový díl fantasy ságy Hra o trůny. 

Do televizního byznysu se totiž hrnou noví hráči. A to nejen globální Netflix, který už si vyrábí vlastní úspěšné seriály a pomalu se blíží i českým divákům. Nahrává jim především rozvoj IPTV. O2 třeba v létě rozjede vlastní sportovní program O2 Sport.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní